Piętnastu cudzoziemców próbowało w czwartek nielegalnie przedostać się do Polski przez granicę z Białorusią - podała w raporcie z minionej doby Straż Graniczna. Od północy w piątek nie odnotowano takich prób.
W opublikowanym w piątek rano na Twitterze krótkim komunikacie SG nie podaje, gdzie tym razem miały miejsce zatrzymania nielegalnych imigrantów. Jak wynika ze statystyk pograniczników, w czerwcu było łącznie 596 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. Od początku roku - niespełna 6 tys.
Dobiega końca budowa zapory, która będzie miała 187 km długości; w miniony czwartek wizytował tę inwestycję m.in. premier Mateusz Morawiecki i szef MSWiA Mariusz Kamiński. To ogrodzenie ze stalowych przęseł, które ma pięć metrów wysokości i jest zwieńczone concertiną, czyli zwojami drutu ostrzowego. Do jesieni ma być gotowe również zabezpieczenie elektroniczne, czyli system kamer i detektorów; tu prace (stawianie słupów) również już ruszyły.
Z końcem czerwca przestały obowiązywać przepisy o czasowym zakazie przebywania na terenie 183 miejscowości przy granicy z Białorusią w województwach podlaskim i lubelskim; wprowadzono je w związku z kryzysem migracyjnym, potem tłumaczono je również koniecznością zapewnienia porządku i bezpieczeństwa w związku z budową zapory inżynieryjnej. Weszły one w życie 2 marca jako przedłużenie poprzedniego, które obowiązywało od 1 grudnia 2021 r. do 1 marca 2022 r.
Zakaz zbliżania się do granicy polsko-białoruskiej
Od piątku (1 lipca) do 15 września w Podlaskiem obowiązuje - wydany przez wojewodę - zakaz zbliżania się do granicy polsko-białoruskiej na odległość 200 metrów. Z wnioskiem o wprowadzenie takiego zakazu wystąpił komendant Podlaskiego Oddziału SG; zakaz przebywania na obszarze 200 metrów od linii granicy z Białorusią obowiązuje w całym województwie podlaskim, za wyjątkiem odcinków granicy państwowej przebiegających na rzekach granicznych.
Straż Graniczna ma uprawnienia do karania osób łamiących ten zakaz mandatem do 500 zł.
W piątek pojawiły się stosowne oznaczenia w terenie. W rozmieszczaniu takich tablic pomagają SG strażacy z OSP i PSP z powiatów graniczących z Białorusią.
Obszar objęty zakazem przebywania - wejście zabronione
— taką treść mają te tablice.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
mm/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/604865-15-prob-nielegalnego-przekroczenia-granicy-minionej-doby