Rosnące ceny energii, wywołane rosyjską agresją na Ukrainę, są problemem w całej Europie. Polska stosuje się do systemu sankcji wymierzonych w Kreml, i rezygnuje z rosyjskich surowców - do czego zmierzała już wcześniej. Ceny prądu rosną także z powodu unijnej polityki klimatycznej, która ograniczała od lat wydobycie węgla, obciążając energię z tego źródła dodatkowymi, coraz wyższymi opłatami i ograniczeniami. Wiele rządów wzywa w tej sytuacji do oszczędzania energii. Wielu obywateli podejmuje takie działania z własnej inicjatywy, kierując się rachunkiem ekonomicznym.
Jak wynika z badania pracowni Social Changes na zlecenie portalu wPolityce.pl, również ogromna większość Polaków zamierza oszczędzać prąd i gaz - w związku z sytuacją na rynku surowców energetycznych. Zadeklarowało tak aż 79 proc. badanych. Zaledwie 21 proc. stwierdziło, że nie zamierza podejmować takich działań.
Z pewnością już ładnych parę lat temu wkroczyliśmy w epokę, w której kwestie energetyczne stają się sprawą podstawową, wręcz gardłową, dla każdego państwa. Bez własnych, pewnych i niedrogich źródeł energii gospodarki stają się niekonkurencyjne na rynkach światowych. Polska na szczęście wciąż dysponuje węglem; by jednak wygrać przyszłość, musi postawić na energetykę atomową.
Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) na panelu internetowym w dniach od 1 do 4 lipca 2022 roku. Badanie zostało przeprowadzone na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie Polaków. W badaniu wzięło udział N=1070 osób.
Kleb
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/606232-nasz-sondaz-34-polakow-zamierza-oszczedzac-prad-i-gaz