Owocne, merytoryczne spotkanie dotyczące przyszłości koalicji rządzącej oraz dalszych planów legislacyjnych - tak w rozmowie z PAP podsumowała wtorkowe spotkanie liderów Zjednoczonej Prawicy osoba znająca kulisy rozmów. Wśród tematów, jak mówi inny rozmówca, był m.in. projekt ustawy ws. Sądu Najwyższego.
We wtorek po południu doszło do spotkania liderów Zjednoczonej Prawicy, w którym udział wzięli m.in. szefowie: PiS - Jarosław Kaczyński, Solidarnej Polski - Zbigniew Ziobro, Partii Republikańskiej - Adam Bielan i Stowarzyszenia OdNowa - Marcin Ociepa. W spotkaniu uczestniczyli także Sekretarz Generalny PiS Krzysztof Sobolewski, szef klubu PiS Ryszard Terlecki, a także lider Kukiz‘15 Paweł Kukiz.
To było merytoryczne spotkanie dotyczące przyszłości koalicji i dalszych planów legislacyjnych
— powiedział PAP jeden z polityków koalicji, znający kulisy rozmów.
Jak dodał, spotkanie odbyło się w pełnym konsensusie.
Padła też zapowiedź kolejnych podobnych spotkań
— zaznaczył.
Drugi rozmówca PAP, który uczestniczył w spotkaniu, podkreśla, że „ani słowem nie było na nim mowy o listach wyborczych”. Prezes PiS miał powiedzieć, że wybory odbędą się w terminie konstytucyjnym.
To było merytoryczne spotkanie w temacie reformy Sądu Najwyższego, czyli także Krajowy Plan Odbudowy w tle, a każdy z uczestników podnosił kwestie, które go interesują
— powiedział polityk.
W czwartek komisja sprawiedliwości i praw człowieka ma kontynuować prace nad prezydenckim projektem ustawy o Sądzie Najwyższym, zakładającym likwidację Izby Dyscyplinarnej.
Według wstępnego porządku obrad, który znajduje się na stronie Sejmu, posłowie mają się zająć projektem ustawy o SN na posiedzeniu 25-26 maja.
Bielan: Dobra atmosfera
Rozmawialiśmy o przyszłości, głównie o projektach legislacyjnych. Atmosfera była bardzo dobra, konstruktywna - mówił PAP szef Partii Republikańskiej, europoseł Adam Bielan. Atmosfera wskazywała, że doszło do kompromisowego rozwiązania w sprawie SN - dodał.
To było pierwsze spotkanie od wielu miesięcy, w nowej formule. Rozmawialiśmy o przyszłości, głównie o projektach legislacyjnych. Atmosfera była bardzo dobra, konstruktywna
— relacjonował Bielan.
Dużo ustaleń, konkretów, więc ja jestem ze spotkania zadowolony
— przyznał.
Bielan dodał, że w trakcie spotkania rozmawiano m.in. o zmianach w Sądzie Najwyższym.
Nie omawialiśmy szczegółów, ale atmosfera wskazywała, że doszło do kompromisowego rozwiązania w tej sprawie
— ocenił szef Partii Republikańskiej.
Postulaty Pawła Kukiza
Powstanie zespół z udziałem przedstawicieli resortu sprawiedliwości ws. sędziów pokoju, a także zespół, który będzie pracował nad rozwiązaniami dotyczącymi dostępu do broni i amunicji - powiedział PAP lider Kukiz‘15 Paweł Kukiz po spotkaniu liderów Zjednoczonej Prawicy, które odbyło się w KPRM.
Wśród tematów, jak dowiedziała się PAP, był m.in. projekt ustawy ws. Sądu Najwyższego, ale każdy z uczestników podnosił kwestie, które go interesują.
Kukiz, który był uczestnikiem spotkania, w rozmowie z PAP przyznał, że w KPRM mówił o swojej inicjatywie ws. wprowadzenia do polskiego porządku prawnego instytucji sędziów pokoju, a także o rozwiązaniach legislacyjnych dotyczących ułatwienia dostępu do broni palnej.
Powstanie zespół z udziałem przedstawicieli Ministerstwa Sprawiedliwości i Kukiz‘15, aby wyjaśnić wszelkie rozbieżności, aby ustawa (ws. sędziów pokoju - PAP) mogła być uchwalona do najpóźniej końca roku
— powiedział Kukiz.
Będę się starał przekonać pana profesora Piotra Kruszyńskiego, który był przewodniczącym zespołu, który opracowywał to rozwiązanie w Kancelarii Prezydenta, aby włączył się do tych prac
— dodał.
Prace nad rozwiązaniami dotyczącymi sędziów pokoju od wiosny ub.r. prowadził zespół pod kierownictwem karnisty, prof. Kruszyńskiego, który pracował w Kancelarii Prezydenta. Było to m.in. efektem rozmów lidera Kukiz‘15 Pawła Kukiza z prezydentem Andrzejem Dudą.
Kwestia wprowadzenie instytucji sędziów pokoju to jedna ze sztandarowych propozycji programowych Kukiz‘15. Ostatecznie projekt podpisany przez prezydenta wpłynął do Sejmu na początku listopada ub.r.
Zgodnie z prezydencką propozycją sądy pokoju mają zajmować się najprostszymi sprawami, które - jak mówił Andrzej Duda - stanowią utrapienie i blokują sądy rejonowe. Sędziowie pokoju mają rozstrzygać przede wszystkim sprawy wykroczeniowe i wybrane występki, gdzie wartość szkody nie przekracza 10 tys. zł. Do sądów pokoju trafiać mają też sprawy cywilne w tym: próby ugodowe, sprawy o alimenty, sprawy o naruszenie posiadania czy sprawy w postępowaniu uproszczonym. Od rozstrzygnięć sądów pokoju będzie przysługiwało odwołanie do sądów rejonowych.
Jak podkreślił, podobny zespół miałby powstać również ws. złożonych w Sejmie ustaw dotyczących broni i amunicji, które wnieśli Kukiz‘15 i Republikanie.
Chcemy, aby były to rozwiązania kompleksowe
— mówi lider Kukiz‘15.
Trzeba znaleźć kompromis w tym wszystkim i wrócić do koncepcji „strzelnica w każdym powiecie” we współudziale Ministerstwa Obrony Narodowej, Wojskami Obrony Terytorialnej, aby jak największa liczba Polaków posiadła wiedzę o tym, jak posługiwać się umiejętnie bronią
— powiedział.
Projekt ustawy o broni i amunicji został złożony do Sejmu w marcu przez posłów Kukiz‘15 oraz grupę posłów PiS. Proponowana nowa ustawa ma zastąpić obecnie obowiązującą ustawę z 21 maja 1999 r. o broni i amunicji. Zmiana ma być podyktowana chęcią odblokowania dostępu do broni palnej dla praworządnych obywateli, pełnoletnich i zdrowych psychicznie, poprzez - przede wszystkim - ostateczną likwidację uznaniowości policyjnej. W proces wydawania pozwoleń na broń włączeni mają być wojewodowie jako cywilnych organów administracji państwowej.
mly/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/598923-spotkanie-liderow-zjednoczonej-prawicy-rozwiazanie-ws-sn