Sejmowa komisja sprawiedliwości rekomenduje odrzucenie 23 z 29 poprawek Senatu do nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Komisja nie poparła poprawek dotyczących m.in. wymogu stażu dla kandydatów na sędziów nowej izby i unieważnienia orzeczeń Izby Dyscyplinarnej.
CZYTAJ TAKŻE: Grodzki nie daje za wygraną! Odgraża się Sejmowi ws. poprawek do noweli o SN: Niech się zastanowi. Z tego będą tylko kłopoty
Zgodnie z harmonogramem prac Sejmu, głosowanie nad poprawkami Senatu odbędzie się w czwartek po południu.
Sejmowa komisja opowiedziała się w środę za odrzuceniem poprawek dotyczących wprowadzenia co najmniej 7-letniego stażu orzekania w SN dla 33 kandydatów na sędziów do Izby Odpowiedzialności Zawodowej, która ma powstać po likwidacji Izby Dyscyplinarnej.
Komisja negatywnie oceniła też poprawki rozszerzające kryterium możliwości składania wniosku o tzw. test bezstronności i niezawisłości sędziego poprzez usunięcie przepisu przesądzającego, że „okoliczności towarzyszące powołaniu sędziego nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do podważania orzeczenia wydanego z udziałem tego sędziego lub kwestionowania jego niezawisłość i bezstronności”.
Jakie poprawki jeszcze odrzucono?
Poparcia komisji nie uzyskała też poprawka wykreślająca z ustawy przepis wprowadzający nowe przewinienie dyscyplinarne w postaci „odmowy wykonywania wymiaru sprawiedliwości”.
Komisja chce też odrzucenia poprawek, zgodnie z którymi sędziowie Izby Dyscyplinarnej mieliby przestać orzekać w SN w dniu wejścia w życie noweli bez możliwości przejścia w stan spoczynku.
Negatywną rekomendację uzyskały też, poprawki przewidujące uznanie za nieważne i pozbawione skutków prawnych wszystkich orzeczeń zapadłych w Izbie Dyscyplinarnej.
Za negatywnym zaopiniowaniem 23 poprawek głosowało 16 posłów przy 14 głosach sprzeciwu. Poparcie komisji uzyskało zaś sześć poprawek o charakterze głównie redakcyjnym. Jedna z nich dotyczy kwestii uregulowania należność finansowych Izby Dyscyplinarnej po jej likwidacji.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Co dalej z sędziami Izby Dyscyplinarnej? „Decyzje dotyczące swojej przyszłości każdy sędzia podejmował będzie samodzielnie”
mm/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/601950-sejmowa-komisja-zdecydowala-ws-poprawek-senatu-dot-sn