Ze stanowiska rzecznika Komisji Europejskiej wynika, że wypowiedź wiceszefowej KE Very Jourovej, że nowela ustawy o SN nie wypełnia warunków zawartych w KPO, była wypowiedzią prywatną, żadne decyzje KE w tej sprawie nie zapadły - powiedział w piątek rzecznik PiS Radosław Fogiel.
CZYTAJ TAKŻE:
Fogiel stwierdził w TVP, że od słów Jourovej właściwie odciął się rzecznik KE, mówiąc, że żadne oceny nie są jeszcze przez Komisję dokonane oraz żadne decyzje nie zostały podjęte i „jest to w zasadzie wypowiedź prywatna pani Jourovej”.
Pani Jourova w Komisji Europejskiej reprezentuje Czechy i była tam desygnowana przez poprzedni rząd. Nie zdradzając zbyt wiele mogę powiedzieć, że z naszych rozmów ze stroną czeską wynika, iż po najbliższych wyborach do Parlamentu Europejskiego szanse pani Jourovej na ponowne członkostwo w komisji są niewielkie
— powiedział Fogiel.
Jourova straszy, że Polska nie dostanie środków z KPO
Jak podał portal tvn.24.pl, wiceprzewodnicząca KE Vera Jourova została zapytana w czwartek podczas posiedzenia Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych (LIBE) Parlamentu Europejskiego, czy nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym wypełnia warunki określone w Krajowym Planie Odbudowy. Chodzi o podpisaną przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizację ustawy o SN, która wejdzie w życie 15 lipca; głównym założeniem zainicjowanej przez prezydenta noweli jest likwidacja Izby Dyscyplinarnej i utworzenie w jej miejsce Izby Odpowiedzialności Zawodowej.
Nie, nie wypełnia
— odparła Jourova.
Polska będzie musiała zastanowić się nad tymi warunkami i jeśli nie będzie wystarczającej reakcji w prawnie wiążących przepisach dotyczących polskich sędziów, które odpowiadają warunkom z kamieni milowych, nie wypłacimy pieniędzy. Ale powtarzam jedynie to, co szefowa Komisji (Ursula van der Leyen) już powiedziała
— stwierdziła wiceprzewodnicząca KE.
W późniejszej rozmowie z PAP rzecznik KE Christian Wigand powiedział, że „Komisja zauważa, że przyjęta przez Polskę nowa ustawa znosząca Izbę Dyscyplinarną nie uchyliła kwestionowanych przepisów prawa o sądownictwie”. Jak wyjaśnił, „w szczególności nie usunęła przeszkód dla właściwych sądów do weryfikacji z urzędu wymogu niezawisłości” oraz „nie usunęła przepisu, który kwalifikuje tę weryfikację z urzędu jako przewinienie dyscyplinarne”.
Podzieliliśmy się tą obserwacją z Polską w kontekście realizacji Krajowego Planu Odbudowy. Nie jest to formalna ocena zgodności z kamieniami milowymi, ponieważ nie jesteśmy na tym etapie procedury. Polska nie wysłała wniosku o płatność, a umowa operacyjna, która jest warunkiem wstępnym jakiejkolwiek płatności, nie została jeszcze sfinalizowana
— dodał Wigand.
Akceptacja polskiego KPO przez KE
Komisja Europejska zaakceptowała na początku czerwca polski Krajowy Plan Odbudowy (KPO). To krok w kierunku wypłaty przez UE 23,9 mld euro dotacji i 11,5 mld euro pożyczek w ramach Funduszu Odbudowy. KE zaznaczyła m.in. że polski KPO „zawiera kamienie milowe związane z ważnymi aspektami niezależności sądownictwa, które mają szczególne znaczenie dla poprawy klimatu inwestycyjnego i stworzenia warunków dla skutecznej realizacji” i że „Polska musi wykazać, że te kamienie milowe zostały osiągnięte przed dokonaniem jakichkolwiek wypłat w ramach Funduszu Odbudowy”.
17 czerwca państwa członkowskie Unii Europejskiej zatwierdziły polski Krajowy Plan Odbudowy; decyzja została podjęta na posiedzeniu ministrów finansów państw UE w Luksemburgu.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
mm/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/604862-jourova-straszy-polske-fogiel-to-jej-prywatna-wypowiedz