Polska posiada niezbędne rezerwy gazu oraz źródła dostaw, które chronią nasze bezpieczeństwo - przekazała we wtorek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Dodała, że magazyny gazu są napełnione w 76 proc. Nie zabraknie gazu w polskich domach - zapewniła. Gazprom poinformował we wtorek PGNiG, że od środy, od godziny 8 czasu polskiego, nastąpi całkowite wstrzymanie dostaw gazu w ramach kontraktu jamalskiego - podała polska spółka. Podanym przez Gazprom powodem jest odrzucenie przez PGNiG płatności w rublach.
Polska posiada niezbędne rezerwy gazu oraz źródła dostaw, które chronią nasze bezpieczeństwo - od lat skutecznie uniezależnialiśmy się od Rosji. Nasze magazyny są napełnione w 76 proc. Nie zabraknie gazu w polskich domach
— napisała na Twitterze szefowa resortu klimatu i środowiska Anna Moskwa.
Za kilka miesięcy zostanie też oddany do użytku gazociąg Baltic Pipe. Decyzja o jego budowie została podjęta przez rząd @pisorgpl i konsekwentnie realizowana w ostatnich latach. To kolejny element bezpieczeństwa energetycznego Polski.
— zaznaczył Piotr Müller, rzecznik rządu.
Dziennikarz Jakub Wiech stwierdził, że działania Rosjan ma związek m.in. z wizytą premiera Morawieckiego w Berlinie.
Nawiasem, to tak bardzo rosyjskie, że gaz przestaje płynąć akurat w dniu, gdy w Warszawie jest niemiecki wicekanclerz, a w Berlinie - polski premier. Jak do Warszawy przyjechał Trump to również były „problemy” z przesyłem Jamałem. Przy okazji szczytu NATO w Polsce też
— napisał Jakub Wiech, dziennikarz Defence24.pl, zastępca redaktora naczelnego portalu Energetyka24.com.
Komunikat PGNIG
Zarząd spółki Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A. („PGNiG” lub „Spółka”), informuje, że otrzymał zawiadomienie od OOO Gazprom eksport informujące, że od dnia 27 kwietnia 2022 roku od godziny 08:00 czasu polskiego nastąpi całkowite wstrzymanie dostawy gazu ziemnego dostarczanego przez PAO Gazprom i OOO Gazprom eksport (dalej łącznie „Gazprom”) w ramach kontraktu 2102-14/RZ-1/25/96 kupna sprzedaży gazu ziemnego do Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 25 września 1996 r. („Kontrakt Jamalski”), tj. przez punkty zdawczo-odbiorcze GCP Gaz-System/UA TSO na granicy polsko-ukraińskiej oraz Wysokoje, Tietierowka i Kondratki na granicy polsko-białoruskiej.
Zgodnie z informacją otrzymaną od Gazpromu, powyższe wstrzymanie dostaw nastąpi w wyniku zakazu ich realizacji nałożonego na Gazprom zgodnie z postanowieniami Dekretu Prezydenta Federacji Rosyjskiej nr 172 z dnia 31 marca 2022 r. „o specjalnej procedurze wykonania zobowiązań zagranicznych nabywców wobec rosyjskich dostawców gazu ziemnego”, w związku z kontynuowaniem przez PGNiG rozliczania jej zobowiązań za gaz dostarczany przez Gazprom w ramach Kontraktu Jamalskiego zgodnie z jego aktualnymi warunkami i odrzuceniem przez Spółkę możliwości dokonywania ostatecznej płatności w rublach rosyjskich, o czym mowa w raporcie bieżącym nr 26/2022 z dnia 26 kwietnia 2022 r.
W ocenie Spółki powyższe wstrzymanie dostaw gazu ziemnego stanowi naruszenie Kontraktu Jamalskiego i w związku z tym Spółka podejmie stosowne działania zmierzające do przywrócenia realizacji dostaw gazu ziemnego w ramach Kontraktu Jamalskiego. Jednocześnie Spółka zastrzega prawo do dochodzenia roszczeń z tytułu powyższego wstrzymania dostaw gazu ziemnego i skorzysta w tym celu z wszelkich przysługujących jej uprawnień kontraktowych, jak również uprawnień wynikających z przepisów prawa.
tkwl/PAP/Twitter/onet.pl
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/596038-rosja-wstrzymuje-dostawe-gazu-szefowa-mkis-uspokaja