Ustawa o NBP dopuszcza, aby Adam Glapiński był wybrany na drugą kadencję jako prezes, bowiem sprawował ją jednokrotnie w latach 2016-2022 - skomentował członek Rady Polityki Pieniężnej dr hab. Rafał Sura doniesienia o ekspertyzach PO dot. wyboru szefa NBP na drugą kadencję.
W czwartek lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk poinformował, że według ekspertyz posiadanych przez tę partię powołanie Glapińskiego było obarczone „nieusuwalną wadą prawną”.
Według Sury tezy ekspertyzy, która jest publicznie dyskutowana, nie mają oparcia w przepisach konstytucji i ustawy o NBP.
Gdyby jednak dać wiarę tezie, że prof. Adam Glapiński nie mógł po raz drugi być wybranym na prezesa NBP, to należałoby uznać, że każdy obecny członek zarządu NBP jest prezesem NBP w rozumieniu konstytucji
— wskazał.
Jak ocenił, wniosek ten jest oczywiście bezzasadny.
Prof. Glapiński był kilka miesięcy członkiem zarządu NBP, a to jest odrębny organ, inaczej powoływany i usytuowany w strukturze NBP. Prezes jest organem konstytucyjnym i jedynie przewodniczy zarządowi
— podkreślił.
Dodał, że członek zarządu nie może zajmować innych stanowisk, a więc nie może zajmować także stanowiska prezesa NBP.
Ustawa o NBP dopuszcza, aby Adam Glapińki był wybrany na drugą kadencję jako prezes, bowiem sprawował ją jednokrotnie w latach 2016-2022
— podkreślił.
Wybór był legalny
Jak ocenił, wybór dokonany przez Sejm na wniosek Prezydenta RP w dniu 12 maja br. był legalny, zaś cała dyskusja w kontekście wojny w Ukrainie i napiętej sytuacji międzynarodowej nie służy interesom państwa polskiego.
Podkreślam, że to nie jest dyskusja prawna, bowiem przepisy prawa o wyborze prezesa NBP na drugą kadencję są jasne i nie wymagają interpretacji
— dodał Sura.
Według członka RPP „w sposób brutalny atakowany jest bank centralny”, czyli najważniejsza instytucja finansowa w Polsce. Sura przypomniał, że w historii naszej demokracji bank centralny zawsze był wyłączony z bieżącej gry politycznej.
Dziś z żalem stwierdzam, że ten utrwalony zwyczaj jest nieaktualny
— podsumował.
Donald Tusk poinformował w czwartek, że posiada ekspertyzy, z których wynika, że uchwała Sejmu o powołaniu Glapińskiego na prezesa NBP jest obarczona nieusuwalną wadą prawną.
Mam w ręku ekspertyzę dr. hab. Bogusława Ulijasza z konkluzją, którą podziela też na przykład prof. Stanisław Hoc, też mamy jego ekspertyzę, obie będą dostępne dla wszystkich państwa. Ta konkluzja jest jednoznaczna: uchwała Sejmu powołująca Adama Glapińskiego na prezesa NBP w takiej sytuacji powinna być uznana za obarczoną nieusuwalną wadą prawną
— przekazał Tusk.
Lider Platformy Obywatelskiej powiedział wcześniej na konwencji partii w Radomiu 2 lipca, że jeśli PO wygra wybory, „wyprowadzi Glapińskiego z NBP”. O „wyprowadzeniu prezesa NBP” po wygranych wyborach mówił też wiceszef PO Tomasz Siemoniak.
W czwartek wieczorem bank centralny poinformował, że w piątek złoży zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Tuska i Siemoniaka. Zaznaczono, że „prokuratura zbada ich bezprawne wypowiedzi pod kątem ewentualnego wypełnienia znamion przestępstw określonych w kodeksie karnym, w tym gróźb”.
mly/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/606806-czlonek-rpp-staje-w-obronie-prezesa-glapinskiego
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.