To była bardzo konkretna rozmowa na temat ważnych polskich spraw, kwestii związanych z bezpieczeństwem i sytuacją militarną Polski - powiedział prezydent Andrzej Duda po posiedzeniu RBN. „Atmosfera spotkania była propaństwowa, merytoryczna, zgłoszono szereg ciekawych propozycji”- podkreślił.
CZYTAJ TAKŻE:
Kto zabrał głos na posiedzeniu RBN?
Rada Bezpieczeństwa Narodowego zebrała się w poniedziałek o godz. 13. Część posiedzenia miała charakter niejawny. Po posiedzeniu prezydent poinformował, że zdał relacje z przebiegu ubiegłotygodniowego szczytu NATO w Madrycie, szczegółowo ze wszystkich podjętych postanowień, a także z rozmów kuluarowych, jakie prowadził i atmosfery towarzyszącej szczytowi.
Głos podczas posiedzenia - relacjonował prezydent - zabrał m.in. wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.
Wypowiadał się również pan premier Mateusz Morawiecki, dlatego że bardzo ważnym elementem tej debaty, poza tymi informacjami, które przedstawiłem i które przedstawili też przedstawiciele rządu były również wypowiedzi i pytania, zgłoszone przez pozostałych uczestników posiedzenia RBN, przez przedstawicieli opozycji parlamentarnej i pozaparlamentarnej. Odpowiedzieliśmy na wszystkie pytania
— zaznaczył prezydent.
Podkreślił bardzo dobrą atmosferę spotkania, „bardzo propaństwową i merytoryczną” oraz bardzo merytoryczne wypowiedzi.
To nie była żadna polityczna debata, to była bardzo konkretna rozmowa na temat ważnych polskich spraw, bardzo konkretnych kwestii związanych z bezpieczeństwem, z sytuacją militarną Polski w kontekście postanowień szczytu NATO, w kontekście obecności sojuszniczej w naszym kraju i na wschodniej flance Sojuszu Północnoatlantyckiego, jak również planów
— powiedział Duda.
Prezydent podkreślił, że podczas posiedzenia RBN pojawił się szereg ciekawych propozycji na przyszłość „zgłaszanych przez przedstawicieli zwłaszcza stronnictw parlamentarnych, opozycyjnych, jak i pozaparlamentarnych”. Ocenił, że była to „ciekawa debata”, dziękował także uczestnikom za poważne i propaństwowe podejście do poniedziałkowego spotkania.
Kwestia bezpieczeństwa? Prezydent: Ponad wszelkimi podziałami
Politycy ze wszystkich stron sceny politycznej podchodzą do kwestii bezpieczeństwa Polski absolutnie ponad wszelkimi podziałami - powiedział po zakończeniu posiedzenia RBN prezydent Andrzej Duda.
Rada Bezpieczeństwa Narodowego zebrała się w poniedziałek, by omówić postanowienia szczytu NATO w Madrycie i bieżącą sytuacje na Ukrainie. Po zakończeniu posiedzenia Duda podziękował wszystkim uczestnikom za bardzo poważne i propaństwowe podejście do spotkania. Dodał, że zgłoszono wiele ważnych i ciekawych propozycji.
Myślę, że śmiało mogę powiedzieć wszystkim moim rodakom - politycy ze wszystkich stron sceny politycznej do kwestii bezpieczeństwa Polski podchodzą absolutnie ponad wszelkimi podziałami, bardzo poważnie
— powiedział prezydent.
Podkreślił, że bezpieczeństwo jest tym elementem, dbałość o który jest niezmienna niezależnie od tego, kto w danym momencie sprawuje władzę.
Prezydent nawiązał też do madryckiego szczytu NATO.
Mam przekonanie, że te decyzje które zostały (tam) podjęte, zwłaszcza ta dotycząca stałej obecności wysuniętego dowództwa V Korpusu armii Stanów Zjednoczonych u nas, to są te decyzje, które bardzo wzmacniają bezpieczeństwo Rzeczypospolitej
— powiedział Duda.
Fundamentalne znaczenie ustaleń szczytu NATO
Zaznaczył, że ta obecność sojusznicza ma fundamentalne znaczenie do momentu, kiedy Polska zrealizuje program modernizacji armii i jej wzmocnienia pod względem infrastruktury i liczby żołnierzy.
Nawiązując do madryckiego szczytu NATO wyraził przekonanie, że te podjęte tam decyzje, zwłaszcza ta dotycząca stałej obecności wysuniętego dowództwa V Korpusu Armii Stanów Zjednoczonych u nas” bardzo wzmacniają bezpieczeństwo Polski. Zaznaczył, że ta obecność sojusznicza ma fundamentalne znaczenie do momentu, kiedy Polska zrealizuje program modernizacji armii i jej wzmocnienia pod względem infrastruktury i liczby żołnierzy.
Podczas szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego w Madrycie przywódcy NATO przyjęli nową koncepcję strategiczną; uznali w niej, że Rosja jest największym i bezpośrednim zagrożeniem dla bezpieczeństwa sojuszników oraz dla pokoju i stabilności w obszarze euroatlantyckim. NATO zdecydowało także o wzmocnieniu wschodniej flanki oraz o zaproszeniu Finlandii i Szwecji do członkostwa. Prezydent USA Joe Biden oświadczył w Madrycie, że w Polsce powstanie stałe dowództwo V Korpusu Wojsk Lądowych USA.
Od jesieni 2020 r. w Poznaniu działa wysunięte stanowisko dowodzenia tego związku, które koordynuje działania sił lądowych USA w Europie. Na początku marca, w związku z napaścią Rosji na Ukrainę, Amerykanie zapowiedzieli przeniesienie stałego dowództwa V Korpusu z USA do Europy i przerzucenie z Fort Knox do Niemiec i Polski kolejnych 300 wojskowych.
RBN to organ doradczy prezydenta, w którego skład wchodzą: marszałkowie Sejmu i Senatu, premier, szefowie MON, MSWiA i MSZ, koordynator służb specjalnych, szefowie ugrupowań politycznych reprezentowanych w parlamencie lub przewodniczący ich klubów i kół, szef Kancelarii Prezydenta i szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, który jest sekretarzem Rady. Prezydent może zapraszać do udziału w pracach Rady również inne osoby, jeśli uzna to za wskazane.
Poprzednie posiedzenie RBN odbyło się pod koniec marca; było poświęcone sytuacji na Ukrainie.
aja/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/605263-prezydent-pozytywnie-o-rbn-szereg-ciekawych-propozycji