Jaki model ordynacji wyborczej powinien obowiązywać w Polsce? Czy powinniśmy głosować na kandydatów w okręgach jednomandatowych, czy też tak, jak dotychczas - na listy partyjne? A może należy wprowadzić system mieszany? Dyskusja w tej sprawie powraca w naszym kraju z dużą regularnością, choć pozostaje nierozstrzygnięta.
Tymczasem, jak wynika z badania pracowni Social Changes, zrealizowanego na zlecenie portalu wPolityce.pl, na największe poparcie Polaków może liczyć ordynacja większościowa, pozwalająca na głosowanie na konkretnego kandydata w każdym okręgu. Model ten popiera 33 proc. respondentów.
Za ordynacją proporcjonalną, której istotą jest głosowanie na listy partyjne, opowiedziało się 16 proc. badanych.
Ordynacja mieszana, czyli proporcjonalno-większościowa, zyskała poparcie 11 proc. badanych.
Największa grupa - aż 40 proc. respondentów - wybrało odpowiedź „trudno powiedzieć”.
Największe poparcie dla ordynacji większościowej nie zaskakuje; jest ona odbierana przez obywateli jako najbardziej czytelna; zwiększa także osobistą relację posła z wyborcami. Z drugiej strony, doświadczenia innych krajów wskazują, że nie jest to skuteczna droga do rozszczelnienia sceny politycznej; w jednomandatowych okręgach bardzo rzadko wygrywają kandydaci niezależni.
Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) na panelu internetowym w dniach od 24 do 27 czerwca 2022 roku. Badanie zostało przeprowadzone na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie Polaków. W badaniu wzięło udział N=1051 osób.
Pur
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/604856-nasz-sondaz-jakiej-ordynacji-wyborczej-chcieliby-polacy