Polska dopełniła wszystkiego, jeśli chodzi o możliwe najszybsze domknięcie negocjacji z Komisją Europejską ws. Krajowego Planu Odbudowy, jesteśmy bardzo blisko przejścia do normalnego trybu implementowania KPO - powiedział w poniedziałek minister do spraw UE Konrad Szymański.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Premier Morawiecki apeluje do opozycji: „Nie odrzucajcie tej wielkiej pomocy ze strony UE. Ona jest dzisiaj potrzebna”
Prezydencki projekt i problem unijnych środków z Funduszu Odbudowy?
Sejmowa komisja sprawiedliwości od początku kwietnia pracuje nad dwoma projektami zmian w ustawie o SN - prezydenta i posłów PiS, ale to projekt Andrzeja Dudy został uznany za wiodący. Projekt zakłada m.in. likwidację Izby Dyscyplinarnej SN i wprowadzenie instytucji „testu bezstronności i niezawisłości sędziego”. Uwagi do projektu ma jednak Solidarna Polska, która krytykuje przede wszystkim „test bezstronności i niezawisłości sędziego”.
Tymczasem portal wPolityce.pl nieoficjalnie dowiedział się możliwe jest wyłączenie testu bezstronności sędziego w postępowaniach aresztowych i trwają intensywne rozmowy w tej sprawie.
SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY: NASZ NEWS. Test bezstronności sędziego nie doprowadzi do paraliżu! Możliwe wyłączenie w postępowaniach aresztowych
Szymański, który był w poniedziałek w Sejmie gościem spotkania przewodniczących komisji ds. europejskich parlamentów państw Litwy, Łotwy, Estonii i Polski, został zapytany przez dziennikarzy, czy ten prezydencki projekt rozwiąże problem wstrzymania dla Polski środków z unijnego Funduszu Odbudowy, które mają być wydatkowane w ramach Krajowego Planu Odbudowy.
Projekt zgłoszony przez prezydenta jest potrzebny Polsce z uwagi na to, że system odpowiedzialności dyscyplinarnej (sędziów) nie działa tak jak byśmy chcieli. Z całą pewnością również odpowiada na wiele problemów, które są poruszane w UE, więc w tym sensie spełnia oczekiwania wielu różnych stron, krajowe oczekiwania
— powiedział Szymański. Wyraził nadzieję, że parlament poprzez prezydencki projekt.
„Pieniądze nie są zablokowane”. Ale?
Dopytywany, kiedy zatem pieniądze z Funduszu Odbudowy zostaną odblokowane, odpowiedział, że „pieniądze nie są zablokowane, pieniądze nie płyną z uwagi na to, że obie strony nie porozumiały się do tej pory co do szczegółów dotyczących KPO”.
To jest powodem
— dodał.
Szymański zaznaczył, że w przypadku każdego państwa członkowskiego, Krajowy Plan Odbudowy jest oparty o tzw. kamienie milowe.
Kamienie milowe we wszystkich państwach członkowskich nie są wypełnione, bo to trwa latami
— powiedział minister.
„One w 99 proc. nie mają żadnego związku z wymiarem sprawiedliwości”
Pytany o zastrzeżenia Komisji Europejskiej co do stanu praworządności w Polsce i związek ze wstrzymaniem środków dla Polski, Szymański powiedział, że „KPO to jest rama, która określa terminy realizacji poszczególnych zadań”.
One w 99 proc. nie mają żadnego związku z wymiarem sprawiedliwości
— podkreślił minister.
Na uwagę, że inne kraje dostały pieniądze z Funduszu Odbudowy odparł:
my jesteśmy dzisiaj również bardzo blisko, żeby się porozumieć w tej sprawie i żeby przejść do normalnego trybu implementowania KPO.
Pytany kiedy to się stanie odparł, że o tym poinformuje premier Mateusz Morawiecki.
Pieniądze z KPO mogą zacząć płynąć, kiedy KPO jest uzgodniony, do tej pory nie był (…) Polska dopełniła wszystkiego jeśli chodzi o możliwe najszybsze domknięcie negocjacji z Komisją Europejską Krajowego Planu Odbudowy
— zapewnił.
Komisja Europejska wciąż nie zaakceptowała złożonego już ponad rok temu przez rząd Krajowego Planu Odbudowy, czyli dokumentu opisującego sposób wydatkowania środków z Funduszu Odbudowy UE. Pod koniec października zeszłego roku przewodnicząca KE Ursula von der Leyen postawiła warunek, by w polskim KPO znalazło się zobowiązanie rządu do likwidacji Izby Dyscyplinarnej SN.
Rzeczniczka KE Veerle Nuyts przekazała w środę 11 maja PAP, że polski KPO musi zawierać zobowiązania do: likwidacji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, reformy systemu dyscyplinarnego, przywrócenia do pracy sędziów zwolnionych niezgodnie z prawem. Pracowaliśmy z Polską w sprawie wszystkich trzech punktów i jesteśmy zadowoleni z wyników rozmów. Teraz czekamy na potwierdzenie ze strony Polski – przekazała wówczas Nuyts.
Rzecznik rządu Piotr Müller 13 maja informował, że Polska i KE doszły do porozumienia w kwestii omawianych w negocjacjach ws. KPO kamieni milowych i że w najbliższych kilku, kilkunastu dniach powinno dojść do formalnego zaakceptowania KPO.
Portal wPolityce.pl jako pierwszy opisał kulisy rozmów rządu z Komisją Europejską oraz informował o potwierdzeniu przez KE, że przyjęcie ustawy o zmianach w Sądzie Najwyższym gwarantuje odblokowanie Krajowego Planu Odbudowy.
kpc/PAP/wPolityce.pl
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/598713-szymanski-polska-dopelnila-wszystkiego-w-negocjacjach-z-ke