Wobec rosyjskiej napaści na Ukrainę Litwa i Polska muszą wspólnie, w ramach NATO i dwustronnie, pracować nad odstraszaniem – powiedział minister obrony Litwy Arvydas Anuszauskas.
CZYTAJ TAKŻE:
Spotkanie szefów MON Polski i Litwy
Anuszauskas spotkał się w piątek w Wilnie z szefem MON Mariuszem Błaszczakiem na trzeciej Litewsko–Polskiej Radzie Ministrów Obrony.
W kontekście wojny rozpoczętej przez Rosję wspólne przygotowanie się do odstraszania jest bardzo ważne; zarówno w ramach NATO jaki formacie dwustronnym trzeba przygotować odpowiedzi na zagrożenia płynące z Rosji
— powiedział litewski minister po podpisaniu porozumienia o współpracy.
Dodał, że Rosja jest postrzegana jako długotrwałe zagrożenie dla Zachodu. Poinformował też o powołaniu dwustronnej grupy roboczej.
„Nadal będziemy ściśle współpracować w sprawie pomocy Ukrainie”
Podkreślił, że Litwa i Polska mają „możliwość realnego tworzenia sił skierowanych na obronę i zapobieganie rosyjskiej agresji”, współprace z Ukrainą i wspólne planowanie działań wojskowych, także w dziedzinie obrony powietrznej.
Jak powiedział, ministrowie rozmawiali o zaplanowanym na czerwiec szczycie NATO w Madrycie i obronności wschodniej flanki. Wyraził nadzieję, że podejmie istotne decyzje dotyczące wzmocnienia obronności i zwiększenia sił na wschodniej flance”, rozbudowując wielonarodowe grupy bojowe NATO z poziomu batalionu do brygady.
Umówiliśmy się, że nadal będziemy ściśle współpracować w sprawie pomocy Ukrainie
— powiedział.
Błaszczak: Wolny świat powinien zrobić wszystko, by zatrzymać inwazję rosyjską”
Zgadzamy się co do tego, że wolny świat powinien zrobić wszystko, by zatrzymać inwazję rosyjską; wspieramy Ukrainę i zabiegamy o to, by wschodnia flanka NATO była wzmocniona - powiedział w Wilnie szef MON Mariusz Błaszczak na wspólnej konferencji z litewskim ministrem obrony Arvydasem Anuszauskasem.
Minister obrony narodowej przebywa w piątek z wizytą na Litwie, gdzie razem ze swoim litewskim odpowiednikiem Arvydasem Anuszauskasem uczestniczył w trzeciej Litewsko–Polskiej Radzie Ministrów Obrony.
Zgadzamy się co do zagrożeń, jakie dotyczą wschodniej flanki NATO, Polski, Litwy. Mamy identyczną ocenę agresywnej polityki rosyjskiej. I też zgadzamy się co do tego, że wolny świat powinien zrobić wszystko, by zatrzymać inwazję rosyjską, dlatego wspieramy Ukrainę, zabiegamy o to, by wschodnia flanka Sojuszu Północnoatlantyckiego była wzmocniona
— powiedział Błaszczak na wspólnej konferencji prasowej z Anuszauskasem.
Szef MON podkreślił, że Polska i Litwa dokładają wszelkich starań m.in. by zwiększyć nakłady na obronność, korzystają też z programów UE, m.in. Military Mobility. Błaszczak zaznaczył, że kontynuowane są też działania związane z planowaniem obronnym, oba państwa zacieśniają również współpracę dotyczącą cyberbezpieczeństwa.
Z nadzieją przyjmujemy też deklaracje Finlandii i Szwecji o przystąpieniu do Sojuszu Północnoatlantyckiego, wspieramy oba te państwa, razem jesteśmy silniejsi
— powiedział Błaszczak.
Jak relacjonował, rozmowa z Anuszauskasem dotyczyła także m.in. szczytu NATO, który odbędzie się pod koniec czerwca w Madrycie.
Podzielamy opinię, że trzeba dołożyć wszelkich starań, by wzmocniona została wschodnia flanka. W przeciwnym razie zagrożenie będzie postępowało. Zgodni jesteśmy też co do tego, że Rosja powinna być obłożona sankcjami, które powinny być maksymalnie dotkliwe, żeby nie pozwolić reżimowi na Kremlu, by odbudował swój potencjał
— powiedział.
Na wspólnej konferencji prasowej Błaszczak przekazał również, że kolejne posiedzenie ministrów obrony Polski i Litwy odbędzie się za rok w Warszawie.
Już serdecznie pana ministra zapraszam
— zaznaczył.
„W kolejce do zamówień możemy przesunąć Litwę wyżej”
Jesteśmy bliskimi sąsiadami, identycznie patrzymy na zagrożenia, a więc skorzystajmy z tego, aby nasze siły zbrojne były wyposażone w taką samą broń, albo porównywalną, tak abyśmy mogli zbudować interoperacyjność - mówił szef MON Mariusz Błaszczak w piątek w Wilnie.
Błaszczak na wspólnej konferencji z litewskim ministrem obrony Arvydasem Anuszauskasem zwracał uwagę, że polskie Pioruny okazały się niezwykle skuteczne na Ukrainie i zapowiedział, że „dla naszych przyjaciół z Litwy możemy w kolejce do zamówień przesunąć Litwę wyżej”.
Jesteśmy otwarci, jeżeli tylko strona litewska będzie zainteresowana tą bronią
— powiedział.
Ale oczywiście jesteśmy otwarci we wszelkich zakupach żeby skoordynować. Jesteśmy bliskimi sąsiadami, identycznie patrzymy na zagrożenia, a więc skorzystajmy z tego, aby nasze siły zbrojne były wyposażone w taką samą broń, albo porównywalną broń. Tak abyśmy mogli zbudować interoperacyjność. Żeby w sytuacji kryzysowej było nam łatwiej bronić się przed napastnikiem
— dodał.
Wzmocnienie NATO o Finlandię i Szwecję
Jesteśmy entuzjastami koncepcji, by Sojusz Północnoatlantycki został wzmocniony poprzez przystąpienie Finlandii i Szwecji; strona polska jest gotowa do natychmiastowej ratyfikacji traktatu o przystąpieniu tych państw do NATO - powiedział w piątek szef MON Mariusz Błaszczak.
W piątek Błaszczak przebywa z wizytą na Litwie, gdzie spotkał się ze swoim litewskim odpowiednikiem Arvydasem Anuszauskasem na trzeciej Litewsko–Polskiej Radzie Ministrów Obrony.
Jesteśmy entuzjastami tej koncepcji, żeby Sojusz Północnoatlantycki został wzmocniony poprzez przystąpienie Finlandii i Szwecji
— podkreślił Błaszczak, odpowiadając na jedno z pytań zadanych na wspólnej konferencji prasowej z szefem MON Litwy.
Dodał, że Polska współpracuje zarówno z Finlandią, jak i Szwecją w formacie Unii Europejskiej, ale także łączą nas bilateralne relacje.
Strona polska jest gotowa do natychmiastowej ratyfikacji traktatu o przystąpieniu zarówno Finlandii, jak i Szwecji do Sojuszu Północnoatlantyckiego
— podkreślił minister Błaszczak.
Prezydent Finlandii Sauli Niinisto i premier Sanny Marin oznajmili w czwartek, że ich kraj powinien ubiegać się o członkostwo w NATO możliwie jak najszybciej. Z kolei szefowa szwedzkiej dyplomacji Ann Linde powiedziała w czwartek, że pozytywna decyzja Finlandii w sprawie wstąpienia do NATO wpłynie na ocenę Szwecji dot. sytuacji bezpieczeństwa.
aja/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/598347-wspolne-odstraszanie-rosji-jest-deklaracja-polski-i-litwy