”Katolik, który głosuje na program Platformy Obywatelskiej albo jest nieświadom tego, na co głosuje, albo pozostaje w rażącej sprzeczności z doktryną Kościoła katolickiego” – mówi w rozmowie z portalem wPolityce.pl ks. prof. Paweł Bortkiewicz TChr, teolog, etyk komentując przemówienie Donalda Tuska wygłoszone na konwencji w Radomiu.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Donald Tusk podczas konwencji w Radomiu przekonywał, że człowiek wierzący nie głosuje na PiS. Jak z punktu widzenia chrześcijańskiej etyki wygląda to przemówienie Donalda Tuska?
Ks. prof. Paweł Bortkiewicz: Pierwsze skojarzenie jest z pana Zagłoby, że diabeł ubrał się w ornat i ogonem na Mszę dzwoni. Dlaczego tak mówię? Dlatego, że przecież politycy Platformy niejednokrotnie zarzucają mieszanie porządku politycznego i porządku kościelnego, a więc mają bardzo duże zarzuty, bardzo duże opory wtedy, kiedy odczytują pewne wypowiedzi Kościoła jako wyraźne, czy mniej wyraźne sugestie opowiadające się za tym, na kogo należy głosować, a na kogo głosować nie należy. Tymczasem tutaj sam przewodniczący Platformy, najbardziej prominentna jej postać bardzo wyraźnie bierze na siebie urząd autorytetu, który wchodzi w ludzkie sumienia, staje się królem ludzkich sumień i nakazuje poddać się takiemu dyktatowi. To jest działanie zupełnie niespójne, sprzeczne z głoszonymi poglądami, co rzecz jasna w przypadku polityka Platformy niekoniecznie musi dziwić.
Przypomnę, że jeżeli chodzi o stanowisko Kościoła, to Kościół – mówię tu oczywiście o urzędowym, oficjalnym stanowisku Kościoła – nigdy i nigdzie nie wypowiada się na temat konkretnych ugrupowań politycznych, tym bardziej konkretnych nazwisk, na które należałoby głosować, bądź które należałoby pozbawić mandatu wyborczego. Natomiast mówi o wartościach, o systemie wartości, systemie aksjologicznym, który jest zbieżny z katolicyzmem, bądź nie. Oczywiście ten system jest osadzony w konkretnych ugrupowaniach, w konkretnych programach wyborczych i do sumienia czyli roztropnego osądu katolika należy dokonać wyboru osoby, programu danego ugrupowania politycznego z tym systemem wartości, który jest dla nas, katolików możliwy do przyjęcia.
Platforma Obywatelska jest tą partią, która chce liberalizacji prawa aborcyjnego, która wspierała strajki kobiet, a przecież wówczas dochodziło do ataków na kościoły. Jak to wygląda, już nawet ze społecznego punktu widzenia?
Nie znajduję żadnego elementu programu Platformy – raz jeszcze mówię o programie, o wymiarze aksjologicznym – nie znajduję żadnego systemu wartości w programie Platformy Obywatelskiej, który byłby do pogodzenia z nauką społeczną Kościoła czy antropologią chrześcijańską. Jak pani redaktor wspomniała: zarówno promowanie aborcji, promowanie związków homoseksualnych, postulaty adopcji dzieci przez te związki homoseksualne, ale także podważanie wartości patriotyzmu, który przecież w koncepcji chrześcijańskiej jest konsekwencją czwartego przykazania Dekalogu, podważanie wartości także społecznych związanych z realnie rozumianą solidarnością, zasadą pomocniczości. Wystarczy tutaj wspomnieć o problemie ingerencji w system wychowania i edukacji dzieci przez instytucje samorządowe, czy państwowe, co jest elementem programu Platformy, a co narusza zasadę pomocniczości, o czym pisał już papież Pius XI w „Quadragesimo anno”, gdzie formułował tę zasadę między innymi kierując się potrzebą ochrony dzieci przed zakusami państwa.
Tym bardziej, że wszelkie próby wprowadzania ochrony dzieci przed lewicowymi ideologiami spotykają się z ostrym sprzeciwem polityków szeroko rozumianej opozycji, również Platformy Obywatelskiej. W przypadku partii Tuska nie ma w zasadzie mowy o promowaniu rzeczywiście chrześcijańskich wartości.
Te wszystkie wartości są przez Platformę Obywatelską podważane, a zatem powiedziałbym raczej, że katolik, który głosuje na program tej partii albo jest nieświadom tego, na co głosuje, albo pozostaje w rażącej sprzeczności z doktryną Kościoła katolickiego.
Dziękuję za rozmowę.
Rozmawiała Anna Wiejak
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/605227-ks-bortkiewicz-wybor-po-sprzeczny-z-doktryna-kosciola
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.