Komisja sprawiedliwości działa, w środę projekt ustawy o Sądzie Najwyższym będzie w Sejmie - poinformował we wtorek wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki (PiS).
CZYTAJ TAKŻE: Co dalej ze zmianami w Sądzie Najwyższym? Ustawami ma zająć się sejmowa komisja. Ast: Porządek posiedzenia będzie poszerzony
Terlecki pytany był przez dziennikarzy w Sejmie o przyspieszenie podczas prac komisji sprawiedliwości nad projektem ustawy o Sądzie Najwyższym, zakładającym m.in. likwidację Izby Dyscyplinarnej.
Komisja działa, jutro (projekt) będzie w Sejmie, więc wszystko idzie dobrze
— odpowiedział.
Prace nad projektem ustawy o Sądzie Najwyższym
We wtorek sejmowa komisja sprawiedliwości, która pracuje m.in. nad prezydenckim projektem ustawy o SN, miała wznowić pracę. Jeszcze przed jej posiedzeniem szef komisji Marek Ast (PiS) powiedział dziennikarzom, że jeśli prace na posiedzeniu komisji będą przebiegały konstruktywnie i sprawnie, być może we wtorek wypracowane zostanie sprawozdanie. Komisja zdecydowała jednak, że projektem ustawy o SN zajmie się dopiero w środę.
Na początku kwietnia komisja rozpoczęła prace nad dwoma projektami zmian w przepisach o SN - prezydenta i posłów PiS. Już wcześniej zdecydowano, że wiodącą propozycją będzie projekt prezydenta. Zakłada on likwidację Izby Dyscyplinarnej SN; sędziowie, którzy w niej orzekają, mieliby możliwość przejścia do innej izby lub w stan spoczynku. W SN miałaby zostać utworzona Izba Odpowiedzialności Zawodowej. Spośród wszystkich sędziów SN, z wyjątkiem m.in. prezesów izb SN, miałyby być wylosowane 33 osoby, spośród których prezydent wybierać ma na pięcioletnią kadencję 11 sędziów do składu Izby Odpowiedzialności Zawodowej.
Poprawki Solidarnej Polski do projektu prezydenta
W projekcie zaproponowana została instytucja określana mianem „testu bezstronności i niezawisłości sędziego”, dająca każdemu obywatelowi - jak wskazywał prezydent - prawo do rozpatrzenia jego sprawy przez bezstronny i niezawisły sąd.
Solidarna Polska do projektu prezydenta złożyła ponad 20 poprawek w dwóch pakietach. Główne z nich dotyczą wykreślenia instytucji „testu bezstronności i niezawisłości sędziego”. Według przedstawicieli SP „celem poprawki jest realne wzmocnienie niezawisłości sędziowskiej, poprzez wyeliminowanie niezgodnej z Konstytucją RP procedury badania niezawisłości sędziowskiej po powołaniu sędziego na swój urząd przez prezydenta RP”.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Wniosek o wotum nieufności wobec Ziobry? Premier: „Zawsze bronię wszystkich ministrów”. Co z reformą Izby Dyscyplinarnej?
mm/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/597896-terlecki-projekt-ustawy-o-sadzie-najwyzszym-jutro-w-sejmie