Według doniesień medialnych PiS planuje zmianę ordynacji wyborczej do Senatu, by parlamentarzystów do izby wyższej wybierano na zasadach obowiązujących do 2007 roku, czyli z trzema mandatami w okręgu, a nie jak teraz w mandatach jednomandatowych.
Jeśli tylko będzie taka możliwość, to zmienimy ordynację do Senatu
— mówi portalowi gazeta.pl źródło w PiS.
Zmiany w ordynacji
Według doniesień serwisu projekt o ordynacji do Senatu jest już w fazie przygotowań. O możliwości zmiany ordynacji miał wspomnieć na posiedzeniu klubu PiS prezes Jarosław Kaczyński.
Była informacja prezesa, że do Senatu może być zmieniona ordynacja, ale na zasadzie, że myślimy o tym
— mówi informator portalu.
Według ustaleń serwisu gazeta.pl PiS sonduje również możliwość zmiany ordynacji do Sejmu. Według wstępnych propozycji 41 obecnych okręgów wyborczych miałoby zastąpić 100 mniejszych.
Taka zmiana oznaczałaby jednak, że mniejsze formacje miałyby większy problem z wprowadzeniem swojej reprezentacji do Sejmu.
Oznaczałoby to problemy z przekonaniem takich formacji jak Solidarna Polska, Kukiz‘15 czy Konfederacja do poparcia nowej regulacji.
Ile mandatów zyskałoby PiS?
W podobnym tonie są utrzymane doniesienia polskatimes.pl.
Szykujemy się na zmianę ordynacji wyborczej na pewno do Senatu. W tej chwili pisana jest nowelizacja ustawy, aby nie było jednomandatowych okręgów wyborczych, tylko proporcjonalne, czyli 2-3 mandatowe. Tak było do wyborów w 2007 roku
— mówi serwisowi osoba z kierownictwa PiS.
Również w świetle tych ustaleń, sondowana jest także zmiana ordynacji do Sejmu.
Przy takiej zmianie – z naszych analiz wynika – że mielibyśmy więcej o 20 do 40 mandatów – wskazuje
— zauważa polityk z PiS.
Z kolei wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki wykluczył w rozmowie z tygodnikiem „Sieci” zmianę ordynacji wyborczej do następnych wyborów.
Prezydent odmawia „dłubania” przy prawie wyborczym, więc pewnie pójdziemy do wyborów według dotychczasowych reguł. Myśleliśmy o tym, ale zabrakło siły
— powiedział szef klubu PiS.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Terlecki w „Sieci” zadaje ważne pytanie do koalicjantów. „Czy macie świadomość, co czeka Polskę, jeśli do władzy dojdzie totalna opozycja?”
gah/gazeta.pl/polskatimes.pl
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/598368-zmiana-ordynacji-wyborczej-do-senatu-ciekawe-doniesienia