Wszystko co możemy, właśnie w tej chwili czynimy, aby dostępność węgla w Polsce była na najwyższym poziomie, by obniżać w ten sposób cenę; to jest zadanie, które spółkom Skarbu Państwa zlecił premier Mateusz Morawiecki - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller.
CZYTAJ TAKŻE: Walka o obniżenie cen energii. Müller: „Jeżeli stacja TVN jest przeciwko termomodernizacji, to zapisujemy się do innego klubu”
Rzecznik rządu podczas piątkowej konferencji prasowej poinformował, że trwa odprawa premiera Mateusza Morawieckiego z ministrami „w zakresie spraw związanych z energetyką, z dystrybucją węgla, zakupem węgla, z kwestiami ciepłownictwa systemowego, cen energii elektrycznej”.
Jak poinformował, w tej odprawie, oprócz Mateusza Morawieckiego, udział biorą wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin, szefowa resortu klimatu Anna Moskwa, minister finansów Magdalena Rzeczkowska oraz inni ministrowie, którzy odpowiadają za kwestie związane z tym obszarem.
Ta odprawa właśnie w tej chwili trwa. Też o pewnych decyzjach dotyczących działań w tym obszarze będziemy informować w przyszłym tygodniu
— zapowiedział rzecznik rządu.
Müller był pytany, dlaczego „tak późno premier nakazał spółkom Skarbu Państwa zamówić zagraniczny węgiel”.
Jak mówił, spółki Skarbu Państwa na bieżąco kupowały węgiel na rynku światowym.
Ta decyzja pozwala również na odpowiednie współfinansowanie tego procesu
— powiedział rzecznik.
Wszystko co możemy, właśnie w tej chwili czynimy, aby dostępność węgla w Polsce była na najwyższym poziomie, by obniżać w ten sposób cenę. I to jest zadanie, które zlecił pan premier m.in. tym spółkom Skarbu Państwa
— wyjaśnił.
Na wniosek Ministerstwa Klimatu i Środowiska spółki PGE Paliwa oraz Węglokoks zostały zobowiązane decyzją premiera do zakupu i sprowadzenia do 31 października 2022 r. do Polski łącznie 4,5 mln ton węgla odpowiedniego dla gospodarstw indywidualnych - wynika z dokumentu, do którego dotarła PAP.
Zgodnie z dokumentem premier Mateusz Morawiecki zobowiązał PGE Paliwa do kupna w okresie od 13 lipca do 31 sierpnia br. 2,5 mln ton węgla energetycznego o parametrach zbliżonych do parametrów jakościowych węgla wykorzystywanego przez gospodarstwa domowe. Spółka musi sprowadzić go do Polski w terminie do 31 października 2022 r.
Do importu 2 mln ton takiego węgla w tym samym czasie i o takich samych parametrach jakościowych została zobowiązana także spółka Węglokoks.
Z pisma wynika, że obu spółkom zakazano odsprzedaży węgla prywatnym pośrednikom.
W piśmie zaznaczono, że gdyby spółki odmówiły zawarcia umów dotyczących zakupu węgla, decyzja premiera stanie się „natychmiast wymagalna”. W decyzji powołano się na przepisy ustawy o zarządzaniu kryzysowym z 26 kwietnia 2007 r.
Węglokoks SA również potwierdził w czwartek, że otrzymał decyzję o zakupie węgla na rynkach międzynarodowych.
Oprócz swojej podstawowej działalności gospodarczej, zaczęliśmy więc działania związane z importem węgla
— powiedział PAP rzecznik Węglokoksu Jarosław Latacz. Szczegóły podjętych działań są tajemnicą handlową firmy - zastrzegł Węglokoks.
„Będzie można zawiesić spłatę kredytu na cztery miesiące”
Ustawa wprowadzająca wakacje kredytowe została w czwartek opublikowana w Dzienniku Ustaw. Ustawa wchodzi w życie na przełomie lipca i czerwca – powiedział w piątek na konferencji prasowej rzecznik prasowy rządu Piotr Müller.
Rzecznik rządu ocenił w piątek, że dzięki ustawie wprowadzającej wakacje kredytowe, która została opublikowana poprzedniego dnia w Dzienniku Ustaw, każda osoba spłacająca kredyt hipoteczny w złotych będzie mogła skorzystać z wakacji kredytowych.
W tym roku można będzie zawiesić spłatę kredytu na cztery miesiące. Do końca roku jest pięć miesięcy, a więc cztery z tych pięciu miesięcy będą objęte wakacjami kredytowymi
— powiedział Piotr Müller.
Jak dodał, w przyszłym roku również będzie można skorzystać z wakacji kredytowych przez cztery miesiące - po jednym miesiącu w każdym kwartale.
Wniosek będzie można złożyć bezpośrednio w banku lub zrobić to drogą elektroniczną poprzez bankowe platformy. Odpowiednie formularze będą gotowe na przełomie lipca i sierpnia tak, żeby w sierpniu było można zawiesić ratę
— dodał rzecznik rządu.
Ustawa wchodzi w życie na przełomie lipca i czerwca
— zaznaczył rzecznik rządu.
Przypomniał, że w ustawie zawierającej przepisy na temat wsparcia kredytobiorców znalazły się także zapisy, które przedłużają tarcze antyinflacyjne do 31 października. W tamach tych tarcz – jak powiedział Müller – obniżony został VAT na żywność i na gaz ziemny do zera, a VAT na energię elektryczną do 5 proc.; spadła także akcyza na energię.
„Programy w ramach KPO są już uruchamiane”
W Komisji Europejskiej pojawiają się radykalne głosy, ale będziemy stale, rzetelnie przedstawiać to, co mamy do powiedzenia w kwestiach związanych z KPO i realizacją ustaw, które przyjęliśmy - powiedział na konferencji prasowej rzecznik rządu Piotr Müller.
Komisja Europejska wszczęła w piątek drugi etap procedury naruszeniowej przeciwko Polsce w związku z orzeczeniami polskiego Trybunału Konstytucyjnego z 14 lipca i 7 października ub.r. dotyczących prymatu prawa unijnego. Polska ma teraz dwa miesiące na podjęcie niezbędnych środków w celu zapewnienia zgodności z prawem UE, w przeciwnym razie Komisja może skierować sprawę do Trybunału Sprawiedliwości.
Müller - w kontekście procedury KE - był pytany o to, czy polski rząd rozmawia z KE, także w kontekście środków z KPO.
Jeżeli chodzi o środki KPO to sam plan został zaakceptowany i w tej chwili przechodzi do realizacji, programy są już uruchamiane w ramach KPO
— powiedział rzecznik rządu.
Przypomniał, że KPO jest finansowany w ramach prefinansowania.
Czyli najpierw dane państwo płaci środki finansowe, a później Unia Europejska je refinansuje. W związku z tym domyślam się, że podejmowane będą przez niektórych radykałów UE działania, które miałyby przedłużyć proces zwrotu środków finansowych. To jest coś, do czego niestety przywykliśmy, jeżeli chodzi o działania niektórych osób w KE
— dodał Müller.
Są też osoby, które starają się rzetelnie do tego podchodzić. Była ostatnio tutaj np. komisarz (Elisa) Ferreira, która odpowiada za kwestie związane ze środkami unijnymi. Przypomnę, że wtedy podpisaliśmy porozumienie dotyczące tzw. umowy partnerstwa, czyli tych klasycznych środków unijnych, dużo większych niż środki z KPO. One w tej chwili też przechodzą do realizacji
— powiedział rzecznik rządu.
Jak dodał, „w ramach KE oczywiście pojawiają się radykalne głosy”.
Ale będziemy stale, rzetelnie przedstawiać to, co mamy do powiedzenia w kwestiach związanych z KPO i realizacją ustaw, które przyjęliśmy
— zapowiedział Müller.
22 grudnia 2021 r. Komisja Europejska skierowała do Polski wezwanie do usunięcia uchybienia, zgłaszając zastrzeżenia wobec orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego, w szczególności jego decyzji z dnia 14 lipca 2021 r. i 7 października 2021 r., dotyczących prymatu prawa unijnego.
Zdaniem Komisji, wyroki TK naruszają art. 19 ust. 1 Traktatu o Unii Europejskiej oraz ogólne zasady autonomii, pierwszeństwa, skuteczności, jednolitego stosowania prawa unijnego oraz wiążących skutków orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości UE.
Odpowiedź Polski na wezwanie do usunięcia uchybienia, otrzymana w dniu 18 lutego 2022 r., nie rozwiała obaw Komisji. Z tego powodu Komisja postanowiła w piątek przejść do kolejnego etapu postępowania.
Co z nadmiarowym zyskiem spółek Skarbu Państwa?
Trwa analiza kwestii związanych z dodatkowym opodatkowaniem nadmiarowych zysków spółek, nie tylko Skarbu Państwa; żadne wiążące decyzje w tej sprawie nie zapadły - powiedział w piątek rzecznik rządu Piotr Müller.
Podczas piątkowej konferencji prasowej rzecznik rządu był pytany, czy są decyzje ws. podatku od nadmiarowych zysków spółek Skarbu Państwa.
W ubiegłym tygodniu premier Mateusz Morawiecki pytany w Rypinie (woj. kujawsko-pomorskie), dlaczego podczas kryzysu cierpią zwykli Polacy, podczas gdy spółki Skarbu Państwa notują zyski, zapowiedział, że rząd wypracuje mechanizm podzielenia się tymi zyskami z obywatelami.
Albo poprzez regulatora, albo same spółki wypracujemy mechanizm podzielenia się tymi zyskami z obywatelami, albo wprowadzimy - tak, jak Francja, Anglia, Hiszpania - podatek od zysków nadzwyczajnych na te spółki gazowe, energetyczne, które mają, rzeczywiście, bardzo wysokie zyski. Najbliższe miesiące przyniosą rozstrzygnięcie
— zapowiedział premier.
W piątek rzecznik rządu poinformował, że trwa analiza, jeśli chodzi o „kwestie związane z możliwym dodatkowym opodatkowaniem niektórych obszarów, nie tylko spółek Skarbu Państwa, ale generalnie podatkiem od zysków nieproporcjonalnych”.
Do tego potrzebne są dodatkowe analizy, ale także uwzględnienie inwestycji spółek, bo pamiętajmy, że wiele spółek Skarbu Państwa dokonuje inwestycji, które mają na celu zapewnić w przyszłości dodatkowe bezpieczeństwo energetyczne czy inwestycji w różnych obszarach swojego funkcjonowania
— mówił Müller.
Na ten moment nie mam szczegółów do przedstawienia. Decyzje wiążące nie zapadły
— dodał.
tkwl/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/606771-muller-czynimy-wszystko-co-mozemy-by-obnizac-cene-wegla