Zakończyliśmy negocjacje w sprawie Krajowego Planu Odbudowy - powiedział PAP w piątek minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Zgodziliśmy się na likwidację Izby Dyscyplinarnej SN i pewną modyfikację zakresu odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów - dodał.
CZYTAJ TAKŻE:
Zamknęliśmy negocjacje w sprawie Krajowego Planu Odbudowy, czyli doszliśmy do porozumienia we wszystkich kwestiach, które były przedmiotem dyskusji z Komisją Europejską
— wskazał szef resortu rozwoju, odpowiadający za przygotowanie i przeprowadzenie KPO przez unijną machinę proceduralną. Dodał, że porozumienie jakie zawarły zespoły stron, „jest podstawą do tego, żeby KE w ciągu kilku, kilkunastu dni przyjęła i zatwierdziła polski KPO”.
Wcześniej o zakończeniu prac zespołów negocjacyjnych ws. KPO poinformował rzecznik rządu Piotr Müller. Wskazał, że Polska i KE doszły do porozumienia ws. omawianych w negocjacjach „kamieni milowych” (terminów realizacji wskazanych w KPO reform - PAP).
Buda pytany o to, jaki jest kształt zawartych uzgodnień, powiedział, że strona polska zgodziła się na likwidację Izby Dyscyplinarnej SN i „pewną modyfikację” zakresu odpowiedzialności dyscyplinarnej. Realizacja tego punktu - jak wskazał - jest przewidziana do końca II kwartału bieżącego roku.
W środę rzeczniczka KE Veerle Nuyts powiedziała PAP, że polski Krajowy Plan Odbudowy musi zawierać zobowiązania do: likwidacji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, reformy systemu dyscyplinarnego, przywrócenia do pracy sędziów zwolnionych niezgodnie z prawem.
Projekt noweli ustawy o SN
Likwidację Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego zakłada projekt noweli ustawy o SN, zgłoszony przez prezydenta Andrzeja Dudę. Pracuje nad nim komisja sprawiedliwości. Szef Marek Ast (PiS) powiedział, że jest przekonany, iż na najbliższym posiedzeniu Sejmu, planowanym pod koniec maja, projekt ten zostanie przegłosowany.
Zgodnie z projektem w SN miałaby zostać utworzona Izba Odpowiedzialności Zawodowej. Spośród wszystkich sędziów SN, z wyjątkiem m.in. prezesów izb SN, miałyby być wylosowane 33 osoby, spośród których prezydent wybierać ma na pięcioletnią kadencję 11 sędziów do składu Izby Odpowiedzialności Zawodowej. Projekt ma wprowadzić także instytucję „testu bezstronności i niezawisłości sędziego”. Nowe przepisy umożliwią też wznowienie postępowań sędziom, którym Izba Dyscyplinarna uchyliła immunitet lub stwierdziła odpowiedzialność dyscyplinarną na podstawie zarzutów dotyczących wydanego orzeczenia. Na złożenie wniosku w tej sprawie sędziowie będą mieli sześć miesięcy, a sprawy te rozpatrzy Izba Odpowiedzialności Zawodowej SN.
Konieczność zmian dotyczących Izby Dyscyplinarnej SN ma związek z tym, że Trybunał Sprawiedliwości UE latem 2021 r. zobowiązał Polskę do natychmiastowego zawieszenia stosowania przepisów odnoszących się do uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego w kwestiach m.in. uchylania immunitetów sędziowskich. Za niewykonanie tego postanowienia TSUE nałożył na Polskę karę 1 mln euro dziennie.
W ramach Funduszu Odbudowy z budżetu polityki spójności na lata 2021-2027 Polska ma do dyspozycji ok. 76 mld euro. W KPO, który ma wspomóc gospodarkę po pandemii, Polska wnioskuje o 23,9 mld euro dostępnych w ramach grantów i o 11,5 mld euro z części pożyczkowej.
Sadoś: Czekamy na możliwie szybkie ogłoszenie decyzji ws. KPO
Czekamy na możliwie szybkie ogłoszenie przez Komisję Europejską decyzji implementacyjnej w sprawie Krajowego Planu Odbudowy (KPO) - przekazał w piątek dziennikarzom Stały Przedstawiciel Polski przy UE Andrzej Sadoś.
W środę zespoły negocjacyjne Polski i Komisji Europejskiej zakończyły prace (w sprawie KPO - PAP), które toczyły się w ostatnich miesiącach. (…) Teraz czekamy na możliwie szybkie ogłoszenie decyzji implementacyjnej przez Komisję Europejską, ogłoszenie projektu tej decyzji oraz przyjęcie jej oczywiście przez kolegium komisarzy. Następnie ta decyzja będzie procedowana w formacjach Rady na poziomie Komitetu Ekonomiczno-Finansowego, na poziomie radców finansowych Rady. Będzie omawiana i zostanie przyjęta przez Komitet Stałych Przedstawicieli i trafi pod obrady Rady ministrów ds. finansów. (…) Następnie Komisja formalnie notyfikuje polskiemu rządowi przyjęcie decyzji implementacyjnej i nastąpi podpisanie stosownej umowy. W tym momencie cały proces będzie zakończony
— powiedział ambasador.
Sadoś dodał, że zwyczajowo ta procedura trwa kilka tygodni.
tkwl/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/598407-buda-potwierdza-doszlismy-do-porozumienia-z-ke-ws-kpo