Mocne, bliskie związki Donalda Tuska z polityką państwa niemieckiego raczej nie ulegają wątpliwości. Dowodów - i pośrednich, i bardziej bezpośrednich - nie brakuje. Jak jednak wynika z badania pracowni Social Changes, zrealizowanego na zlecenie portalu wPolityce.pl, Polacy są w tej sprawie podzieleni, choć jednocześnie przewaga tych, którzy dostrzegają w polityce Tuska echo polityki niemieckiej, jest bardzo wyraźna.
W badaniu zadano respondentom następujące pytanie:
Czy zgadza się Pani/Pan ze stwierdzeniem, że Donald Tusk był politykiem zbyt uległym wobec Niemiec?
Na tak zadane pytanie twierdząco odpowiedziało 44 proc. badanych.
Przeciwnego zdania było 30 proc. respondentów.
26 proc. nie ma zdania w tej sprawie.
W tej sprawie postawy poszczególnych elektoratów są skrajnie różne. O ile aż 84 proc. wyborców Zjednoczonej Prawicy widzi w Tusku polityka uwikłanego w relacje z Niemcami, o tyle aż 83 proc. wyborców Koalicji Obywatelskiej nie daje wiary stawianym zarzutom.
Najważniejszy werdykt w tej sprawie wyda oczywiście historia. Właściwie można powiedzieć, że już wydała.
Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) na panelu internetowym w dniach od 1 do 4 lipca 2022 roku. Badanie zostało przeprowadzone na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie Polaków. W badaniu wzięło udział N=1070 osób.
Pur
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/605889-sondaz-czy-tusk-byl-politykiem-zbyt-uleglym-wobec-niemiec