„Stop PCK! I CPK! I innym nazwom!”- wykrzykiwała podczas obrad Sejmu posłanka Koalicji Obywatelskiej Marta Wcisło. Miało to miejsce podczas wieczornych obrad nad ustawą o usprawnieniu inwestycji CPK. Wszystkie kluby i koła opozycyjne zapowiadały, że będą głosować przeciwko tej ustawie.
CZYTAJ TAKŻE:
Burzliwe obrady ws. CPK
Posłowie opozycji przez cały czas atakowali ministra Marcina Horałę. Szczególnie interesujące było jednak wystąpienie jednej z parlamentarzystek KO. Marta Wcisło stwierdziła, że nazwa ustawy powinna być zmieniona.
Ta ustawa powinna się nazywać: bezprawny, nieograniczony, niekonstytucyjny, nielimitowany proces budowy centralnego pola korupcji lub, jak mówią ludzie, centralnego pola kapusty, tej w waszych portfelach
— powiedziała, zwracając się do Marcina Horały, pełnomocnika rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego dla RP oraz sekretarza stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.
Polityk próbowała powielić manipulację o rzekomych 243 mln strat CPK. Informację tę wyjaśniał niedawno minister Horała.
Spółka zarządza programem, w którego skład wchodzi +30 projektów inwestycyjnych. Każdy z nich wymaga całego szeregu prac przygotowawczych, do przeprowadzenia których konieczni są albo pracownicy, albo zamawianie różnych usług - stąd „straty” czyli koszta
— napisał w zeszłym tygodniu na Twitterze.
„Stop CPK! Stop PCK! I innym nazwom!”
To wyjaśnienie nie przeszkodziło posłance Wcisło dalej powielać fejków i atakować rząd za CPK.
Tą ustawą w sposób niekontrolowany, nielimitowany chcecie pompować kasę. Tą ustawą chcecie przejmować prywatne nieruchomości bez zgody właścicieli na potrzeby badań lub rezerwacji. Tą ustawą chcecie przejąć majątek PKP
— mówiła dalej posłanka opozycji.
Swoje wystąpienie zakończyła oskarżeniem i dość zaskakującym postulatem.
Panie ministrze, z tego miejsca oskarżam pana o działanie na szkodę obywateli i bez zgody obywateli. Jak mówi wasz prezes: dosyć tego! Stop PCK! I CPK! I innym nazwom!
— wykrzyknęła Marta Wcisło.
Marta Wcisło, Koalicja Obywatelska. Stop PCK, CPK i innym nazwom! I stop dyktaturze kobiet! 🤣
Ustawa o usprawnieniu inwestycji CPK i sprzeciw opozycji
Wszystkie kluby i koła opozycyjne zapowiedziały w środę w Sejmie, że nie poprą projektu ustawy o usprawnieniu inwestycji CPK. Koalicja Obywatelska i Polska 2050 złożyły wnioski o odrzucenie projektu w całości.
Chodzi o projekt ustawy o usprawnieniu procesu inwestycyjnego Centralnego Portu Komunikacyjnego, którego drugie czytanie odbyło się w środę w Sejmie. Posłowie Koalicji Obywatelskiej i Polski 2050 złożyli wnioski o odrzucenie projektu w całości.
Wcześniej, w trakcie prac w komisjach do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych oraz Infrastruktury złożono tzw. wniosek mniejszości przewidujący wydłużenie terminu wejścia w życie ustawy do 1 stycznia 2024 roku. Projekt zakłada, że ustawa ma wejść w życie po upływie miesiąca od dnia ogłoszenia.
Projekt ustawy przewiduje m.in. przekształcenie Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze” w spółkę akcyjną, gdzie Skarb Państwa będzie jedynym akcjonariuszem.
Jak wynika z przepisów projektu, wzmocnieniu ma ulec rola spółki celowej CPK, która otrzyma analogiczne uprawnienia, jakie posiadają inni inwestorzy realizujący inwestycje celu publicznego, np. zarządca infrastruktury kolejowej PKP PLK. Chodzi m.in. o możliwość dokonywania wywłaszczeń na cele budowy linii kolejowych na rzecz Skarbu Państwa wraz z ustanowieniem prawa użytkowania wieczystego.
Doprecyzowanie uprawnień spółki CPK
Doprecyzowaniu ulegną uprawnienia spółki CPK w zakresie prawa do czasowego zajmowania nieruchomości na potrzeby badań i pomiarów (m.in. środowiskowych, archeologicznych, geologicznych i konserwatorskich), a także regulacje dotyczące odpowiedzialności odszkodowawczej z tego tytułu. Wprowadzona zostanie możliwość wczesnej realizacji prac przygotowawczych przed wydaniem decyzji o pozwoleniu na budowę (na wzór rozwiązań prawnych dotyczących budowy obiektów energetyki jądrowej ze stosownej specustawy).
Ustawa wprowadzi też instytucję planu miejscowego CPK przyjmowanego przez wojewodę na wniosek pełnomocnika rządu ds. CPK. Plan miejscowy CPK może określać sposób i okres tymczasowego zagospodarowania terenu i będzie zawierał ustalenia dotyczące jego przeznaczenia.
Zmiany mają usprawnić też proces inwestycyjno-budowlany w zakresie tzw. inwestycji towarzyszących CPK (np. linii kolejowych, czyli tzw. szprych CPK).
Projekt przewiduje również szereg zachęt dla mieszkańców do zbywania nieruchomości na szerokim obszarze przyszłej lokalizacji CPK przed formalnym ustaleniem tej lokalizacji w drodze decyzji administracyjnej (czyli przed wywłaszczeniem). Według założeń ustawy, w ramach Programu Dobrowolnych Nabyć (PDN) spółka CPK może podwyższyć cenę nabycia, powiększając wartość rynkową nieruchomości - o 10 proc. w przypadku gruntu i 20 proc. w odniesieniu do budynku mieszkalnego albo dla lokalu stanowiącego odrębny przedmiot własności.
Nowe przepisy zakładają, że spółka CPK może kupić nieruchomość za cenę stanowiącą równowartość wartości odtworzeniowej bez uwzględnienia stopnia zużycia.
Renty w związku z zaprzestaniem działalności rolniczej
Kolejne założenie projektu to ustanowienie renty w związku z zaprzestaniem działalności rolniczej. Jest to rozwiązanie wprowadzone na wniosek mieszkańców. Może ona być ustanowiona dla osoby, która 30 czerwca 2021 r. była właścicielem nieruchomości na obszarze, na którym będą miały zastosowanie szczególne zasady nabywania nieruchomości, przed sprzedażą nieruchomości dla CPK była ubezpieczona w KRUS oraz zaprzestała prowadzenia działalności rolniczej w związku ze zbyciem nieruchomości na rzecz CPK. Wysokość renty będzie uzależniona od wieku danej osoby. Jej wysokość będzie kształtowała się: od równowartości najniższej emerytury rolniczej (obecnie 1.338 zł brutto) do wartości minimalnego wynagrodzenia za pracę (3.010 zł brutto).
Warunkiem ustanowienia renty będzie nabycie przez spółkę CPK nieruchomości po cenie określonej w operacie szacunkowym zgodnie z przepisami o gospodarce nieruchomościami.
aja/PAP, orka2.sejm.gov.pl, Twitter
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/607492-wcislo-w-sejmie-stop-pck-stop-cpk-i-innym-nazwom