Wcale nie chodzi o to, że Polacy lubią być głaskani po głowie. Cieszy jednak, gdy okazuje się, że ktoś potrafi zauważyć polskiego ducha i zobaczyć prawdę o nas.
Polska powinna otrzymać Pokojową Nagrodę Nobla za pomoc ukraińskim uchodźcom
— powiedziała była ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher w odpowiedzi na pytanie polonijnego Radia Rampa o to, jak odbiera polskie zaangażowanie w pomoc Ukraińcom uciekającym przed wojną. Mosbacher dodała także, że ukraińscy uchodźcy nie trafiają do ośrodków dla uchodźców, ale trafiają do polskich domów.
To mówi wszystko o polskim charakterze
— uzupełniła Mosbacher.
I trudno się z nią nie zgodzić. Pomysł z przyznaniem Polsce Pokojowej Nagrody Nobla pojawił się już w marcu na łamach „Daily Telegraph”.
Polacy udzielając niezwykłej pomocy uchodźcom wojennym z Ukrainy pokazują, że ludzkość ma też zdolność do czynienia dobra i nie ma lepszego sposobu na uhonorowanie tego niż przyznanie Polsce Pokojowej Nagrody Nobla
— pisał wówczas korespondent dziennika „Daily Telegraph” Matthew Day.
Wróćmy jednak do ambasador Mosbacher, która w ostatnich miesiącach zdecydowanie lepiej ocenia Polskę, niż gdy tu pracowała.
Polska jest dzisiaj najważniejszym państwem regionu, które koordynuje politykę humanitarną oraz transport broni na Ukrainę. Jesteście w pełnym tego słowa znaczeniu wschodnią flanką NATO - kluczowym elementem architektury bezpieczeństwa kontynentu. Warszawa jest modelowym przykładem stopniowego zwiększania wydatków na obronność oraz modernizacji armii. Niestety, niektórzy nie chcą uznać tego faktu. Unia zajmuje się w tej chwili praworządnością w Polsce i debatuje nad sankcjami. Pora powiedzieć to głośno - jeśli chodzi o problemy z praworządnością, spora część z tego, co docierało na Zachód, była efektem rosyjskiej dezinformacji. Zarówno Unia jak i Ameryka przyjmowały ją bezkrytycznie
— mówiła była ambasador w marcowym wywiadzie dla portalu Interia, próbując otworzyć oczy klasie politycznej w UE.
Cieszyć musi fakt, że była ambasador USA w Polsce, stała się jednocześnie ambasador Polski w świecie. Szkoda, że polscy eurodeputowani z opozycji nie są ambasadorami swojego kraju w UE. Parlament Europejski przyjął właśnie rezolucję, w której wezwał Komisję Europejską, by nie aprobowała krajowych planów odbudowy Polski i Węgier.
Europosłowie argumentowali, że kraje te nie wykonały niektórych orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości UE. A wszystko po debacie, która odbyła się w PE 3 maja, czyli w nasze narodowe święto, co samo w sobie było niebywałym skandalem. W przegłosowanym dokumencie eurodeputowani wyrazili zadowolenie, że francuska prezydencja w Radzie UE wznowiła przeprowadzanie wysłuchań na mocy art. 7 ust. 1 Traktatu. Wezwali też Radę do zademonstrowania „prawdziwego zaangażowania” i poczynienia „znaczących postępów” w celu ochrony wartości europejskich. Podkreślili, że „niewdrożenie przez Węgry i Polskę licznych wyroków Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości i Europejskiego Trybunału Praw Człowieka jest niedopuszczalne”. Europosłowie z PO i z PSL łaskawie wstrzymali się od głosu, jednak za rezolucją zagłosowali: Marek Belka, Robert Biedroń, Łukasz Kohut, Leszek Miller, Róża Thun, Sylwia Spurek i Danuta Hubner. Wyborcy z pewnością dobrze zapamiętają te nazwiska.
Wracając do tematu pokojowego Nobla, to raczej nie zasłużył na takie wyróżnienie papież Franciszek, który udzielił wywiadu włoskiemu dziennikowi „Corriere della Sera”. W rozmowie poruszono temat wojny na Ukrainie. Rozważając powody, dla których zbrodniarz Putin zdecydował się napaść na Ukrainę, papież stwierdził, że jednym z nich mogło być „szczekanie pod drzwiami Rosji przez NATO”.
To złość. Nie wiem, czy została sprowokowana, ale może tak ułatwiona
-– dodał.
Te słowa wywołały gorące oburzenie wśród ludzi wierzących i niewierzących. Niestety usprawiedliwianie rzeźnika i próba tłumaczenia jego zachowanie domniemaną winą ofiary napaści woła o pomstę do Nieba. Na pocieczenie pozostaje nam fakt, że dogmat nieomylności papieża dotyczy wyłącznie kwestii wiary. Niestety słabe to pocieszenie.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/597226-byla-ambasador-usa-najlepsza-ambasadorka-polski