Podpisane polsko-ukraińskie memoranda stanowią przedsionek do takiej współpracy, jakiej do tej pory Ukraina nie miała z żadnym innym państwem; one być może będą stanowiły przedsionek do nowego traktatu polsko-ukraińskiego - mówił w środę w Kijowie premier Mateusz Morawiecki.
CZYTAJ TAKŻE:
Premier Morawiecki: Polska i Ukraina uzupełniają się w ogromnym stopniu
Morawiecki mówił na konferencji po polsko-ukraińskich konsultacjach międzyrządowych, że Polska za swoją aktywność jest bardzo mocno atakowana propagandowo „na najróżniejsze sposoby poprzez rosyjskie trolle” i wielu miejscach świata widać ten atak.
Myślę, że Rosja jest coraz bardziej przerażona relacjami polsko-ukraińskimi. Tym jak te relacje rosną, krzepną, tężeją. Jak jesteśmy w stanie budować przyszłość w oparciu o teraźniejszość
— mówił.
Stwierdził, że pomimo iż „Ukraina jest gnębiona” coraz bardziej ujawnia się „ogromny potencjał 80 mln ludzi, ogromnego terytorium, współpracujących ze sobą gospodarek, które są względem siebie - można rzec - uzupełniające”.
Morawiecki przyznał, że w niektórych dziedzinach nasze gospodarki konkurują ze sobą, ale - jak powiedział - „jesteśmy uzupełniającymi się w ogromnym stopniu państwami”.
Ten potencjał został na Kremlu dostrzeżony i rzeczywiście ta nasza współpraca rodzi się w tak przyspieszonym tempie, w tym jakże trudnym czasie (…) tworzy zupełnie nową perspektywę, o której mogliśmy tylko marzyć
— ocenił.
„Przedsionek do zupełnie innej współpracy”
Dodał, że o takiej perspektywie marzył b. prezydent Lech Kaczyński i nawiązywał do jego słów, że nie jesteśmy w stanie zmienić dramatycznej przeszłości, ale jesteśmy w stanie sprawić, aby ona nie determinowała przyszłości.
I to właśnie robimy poprzez podpisanie tych wszystkich memorandów
— powiedział Morawiecki.
Dodał, że dokumenty te „stanowią przedsionek do zupełnie innej współpracy”.
Do takiej współpracy jakiej do tej pory Ukraina nie miała z żadnym innym państwem. One być może będą stanowiły przedsionek do nowego traktatu polsko-ukraińskiego, o którym będziemy dyskutować w najbliższych tygodniach, miesiącach i kwartałach
— powiedział Morawiecki.
Po konsultacjach międzyrządowych premier Ukrainy Denys Szmyhal poinformował o podpisaniu ośmiu dokumentów dotyczących sfer: energetyki, wojskowo-obronnej, współpracy transgranicznej i celnej, polityki ekologicznej, polityki regionalnej, odbudowy Ukrainy oraz współpracy w zakresie pamięci narodowej.
Premier RP: Gdyby to zależało tylko od nas, Ukraina bardzo szybko przystąpiłaby do UE
Będziemy robić wszystko, aby przekonać tych sceptycznych z UE, że Ukraina zasłużyła na status kraju kandydującego - zadeklarował w środę w Kijowie premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, „gdyby to od nas zależało, to Ukraina bardzo szybko przystąpiłaby do UE”.
W środę w Kijowie odbyły się polsko-ukraińskie konsultacje międzyrządowe pod przewodnictwem premiera Morawieckiego i premiera Ukrainy Denysa Szmyhala. Polski rząd jest pierwszym od początku inwazji rosyjskiej, który spotkał się z rządem ukraińskim w tej formule.
Podczas wspólnej konferencji prasowej premierów, Morawiecki ocenił, że przezwyciężenie trudnego czasu zbrodni rosyjskich jest możliwe „poprzez naszą solidarność”.
Jesteśmy dla Ukrainy prawdziwym przyjacielem, ale wiemy także, że i Ukraina dla nas jest prawdziwym przyjacielem
— dodał.
Morawiecki zawracając się do Szmyhala zadeklarował, że Polska będzie robić wszystko, aby „przekonać tych sceptycznych z UE”, że Ukraina zasłużyła szybko na status kraju kandydującego do Unii.
Gdyby to od nas zależało, to Ukraina bardzo szybko przystąpiłaby do UE. Będziemy do tego namawiać wszystkich naszych partnerów z UE. Pokazywać im, żeby zdarli z siebie tę zasłonę krótkowzroczności i przekonywać do tego, że dziś - tu i teraz doświadczamy geopolitycznego momentu zwrotnego, którego punktem centralnym jest właśnie Ukraina
— podkreślił.
Jakże małostkowi wydają mi się ci, którzy nie dostrzegają tego w różnych częściach wolnego świata
— dodał szef rządu.
Morawiecki wyraził też nadzieję, że „ta bohaterska walka, która dzisiaj jest przedmiotem podziwu całego wolnego świata przekona tych, którzy jeszcze za bardzo kalkulują, za bardzo małostkowo i małodusznie kalkulują pewne kroki związane, czy to z dostawami broni, czy z pomocą humanitarną, czy z pomocą finansową”.
Morawiecki nawiązał też do wcześniejszych słów m.in. prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, że Polska będzie beneficjentem odbudowy Ukrainy.
Jednymi z pierwszych, którzy będą mogli korzystać, co daj Panie Boże jak najszybciej, na odbudowie Ukrainy
— powiedział Morawiecki.
To, że tak razem, wspólnie patrzymy na tą przyszłość jest dla mnie też wielką nadzieją i takim zalążkiem radości na przyszłość, która jest przyćmiona przez ten wielki ból, który dzieje się dzisiaj na naszych oczach
— przyznał polski premier.
Premier Szmyhal: Porozumieliśmy się w kwestii wzmacniania współpracy przygranicznej
Porozumieliśmy się w zakresie wzmacniania współpracy przygranicznej między Ukrainą a Polską. Polska obiecała popierać Ukrainę w zakresie kwestii zniesienia ceł oraz dołączenia do konwencji o wspólnym tranzycie - powiedział w środę na konferencji prasowej w Kijowie premier Ukrainy Denys Szmyhal.
Podpisane umowy i memoranda świadczą o tym, że nowy poziom stosunków, jaki Ukraina i Polska zbudowały przez ostatnie trzy miesiące jest ukierunkowany na rozwój i jest produktywny. Mówię o ośmiu podpisanych dziś dokumentach w sferze energetyki, sferze wojskowo-obronnej, współpracy transgranicznej i celnej, polityki ekologicznej, polityki regionalnej, odbudowy Ukrainy oraz współpracy w zakresie pamięci narodowej
— podkreślił Szmyhal.
Morawiecki: Nie jesteśmy niewolnikami rozwiązań europejskich
Nie jesteśmy niewolnikami rozwiązań europejskich; jesteśmy suwerennym krajem, który chce zacieśniać współpracę z naszym partnerem i przyjacielem - powiedział premier Mateusz Morawiecki w Kijowie, pytany o scenariusz braku szybkiej akcesji Ukrainy do UE.
Morawiecki był pytany w środę w Kijowie podczas konferencji prasowej z udziałem premiera Ukrainy Denysa Szmyhala o rozwój relacji polsko-ukraińskich i działania Polski w przypadku, gdyby szybka akcesja Ukrainy do UE nie okazała się możliwa.
Dlatego też mówimy o zacieśnianiu współpracy - nie jesteśmy niewolnikami rozwiązań europejskich; jesteśmy suwerennym krajem, który chce zacieśniać współpracę z naszym partnerem i przyjacielem
— mówił premier.
Jeżeli nie daj Boże wygra ta opcja (braku szybkiej akcesji Ukrainy do UE - PAP) - a niestety procedura jest taka, że potrzebna jest jednomyślność, więc nawet jeden kraj może to zablokować, choć na szczęście jest tych krajów niewiele - nasze działania w zakresie zacieśniania współpracy będą trwać tak czy owak
— stwierdził Morawiecki, zaznaczając, że ma nadzieję, że uda się przekonać kilka krajów UE sceptycznych wobec szybkiej akcesji Ukrainy.
Premierzy Polski i Ukrainy byli także pytani o kwestię współpracy w obszarze energetyki i możliwej sprzedaży energii Polsce przez Ukrainę.
Szmyhal: To byłby dobry początek naszej współpracy z UE
Szmyhal zaznaczył, że linia do polskiego Zamościa cały czas pracuje i przesyła obecnie do Polski energię. Podkreślił również, że Ukraina oczekuje rozszerzenia powiązań energetycznych z Polską i resztą Unii Europejskiej - m.in tak, by można było przesyłać energię z Chmielnickiej Elektrowni Jądrowej do Rzeszowa. Podkreślił, że po niewielkich pracach technicznych możliwe będzie przesyłanie do Polski do 1 megawata energii.
To byłby dobry początek naszej współpracy z Unią Europejską
— zaznaczył.
Morawiecki dodał, że wspomniane prace techniczne, to raczej kwestia miesięcy niż lat, a Polska będzie gotowa do kupowania energii Ukrainy „tak szybko, jak Ukraina wygra tę wojnę - a wygra”.
Od Rosji na pewno nie będziemy żaden energii kupować
— zadeklarował.
Rzecznik rządu o kulisach polsko-ukraińskich konsultacji międzyrządowych
Dalsze działania obronne, współpraca gospodarcza, w tym wsparcie polskich firm w procesie odbudowy Ukrainy, a także kwestie transportowe oraz bezpieczeństwo energetyczne i żywnościowe - wśród tematów polsko-ukraińskich konsultacji międzyrządowych - poinformował rzecznik rządu Piotr Müller.
Kończą się polsko-ukraińskie konsultacje międzyrządowe. Ogromna odwaga i poświęcenie Ukraińców oraz wsparcie Polski i innych krajów pozwalają niweczyć plany Rosji. Czas na dalsze działania, które w pełni zapewnią bezpieczeństwo naszego regionu przed rosyjskim barbarzyństwem
— napisał na Twitterze Müller.
Jak dodał, podczas konsultacji delegacje obu krajów rozmawiały m.in. o dalszych działaniach obronnych, współpracy gospodarczej, w tym wsparciu polskich firm w procesie odbudowy Ukrainy. Ponadto rozmawiano o kwestiach transportowych, bezpieczeństwie energetycznym i żywnościowym oraz współpracy w obszarze pamięci narodowej.
W środę w Kijowie odbyły się polsko-ukraińskie konsultacje międzyrządowe pod przewodnictwem premiera Morawieckiego i premiera Ukrainy Denysa Szmyhala. Polski rząd jest pierwszym od początku inwazji rosyjskiej, który spotkał się z rządem ukraińskim w tej formule.
CZYTAJ TAKŻE:
aja/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/600973-nowy-traktat-polsko-ukrainskipremier-rosja-jest-przerazona