Projektowi zmian w konstytucji został już nadany numer druku i wierzę w to, że Sejm na najbliższym posiedzeniu się nim zajmie - powiedział we wtorek minister w KPRM, szef Stałego Komitetu Rady Ministrów Łukasz Schreiber.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Schreiber pytany był we wtorek w radiu RMF FM o to, co dalej z projektem zmian w konstytucji. Minister przypomniał, że 21 marca została przedstawiona zapowiedź tego projektu, a następnie 7 kwietnia projekt ten został wysłany do Sejmu i złożony do laski marszałkowskiej.
I po 30 dniach mógł w ogóle zacząć być procedowany
— dodał Schreiber.
Poinformował, że temu projektowi został już nadany numer druku.
Ja wierzę w to, że Sejm zdecyduje się nim zająć na najbliższym posiedzeniu
— zaznaczył Schreiber. Najbliższe posiedzenie Sejmu planowane jest w dniach 25-26 maja.
Jakie zmiany w konstytucji przewiduje projekt?
PiS złożył w Sejmie 7 kwietnia projekt ustawy o zmianie konstytucji, dotyczący możliwości przejęcia przez Skarb Państwa własności, która - jak uzasadniono - ma służyć do wspierania rosyjskiej agresji. Zakłada też niewliczanie wydatków na obronę do długu publicznego, który nie może przekroczyć 60 proc. PKB.
Projekt zmian konstytucji może złożyć co najmniej 1/5 ustawowej liczby posłów, Senat lub prezydent; pierwsze czytanie odbywa się nie wcześniej niż trzydziestego dnia od złożenia projektu. Zmianę konstytucji uchwala Sejm większością co najmniej 2/3 głosów oraz Senat bezwzględną większością głosów.
Szef Stałego Komitetu Rady Ministrów pytany był też, czy PiS będzie chciało w tej kadencji zmienić ordynację wyborczą do Sejmu i Senatu.
Na tę chwilę takie prace się nie toczą
— odpowiedział minister w KPRM.
Ja o takiej decyzji nie wiem, żeby zapadła, a to, że się toczą różne rozmowy, to jest inna sprawa i co z nich wyniknie, to zobaczymy
— podkreślił Schreiber.
Zgodnie z prawem wyborczym, do Sejmu wybiera się 460 posłów z list kandydatów w wielomandatowych okręgach wyborczych; w wyborach do Sejmu Polska podzielona jest na 41 okręgów różnej wielkości. W wyborach do Senatu od 2011 r. wybiera się 100 senatorów w 100 jednomandatowych okręgach. Każdy komitet wyborczy może zgłosić tylko 1 kandydata w danym okręgu.
Co dalej z KPO?
Pytany o Krajowy Plan Odbudowy Łukasz Schreiber potwierdził, iż ” ten proces negocjacji z Komisją Europejską został zamknięty, zakończony”.
Na uwagę, że „widocznie potraficie się dogadać z Komisją Europejską, ale nie z Solidarną Polską”, powiedział:
Czasem tak też bywa. Wie pan, po prostu musimy to przegłosować w momencie, kiedy mamy większość. Opozycja głosuje przeciwko KPO. To jest nie tylko Krajowy Plan Odbudowy, ale także kompromitacja Platformy Obywatelskiej.
Partia Marianny Schreiber
Szef Stałego Komitetu Rady Ministrów Łukasz Schreiber, zapytany przez Roberta Mazurka czy w przyszłych wyborach będzie startował z list PiS czy z list partii jego żony odpowiedział:
Niech pan sobie nie żartuje.
Dopytywany, czy jego żona, Marianna Schreiber, zakłada partię dla żartów, stwierdził:
Nie będę tego komentował.
Oświadczył przy tym, iż nie bierze pod uwagę sytuacji, w której jego żona wystartuje w kolejnych wyborach.
aw/PAP/RMF FM
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/598828-schreiber-projektowi-zmian-w-konstytucji-nadano-numer-druku