Współpraca gospodarcza i rosyjska agresja na Ukrainę były głównymi tematami czwartkowego spotkania szefów MSZ Polski i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Cieszy nas szybki wzrost obrotów handlowych między naszymi krajami; dziękujemy za wkład ZEA w pomoc humanitarną dla Ukrainy - mówił Zbigniew Rau.
Wizytę w Warszawie składa minister spraw zagranicznych i współpracy międzynarodowej Zjednoczonych Emiratów Arabskich szejk Abdullah Bin Zayed Al–Nahyan, który spotkał się z szefem polskiego MSZ.
Na wspólnej konferencji prasowej Rau przyznał, iż cieszy się, że przyjazne kontakty między przedstawicielami władz obu krajów są utrzymywane i rozwijane także pomimo pandemicznych ograniczeń.
Przypomniał, że na przełomie 2021 i 2022 roku Zjednoczone Emiraty Arabskie - jako pierwszy kraj arabski - były gospodarzem światowej wystawy EXPO.
„Nasz udział w EXPO zdynamizował nasze dwustronne relacje w wielu dziedzinach, nie tylko gospodarczych”
— powiedział Rau.
„Chcemy, aby liczne wizyty tak polityczne, jak i eksperckie, które już udało nam się zrealizować oraz kolejne - także te planowane na rok bieżący - przyniosły dalsze pogłębienie naszej współpracy” - oświadczył. „Ze szczególnym optymizmem postrzegamy perspektywy rozwoju naszych relacji ekonomicznych, któremu to powinien sprzyjać brak barier finansowych i administracyjnych, które ograniczają dostęp do rynku” - powiedział szef MSZ.
Podkreślił, że Polska wysoko ceni także możliwość korzystania z bogatych emirackich tradycji handlowych, a także z rozbudowanej nowoczesnej infrastruktury.
„Cieszy nas szybki wzrost obrotów handlowych między naszymi krajami, szczególnie po okresie trudności wywołanych przez pandemię”
— zaznaczył Rau. Podkreślił, że obok tradycyjnej wymiany handlowej, Polska szczególną nadzieję wiąże z rozwojem współpracy w dziedzinie energetycznej, technologicznej, w tym technologii cyfrowych, ochrony środowiska i inwestycji.
Podkreślił, że z dużą satysfakcją przyjął informację, iż władze emirackie włączyły Polskę do grona dziesięciu najważniejszych globalnie kierunków emirackiej międzynarodowej współpracy gospodarczej w ramach strategii rozwoju na kolejne 50 lat.
Rau relacjonował, że z ministrem spraw zagranicznych ZEA rozmawiał także o rosyjskiej agresji na Ukrainę.
„Rosyjska agresja to jawne naruszenie prawa międzynarodowego i zasad wiążących całą społeczność międzynarodową, takich jak: suwerenna równość państw, nieingerencja w sprawy wewnętrzne oraz pokojowe rozwiązywanie sporów”
— oświadczył.
Wskazał, że Ukraina nie zagrażała Rosji ani politycznie, ani wojskowo, a władze rosyjskie dążą do skolonizowania Ukrainy.
Rau mówił też o pomocy, jaką polskie społeczeństwo okazuje ukraińskim uchodźcom. „Podziękowałem za wkład ZEA w pomoc humanitarną dla Ukrainy” - dodał.
Minister spraw zagranicznych ZEA podkreślił, że Zjednoczone Emiraty Arabskie cenią sobie wyjątkowe relacje i bliskie więzi z Polską, które - jak mówił - obejmują współpracę w różnych dziedzinach gospodarki, polityki, kultury.
Ocenił, że udział Polski w EXPO 2020 w Dubaju było przykładem ścisłej współpracy obu krajów.
„W czasie, kiedy świat, a zwłaszcza Europa stoją przed złożonymi wyzwaniami, doceniamy kluczową rolę Polski w rozwiązywaniu problemów regionalnych i globalnych. Doceniamy współpracę Polski z krajami sąsiednimi w reagowaniu na kryzys humanitarny w wyniku wojny w Ukrainie”
— powiedział Abdullah Bin Zayed Al–Nahyan.
Minister docenił również rolę Polski w ułatwianiu dostarczania pomocy humanitarnej do Ukrainy, także ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
„Podzielamy obawy Polski dotyczące eskalacji głodu i braku bezpieczeństwa żywnościowego na całym świecie. Musimy zintensyfikować międzynarodowej wysiłki, żeby sprostać temu wspólnemu wyzwaniu, które pozostaje priorytetem dla mojego kraju”
— oświadczył.
Szef MSZ ZEA zwrócił uwagę, że wymiana handlowa z Polską w 2021 roku - która nie była związana z ropą naftową - osiągnęła wartość 1,4 mld dolarów, co - jak mówił - oznacza 10-procentowy wzrost.
„Podpisaliśmy nowe umowy, które poszerzą obszary współpracy gospodarczej i pobudzą inwestycje. Oczekujemy zacieśniania współpracy w obszarach: energii odnawialnej, zdrowia, nauki, technologii”
— oświadczył.
PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/600129-szefowie-msz-polski-i-zea-o-wspolpracy-gospodarczej