Bez przyjęcia propozycji Senatu zmian w ustawie o Sądzie Najwyższym oraz bez zaakceptowania przez Sejm senackiego projektu zmian w ustawie o Krajowej Radzie Sądownictwa, obawiam się, że pieniądze z KPO są równie daleko, jak były poprzednio - stwierdził w środę marszałek Senatu Tomasz Grodzki.
CZYTAJ TAKŻE:
„Pieniądze z KPO równie daleko jak poprzednio”
Zapytany na środowym briefingu prasowym, czy Polska jest blisko wypłaty środków w ramach Krajowego Planu Odbudowy, Grodzki stwierdził, że bez proponowanych wcześniej przez Senat zmian w ustawie o SN oraz bez przyjęcia przez Sejm projektu nowelizacji ustawy o KRS, który Senat skierował do Sejmu na początku czerwca, oddala się perspektywa wypłaty środków.
Bez wykonania tych kroków, obawiam się, że pieniądze z KPO są równie daleko, jak były poprzednio
— powiedział.
Nowelizacja ustawy o SN
W ubiegły piątek weszła w życie nowelizacja ustawy o SN, zgodnie z którą przestała istnieć Izba Dyscyplinarna, a w jej miejsce powstaje Izba Odpowiedzialności Zawodowej. W czerwcu Sejm odrzucił 23 z 29 senackich poprawek do tej noweli. Poparcia nie zyskały wszystkie kluczowe poprawki dotyczące m.in. unieważnienia orzeczeń likwidowanej Izby Dyscyplinarnej. Komisja Europejska m.in. od zmian dotyczących Izby Dyscyplinarnej SN i systemu dyscyplinarnego sędziów uzależniała akceptację Krajowego Planu Odbudowy i wypłatę Polsce pieniędzy z Funduszu Odbudowy.
Ponadto 8 czerwca Senat przyjął projekt zmian w ustawie o KRS, który zakłada m.in. zakończenie kadencji obecnej Krajowej Rady Sądownictwa oraz wybór 15 nowych sędziów - członków KRS przez sędziów w powszechnych i tajnych wyborach; w myśl obecnych przepisów członków Rady powołuje Sejm.
Grodzki apeluje do polityków PiS
Marszałek Senatu przywołał słowa unijnego komisarza ds. sprawiedliwości Didiera Reyndersa, że przyjęcie senackich poprawek do ustawy o SN oraz senackiego projektu zmian w ustawie o KRS zdecydowanie przybliżyłoby „do otrzymania środków z KPO”.
Niestety, ku naszemu zdumieniu i smutkowi, bo wszyscy tych pieniędzy oczekujemy i Polska ich bardzo potrzebuje, poprawki senackie do ustawy o SN zostały przez Sejm odrzucone, a ustawa o KRS schowana do zamrażarki
— powiedział Grodzki.
Zaapelował do polityków PiS, aby „odrzucili na bok sejmową arytmetykę i przestali się martwić o sejmową większość” oraz przyjęli senackie propozycje.
Wykonanie tych dwóch aktów, wdrożenie ich w życie, zdecydowanie przybliży nas do wypełnienia oczekiwań Trybunału Sprawiedliwości UE, KE i wszystkich tych, których praworządność w Polsce, czy rządy prawa, jakby tego nie nazwać, są ważne
— powiedział Grodzki.
Akceptacja polskiego KPO i kolejne żądania KE
KE zaakceptowała na początku czerwca polski KPO. To krok w kierunku wypłaty przez UE 23,9 mld euro dotacji i 11,5 mld euro pożyczek w ramach Funduszu Odbudowy. KE zaznaczyła m.in. że polski KPO „zawiera kamienie milowe związane z ważnymi aspektami niezależności sądownictwa, które mają szczególne znaczenie dla poprawy klimatu inwestycyjnego i stworzenia warunków dla skutecznej realizacji” i że „Polska musi wykazać, że te kamienie milowe zostały osiągnięte przed dokonaniem jakichkolwiek wypłat w ramach Funduszu Odbudowy”. 17 czerwca państwa członkowskie UE zatwierdziły polski KPO; decyzja została podjęta na posiedzeniu ministrów finansów państw UE w Luksemburgu.
Wiceprzewodnicząca KE Vera Jourova pod koniec czerwca podczas posiedzenia Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych Parlamentu Europejskiego oceniła, że niedawna nowelizacja ustawy o SN nie wypełnia warunków określonych w KPO. Szefowa KE Ursula von der Leyen oświadczyła zaś, że „Polska musi wywiązać się ze zobowiązań dotyczących reformy systemu dyscyplinarnego sędziów w kontekście unijnego Funduszu Odbudowy”.
aja/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/607433-grodzki-atakuje-rzad-ws-nowelizacji-ustawy-o-sn