Nie tylko chcemy wrócić na ścieżkę rozwoju, ale i wejść na drogę nowoczesnej gospodarki; nowoczesna gospodarka, to przede wszystkim energetyka, która w jak najmniejszym stopniu szkodzi środowisku - mówił prezydent Andrzej Duda podczas wspólnej konferencji prasowej z premierem i szefową KE.
W czwartek wizytę w Warszawie złożyła szefowa KE Ursula von der Leyen, która spotkała się prezydentem Dudą oraz premierem Mateuszem Morawieckim. Jej wizyta ma związek z przyjęciem przez KE polskiego Krajowego Planu Odbudowy. Wspólna konferencja prasowa polityków odbyła się w Konstancinie Jeziornej w firmie Polskie Sieci Elektroenergetyczne
Prezydent Duda wskazywał, że spotkanie z mediami odbywa się w budynku, który odgrywa bardzo ważną rolę dla Polski oraz ogromnej części UE. Jak mówił, PSE to strategiczna spółka, która jest odpowiedzialna za to, by energia elektryczna dotarła do każdego miejsca w kraju. Dodał, że zajmuje się ona synchronizacją systemu energetycznego państw bałtyckich z systemem kontynentalnym, pozostałej części UE.
Jesteśmy tu m.in. dlatego, że KPO, ta perspektywa, o której od praktycznie dwóch lat mówimy w przestrzeni UE jako o planie na odbudowę europejskich gospodarek w związku z tym, co uczyniła w nich pandemia koronawirusa
— mówił Duda.
Dodał, że unijni przywódcy oraz szefowie instytucji wiedzieli, że musi powstać europejski plan, by wesprzeć państwa członkowskie, abyśmy mogli powrócić na ścieżkę dynamicznego rozwoju. Zaznaczył jednocześnie, że wówczas nikt nie spodziewał się, że w krótkim czasie Polskę dotknie kryzys na granicy białoruskiej.
A już nikt absolutnie nie spodziewał się, że stanie się coś, czego świadkami i uczestnikami w jakimś sensie jesteśmy obecnie, a więc wojna na Ukrainie wywołana bezprecedensową, niczym nieusprawiedliwioną rosyjską napaścią na to państwo
— powiedział.
Duda stwierdził, że to wszystko doprowadziło do dzisiejszego kryzysu gospodarczego, inflacji, którą wszyscy obserwujemy.
Problemów, z którymi stykają się dzisiaj nie tylko polska gospodarka i społeczeństwo, ale społeczeństwa praktycznie całej UE, a śmiało można powiedzieć, że i dużej części świata
— zaznaczył.
Jeżeli mówimy o KPO i o tej wielkiej perspektywie europejskiej jaką jest ten gigantyczny program dla wszystkich państw europejskich, to mówimy przede wszystkim o tym, że nie tylko chcemy wrócić na ścieżkę rozwoju, ale chcemy przejść do nowoczesnej gospodarki. To jest właśnie droga przez Polskie Sieci Energetyczne do nowoczesnej gospodarki energetycznej Polski, do nowoczesnej gospodarki energetycznej także i Europy
— mówił prezydent.
Jak dodał, ta nowoczesna gospodarka to przede wszystkim energetyka, która zapewnia ochronę klimatu, która jest skupiona na energooszczędności, która w ogromnym stopniu czerpie z odnawialnych źródeł energii.
To wreszcie i przede wszystkim energetyka, która w jak najmniejszym stopniu szkodzi środowisku
— powiedział Duda.
Premier: Polska jest jedną z głównych lokomotyw Europy
Polska wraz z silnym i stabilnym wzrostem gospodarczym jest jedną z głównych lokomotyw Europy - powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, Krajowy Plan Odbudowy będzie wspierał zarówno rozwój Polski, jak i całej Europy.
W Belwederze odbyło się w czwartek spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego oraz szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen. Szefowa KE przebywa w Polsce w związku z zaakceptowaniem przez Komisję Krajowego Planu Odbudowy.
Szef rządu podczas wspólnej konferencji prasowej podkreślił, że „ambitna Unia Europejska musi obejmować także ambitny budżet, który pozwala realizować projekty o strategicznym zasięgu”.
Jak dodał, do takich projektów należy transformacja energetyczna i klimatyczna.
Dobrze się stało, że w ślad za wychodzeniem z pandemii uzgodniliśmy bardzo duży budżet Krajowego Planu Odbudowy. To budżet, który będzie wspierał zarówno rozwój Polski, jak i całej Europy
— powiedział premier.
Jak zaznaczył, „Polska wraz z silnym wzrostem gospodarczym jest jednym z silników Europy, jest jedną z głównych lokomotyw Europy”.
Wystarczy popatrzeć na wzrost gospodarczy, ale także na zrównoważenie parametrów makroekonomicznych i tych związanych z finansami publicznymi
— podkreślił Morawiecki.
Von der Leyen: Polski plan m.in. przewiduje 5 mld euro na rozwój energii odnawialnej
Komisja Europejska dała zielone światło dla polskiego KPO po bardzo dogłębnej ocenie; polski plan m.in. przewiduje 5 mld euro na rozwój energii odnawialnej i 7,5 mld euro na elektromobilność - powiedziała w czwartek przewodnicząca KE Ursula von der Leyen.
Komisja Europejska dała zielone światło na rzecz polskiego KPO po bardzo dogłębnej ocenie
— powiedziała szefowa KE. Jak podkreśliła, prawie 43 proc. polskiego planu wspiera cele klimatyczne UE.
Będzie to finansowało renowację setek tysięcy budynków. Polski plan przewiduje 5 mld euro na rozwój energii odnawialnej, takiej, która pochodzi ze słońca czy wiatru na morzu, wykorzystanie również wodoru
— powiedziała. Dodała, że zaplanowano w nim również „7,5 mld euro na czystą mobilność, na elektryczne autobusy i tramwaje w polskich miastach”.
Następnie mamy kolejny priorytet - cyfryzację. 21 proc. polskiego planu dotyczy właśnie cyfryzacji i na przykład będzie wspierał on szerokopasmowy internet w całym państwie, będzie wspierał uczniów, studentów, pracowników w nabywaniu nowych umiejętności, które są potrzebne w gospodarce jutra. Jednocześnie będzie inwestować w bardzo ważne dla Polski cyberbezpieczeństwo, a także w lepsze, lepiej dostępne usługi publiczne dla obywateli i przedsiębiorstw
— podkreśliła Von der Leyen.
Środki z KPO przeznaczone m.in. na transformację klimatyczną
Środki z KPO w dużym stopniu zostaną przeznaczone na transformację klimatyczną i energetyczną; to dobrze przysłuży się polskiej gospodarce i społeczeństwu, a także pozwoli zwalczyć uzależnienie Europy od surowców energetycznych z Rosji - powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki.
Szef rządu podkreślił na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Andrzejem Dudą i szefową KE Ursulą von der Leyen, że środki z Krajowego Planu Odbudowy w dużym stopniu zostaną przeznaczone na transformację klimatyczną i energetyczną.
Jestem głęboko przekonany, że to dobrze przysłuży się polskiej gospodarce, polskiemu społeczeństwu i temu, aby zwalczyć strategiczne zagrożenie, które dzisiaj ujawniło się z całą swoją mocą, czyli uzależnienie Europy od surowców energetycznych z Rosji
— powiedział premier.
Odnosząc się do toczącej się na Ukrainie wojny, Morawiecki zwrócił uwagę, że Ukraińcy walczą o wartości europejskie, jak prawo do życia, wolność, suwerenność. Oświadczył, że Ukraina musi przetrwać jako niezależne państwo, a Rosja nie może odnieść sukcesu w tej wojnie.
Premier poprosił szefową KE - w imieniu ukraińskich władz, z którymi spotkał się w środę - o jak najdalej idącą pomoc w wypracowaniu dla Ukrainy statusu kraju kandydującego do UE.
„Rozwój czystej energii jest naszym żywotnym interesem”
Rozwój czystej energii jest żywotnym interesem z punktu widzenia strategii państwa - powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki. Zaznaczył, że celem Polski jest jak najszybsze ograniczenie zużycia drogiej ropy i gazu.
Szef rządu podczas wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Andrzejem Dudą i szefową KE Ursulą von der Leyen mówił, że jednym z głównych elementem wdrażania unijnego programu odbudowy jest poprawa klimatu.
Pytany, czy tzw. „kamienie milowe” zawarte w Krajowym Planie Odbudowy zobowiązują rząd do wprowadzenia nowych podatków dla osób rejestrujących auta, Morawiecki powiedział, że „samochody, które będą miały mniejszą emisję CO2 (…), będą miały preferencje”. Przypomniał, że już funkcjonuje w Polsce system dopłat do samochodów elektrycznych, który jest jednym z elementów strategii służącej ochronie środowiska i lepszej jakości powietrza.
Premier podkreślił, że w strategii związanej z unijnym planem odbudowy chodzi o jak najszybsze ograniczenie w Polsce zużycie ropy i gazu, bo - jak wskazał - „nie chcemy płacić bardzo drogo za gaz i ropę z innych części świata”.
Rozwój czystej energii służy nie tylko zdrowiu i jakości klimatu, ale jest naszym żywotnym interesem z punktu widzenia strategii państwa, interesem politycznym
— zaznaczył.
Komisja Europejska zaakceptowała w środę polski Krajowy Plan Odbudowy. Wynegocjowane w Brukseli bezzwrotne środki w wysokości 106,9 mld zł oraz ponad 51,6 mld zł zaciąganych na preferencyjnych warunkach pożyczek zostaną zainwestowane w sposób ściśle określony w KPO. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej koordynować będzie współpracę kilkunastu resortów w procesie przygotowania i wdrożenia 48 reform i 54 inwestycji.
tkwl/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/601131-na-co-maja-pojsc-pieniadze-z-kpo-sprawdz-szczegoly