Eurodeputowana PiS Jadwiga Wiśniewska skierowała w piątek interpelację do Komisji Europejskiej ws. opublikowanego przez nią drugiego raportu na temat praworządności w poszczególnych państwach członkowskich UE. Zdaniem posłanki metodologia przygotowywania oceny jest nierzetelna.
CZYTAJ TAKŻE:
Interpelacja europoseł Wiśniewskiej
Wiśniewska zauważyła, że „mimo zapewnień Komisji o równym traktowaniu wszystkich państw członkowskich” widać wyraźną różnicę w metodologii przygotowywania raportów dotyczących poszczególnych państw. Polska europosłanka zwróciła szczególną uwagę na źródła, z których korzysta KE i ich weryfikację.
W przypadku większości państw członkowskich - jak zauważyła Jadwiga Wiśniewska - Komisja oparła się na informacjach dostarczonych przez rządy, a portale internetowe są na ogół nieistotnym źródłem.
Jednak w przypadku raportu na temat Polski portale internetowe stanowią 22 pozycje źródłowe, czyli ponad jedną piątą wszystkich źródeł
— podkreśliła eurodeputowana, dodając, że w przypadku innych państw członkowskich sytuacja wygląda zupełnie inaczej.
Portale internetowe są wymieniane w źródłach dotyczących Niemiec 4 razy, Hiszpanii 6 razy, Francji 2 razy, Szwecji raz.
Trudno sobie wyobrazić, że w innych państwach członkowskich nie ma w internecie artykułów krytycznych wobec rządu, ale Komisja nie uznała za stosowne ich wykorzystać, tak jak ma to miejsce w Polsce
— stwierdziła.
Metodologia unijnych raportów dot. praworządności
W związku z tym Wiśniewska zwróciła się do KE o wyjaśnienie, dlaczego nie jest stosowana jednolita metodologia w kwestii odniesień do portali internetowych - w ten sam sposób i w tej samej liczbie dla wszystkich państw członkowskich.
Ponadto Wiśniewska dopytuje, dlaczego Komisja „w większym stopniu opiera się na informacjach z portali internetowych, niż na informacjach dostarczonych przez polski rząd i czy w trosce o rzetelność i wiarygodność opracowywanych raportów Komisja zamierza opracować rzetelną metodologię”.
Drugie ogólnounijne sprawozdanie nt. praworządności ukazało się w lipcu ub.r. Publikacja kolejnego - trzeciego - jest zaplanowana na lipiec 2022 r.
aja/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/603990-rowni-i-rowniejsi-w-ue-wazna-interpelacja-wisniewskiej