Dobrze, że zmienia się myślenie w Unii Europejskiej na temat nadania Ukrainie statusu kandydata do Unii Europejskiej - ocenił czwartkową decyzję przywódców Niemiec, Francji, Włoch i Rumunii Piotr Müller. Rzecznik rządu odpowiedział tym samym na wpis lider PO Donalda Tuska.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Przekaz dnia opozycji. Teraz jątrzy Tusk: „Przełom. Szkoda, że bez nas”. Fala KOMENTARZY! „To dlaczego nie było ich z nami w marcu w Kijowie?”
Wizyta w Kijowie i jątrzenie Tuska
W czwartek prezydent Francji Emmanuel Macron, kanclerz Niemiec Olaf Scholz, premier Włoch Mario Draghi i prezydent Rumunii Klaus Iohannis odwiedzili Kijów. Podczas wspólnej konferencji prasowej po spotkaniu z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim wyrazili poparcie dla nadania Ukrainie statusu kandydata do Unii Europejskiej.
Przywódcy Francji, Niemiec, Rumunii i Włoch zadeklarowali w Kijowie pełne wsparcie dla europejskich aspiracji Ukrainy. To przełom. Szkoda, że bez nas
— skomentował na Twitterze Donald Tusk. Podkreślił, że to Polska powinna być jednym z głównych uczestników tego wielkiego zdarzenia.
„Jeszcze niedawno wielu z nich twierdziło…”
Mozolna praca Mateusza Morawieckiego na Radach Europejskich i spotkaniach bilateralnych zmienia nastawienie liderów Europy Zachodniej. Jeszcze niedawno wielu z nich twierdziło, że: Rosja nie jest zdolna do ataku na Ukrainę (ostrzegaliśmy o ogromnych ryzykach już w listopadzie), sankcje nie powinny iść za ostro, bo to nie sposób rozwiązywania sporu, wsparcie dla Ukrainy w zakresie uzbrojenia tylko rozjuszy Rosję, na status kandydata w UE dla Ukrainy jest za wcześnie.
— napisał na Twitterze rzecznik rządu, odnosząc się do wpisu Tuska.
Polski rząd od samego początku zwalczał to katastrofalne myślenie
— podkreślił.
„Dobrze, że zmienia się myślenie w UE”
Müller przypomniał, że polski rząd walczył skutecznie o najtwardsze sankcje (mimo oporu krajów UE), z UE udzielił największego i niezwłocznego wsparcia w zakresie uzbrojenia, złożył wniosek o szybką ścieżkę Ukrainy do UE, ostrzegał przed polityką ustępstw i szantażem Rosji.
To Polska udzieliła niezwłocznego wsparcia dla największej grupy uchodźców uciekających przed rosyjskimi zbrodniarzami. Tak, to dobrze, że dzisiejsza wizyta się odbyła. Dobrze, że zmienia się myślenie w UE. Byle rzeczywiście i trwale. Na to liczymy
— napisał.
„Ukraina należy do rodziny europejskiej”
Podczas konferencji w Kijowie kanclerz Niemiec Olaf Scholz podkreślił, że „Ukraina należy do rodziny europejskiej” i przekazał, że on i jego rząd wspierają nadanie, zarówno Ukrainie, jak i Mołdawii, statusu kandydata do Unii Europejskiej. Zaznaczył jednocześnie, że państwa kandydujące muszą spełnić szereg warunków, by uzyskać akcesję.
Premier Włoch Mario Draghi powiedział, że głównym przekazem, z jakim przybył do Kijowa i jaki przedstawił w rozmowach z Zełenskim, było zapewnienie, że jego kraj chce Ukrainy jako części UE.
W podobnych słowach wypowiedział się także prezydent Rumunii Klaus Iohannis, który przekazał, że obecnie „mamy do czynienia z przełomowym momentem w historii Europy, a nadzwyczajne czasy wymagają nadzwyczajnych kroków oraz strategicznej wizji”. Według jego słów kraje europejskie mają obowiązek pomóc Ukrainie w budowaniu „nowej przyszłości” i powinny wspierać jej dążenia do integracji w ramach UE.
Z kolei prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział, że wszyscy czterej przywódcy popierają natychmiastowe nadanie Ukrainie statusu kandydata do Unii Europejskiej.
28 lutego prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał formalny wniosek o członkostwo Ukrainy w Unii Europejskiej.
W ubiegłą sobotę szefowa KE Ursula von der Leyen spotkała się z Zełenskim w Kijowie; rozmowy dotyczyły przede wszystkim wniosku Ukrainy. Komisja Europejska ma wydać w tej sprawie wkrótce opinię, która będzie podstawą do dyskusji przywódców „27-ki” na szczycie UE w Brukseli, który odbędzie się w dniach 23-24 czerwca. Decyzja w tej sprawie będzie musiała być podjęta jednomyślnie przez państwa członkowskie.
CZYTAJ TAKŻE: Prezydent Duda: Ta wizyta to dobry sygnał przed głosowaniem nad statusem kandydata do UE dla Ukrainy. Dziękuję!
olnk/PAP/Twitter/wPolityce.pl
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/603047-celna-odpowiedz-na-wpis-tuska-polski-rzad-od-poczatku