Senatorowie opozycji - stanowiący większość w Senacie - zdecydowali w zeszłym tygodniu, że immunitet marszałka Tomasza Grodzkiego nie zostanie uchylony. Za uchyleniem Grodzkiemu immunitetu głosowało 47 senatorów, 52 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.
Podczas debaty w tej sprawie marszałek Grodzki zapewniał, że nigdy nie brał łapówek:
Wiele rzeczy można o mnie powiedzieć, ale myślę, że nie można powiedzieć, że jestem idiotą i będąc dyrektorem i ordynatorem dopominałem się jakichkolwiek wpłat pieniędzy. Stanowczo podkreślam: nigdy nie przyjąłem żadnej łapówki od pacjentów.
Pracownia Social Changes, na zlecenie portalu wPolityce.pl, przeprowadziła badanie w tej sprawie. Respondentom zadano następujące pytanie:
Czy według Pana/Pani marszałek Senatu Tomasz Grodzki mówi prawdę, że nigdy nie przyjął żadnej łapówki od pacjentów, gdy pełnił funkcję dyrektora szpitala w Szczecinie?
Zdaniem 20 proc. badanych - marszałek Grodzki mówi prawdę, zapewniając, że nie przyjmował korzyści majątkowych od pacjentów.
Zdaniem 49 proc. - marszałek Grodzki nie mówi prawdy.
31 proc. nie ma zdania w tej sprawie.
Marszałkowi Grodzkiemu wierzą przede wszystkim wyborcy Koalicji Obywatelskiej; aż 59 proc. sądzi, że nie przyjął on nigdy łapówki.
Przypomnijmy: uchylenia immunitetu marszałka Grodzkiego domagała się Prokuratura Regionalna w Szczecinie, która w grudniu ub. roku skierowała ponowny wniosek w tej sprawie. Według tej prokuratury Grodzki, pełniąc funkcję dyrektora szpitala specjalistycznego w Szczecinie i ordynatora tamtejszego Oddziału Chirurgii Klatki Piersiowej, przyjął korzyści majątkowe od pacjentów lub ich bliskich. Chodzi o art. 228 Kk, czyli zarzut „sprzedajności osoby pełniącej funkcję publiczną”.
Prokurator regionalny w Szczecinie Artur Maludy poinformował senatorów we wtorek, że z zeznań 20 świadków wynika, że Grodzki „miał przyjąć kwotę nie mniejszą niż 24 tysiące 150 złotych w związku z leczeniem 13 pacjentów” i miało to nastąpić w okresie od 1996 r. do 2012 r. Według niego w większości przypadków pieniądze te były wręczane Grodzkiemu na terenie szpitala, a w dwóch przypadkach pieniądze zostały wręczone w prywatnym gabinecie lekarskim.
Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) na panelu internetowym w dniach od 20 maja do 23 maja 2022 roku. Badanie zostało przeprowadzone na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie Polaków. W badaniu wzięło udział N=1074 osób.
Pur
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/600341-nasz-sondaz-czy-marszalek-tomasz-grodzki-mowi-prawde