Uroczystość podpisania przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom odbędzie się w czwartek w Belwederze - poinformowała w środę Kancelaria Prezydenta RP.
Sejm w miniony czwartek poparł większość poprawek Senatu do ustawy dotyczącej tzw. wakacji kredytowych i zwiększenia o 1,4 mld zł środków na Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Następnie ustawa trafiła do prezydenta. Zgodnie z nią kredytobiorcy, którzy zaciągnęli kredyty w złotych polskich na własny cel mieszkaniowy, będą mogli od sierpnia korzystać z tzw. wakacji kredytowych.
Ustawa przewiduje też wsparcie dla osób spłacających kredyty hipoteczne w związku ze wzrostem stóp procentowych. Wydłuża też z 31 lipca do 31 października działanie tarcz antyinflacyjnych.
W środę przed południe Kancelaria Prezydenta poinformowała, że Andrzej Duda podpisze ustawę jutro.
Uroczystość podpisania przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Ustawy z dnia 7 lipca 2022 r. o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom odbędzie się 14 lipca 2022 r. (czwartek) o godz. 11.30 w Belwederze
— poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w komunikacie zamieszczonym na stronie Prezydent.pl.
Duże poparcie dla ustawy o tzw. wakacjach kredytowych
Do kwestii podpisu prezydenta pod ustawą odnosił się wcześniej prezydencki minister Andrzej Dera.
Zapytany w Programie 1 Polskiego Radia, czy prezydent złoży w środę podpis pod tą ustawą, przyznał, że „należy się spodziewać złożenia tego podpisu”.
Zaznaczył, że parlament, czyli polskie siły polityczne „praktycznie jednomyślnie” uchwaliły tę ustawę.
A więc trudno, żeby pan prezydent sprzeciwiał się woli całej klasy politycznej, czyli - krótko mówiąc - całego narodu
— powiedział Dera.
Dodał, że jest oczekiwanie, że założenia ustawy dotyczące wakacji kredytowych, będą jednym z instrumentów, który ma pomóc najbardziej obciążonym zmianami związanymi z inflacją.
I stąd należy się spodziewać tego podpisu dzisiaj
— powiedział w środę rano prezydencki minister.
Szczegóły ustawy o tzw. wakacjach kredytowych
Zgodnie z informacjami przekazanymi w ubiegłym tygodniu przez Ministerstwo Finansów w komunikacie, osoby, które zaciągnęły kredyty hipoteczne w złotych na własny cel mieszkaniowy, będą mogły skorzystać z wakacji kredytowych już od sierpnia.
Osoby uprawnione na mocy ustawy będą mogły wnioskować o cztery miesiące tzw. wakacji kredytowych w tym roku (po dwa miesiące w III i IV kw. 2022 i po jednym miesiącu w każdym kwartale roku 2023). Zgodnie z jedną z przyjętych senackich poprawek tzw. wakacje kredytowe mają dotyczyć umów o kredyt hipoteczny zawartych także przed rokiem 2017 r.
Ministerstwo Finansów zaznaczyło w niedawnym komunikacie, że z tzw. wakacji kredytowych skorzystać będzie można niezależnie od daty udzielenia kredytu hipotecznego, a dotyczą one zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej kredytu. Terminy na spłatę rat zostaną przedłużone bez żadnych dodatkowych odsetek. Jedyne opłaty, jakie mogą się w tym czasie pojawić, to opłaty ubezpieczeniowe.
Poza przepisami dotyczącymi wakacji kredytowych, w ustawie zostały zawarte także rozwiązania mające na celu wzmocnienie Funduszu Wsparcia Kredytobiorców, z którego udzielana jest pomoc kredytobiorcom w kłopotach. Zgodnie z ustawą banki mają do końca roku wpłacić na ten fundusz dodatkowo 1,4 mld zł.
mm/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/606415-prezydent-podpisze-jutro-ustawe-o-wakacjach-kredytowych