Mam nadzieję, że reakcja Unii Europejskiej będzie właściwa i zgodna z traktatami - podkreślił prezes PiS, wicepremier Jarosław Kaczyński, pytany przez dziennikarzy o to, czy podpis prezydenta pod ustawą o SN uruchomi środków z Funduszu Odbudowy dla Polski.
CZYTAJ RÓWNIEZ: Prezydent podpisał nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym. Jej głównym założeniem jest likwidacja Izby Dyscyplinarnej
Podpis prezydenta i reakcja UE
Jarosław Kaczyński podczas konferencji prasowej w KPRM był pytany, czy jest pewien, że podpis prezydenta Andrzeja Dudy pod nowelizacją ustawy o w Sądzie Najwyższym spowoduje uruchomienie środków z unijnego Funduszu Odbudowy.
Prezes PiS zaznaczył, że główny punkt ustawy to likwidacja Izby Dyscyplinarnej SN.
Przypomnę, że to był nasz plan niezależnie od tego, co się wydarzyło w Unii Europejskiej. Tak zwana reforma pani Dalkowskiej (podsekretarz stanu w MS w latach 2019-2021, obecnie sędzi w NSA Anny - PAP) (…) zawierała ten punkt. To zostało przeprowadzone, bo Unia rzeczywiście się tego domagała
— dodał.
To jest zrobione. Natomiast jaka będzie reakcja Unii? Mam nadzieję, że właściwa i zgodna z traktatami, że przypadki drastycznego łamania prawa przez Unię - odpowiedź na złożone przez nas plany - powinna zapaść w ciągu dwóch-trzech miesięcy, a czekamy już dużo dłużej - że takie wydarzenia nie będą miały miejsca”
— mówił.
Jak ocenił, obecnie „mamy do czynienia z pewną specyficzną praktyką ze strony organów Unii Europejskiej”.
Ale wydaje mi się, że są też elementy dobrej woli. Sytuacja na Ukrainie jednak wiele zmieniła na lepsze i wierzymy, że ta droga ku lepszemu będzie trwała
— oświadczył Jarosław Kaczyński.
Ustawa o SN i KPO
Andrzej Duda podpisał w poniedziałek nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym; głównym założeniem zainicjowanej przez prezydenta noweli jest likwidacja Izby Dyscyplinarnej i utworzenie w jej miejsce Izby Odpowiedzialności Zawodowej. Zmian w ustawie o SN oczekiwała Komisja Europejska, m.in. od nich uzależniając akceptację KPO i wypłatę Polsce pieniędzy z Funduszu Odbudowy. Ustawa wejdzie w życie po 30 dniach od jej publikacji w Dzienniku Ustaw.
Zmian w ustawie o SN oczekiwała Komisja Europejska w związku z decyzją Trybunału Sprawiedliwości UE odnośnie systemu dyscyplinarnego sędziów w Polsce. TSUE latem 2021 r. zobowiązał Polskę do natychmiastowego zawieszenia stosowania przepisów odnoszących się do uprawnień Izby Dyscyplinarnej SN w kwestiach m.in. uchylania immunitetów sędziowskich. Za niewykonanie tego postanowienia TSUE nałożył na Polskę karę 1 mln euro dziennie.
Komisja Europejska zastrzega natomiast, że wypłata pieniędzy z Funduszu Odbudowy nastąpi dopiero po wypełnieniu przez Polskę tzw. kamieni milowych dotyczących oczekiwanych zmian m.in. w sądownictwie (chodzi właśnie m.in. o likwidację Izby Dyscyplinarnej SN). W Krajowym Planie Odbudowy, który ma wspomóc gospodarkę po pandemii, nasz kraj wnioskuje o 23,9 mld euro w ramach grantów i o 11,5 mld euro z części pożyczkowej.
kpc/PAP/wPolityce.pl
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/602734-kpo-prezes-pis-mam-nadzieje-ze-reakcja-ue-bedzie-wlasciwa