Możliwości przyspieszenia dostaw już zamówionego przez Polskę sprzętu wojskowego były jednym z tematów mojej rozmowy z sekretarzem obrony USA Lloydem Austine - powiedział w Waszyngtonie szef MON Mariusz Błaszczak.
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak przebywa z wizytą w Stanach Zjednoczonych; w środę spotkał się z sekretarz obrony USA Lloydem Austinem.
Jak relacjonował Błaszczak, rozmowa dotyczyła m.in. możliwości przyspieszenia dostaw już zamówionego przez Polskę sprzętu wojskowego.
Minister przypomniał, że w 2018 roku nasz kraj zamówił system Patriot, w 2019 r. - rakiety HIMARS, w 2020 - samoloty F35.
Również zamówiliśmy w 2021 roku systemy, które tak się sprawdzają na Ukrainie - myślę tu o Javelinach. W tym roku, o czym wspominałem, podpisaliśmy umowę w sprawie kupienia na rzecz Wojska Polskiego 250 czołgów Abrams
— wyliczał.
Błaszczak relacjonował, że podziękował sekretarzowi obrony USA za wsparcie w tej dziedzinie.
Nie ulega dla mnie żadnej wątpliwości, że gdyby nie osobiste zaangażowanie sekretarza Austina, to Polska nie miałaby możliwości kupienia Abramsów w tej najnowocześniejszej, najnowszej wersji, a do tego doszło, więc czołgi Abrams trafią na wyposażenie Wojska Polskiego
— powiedział.
Przyspieszenie dostaw sprzętu z USA
Przyspieszenie dostaw zamówionego sprzętu wojskowego z USA i kolejne zamówienia to tematy, o których wspomniał szef MON Mariusz Błaszczak po rozmowie z sekretarzem obrony Lloydem Austinem w Waszyngtonie. Zapowiedział skierowanie kolejnych listów z pytaniami o ofertę.
Jak powiedział Błaszczak w środę dziennikarzom, rozmowa dotyczyła bezpieczeństwa Polski i całej wschodniej flanki NATO. Przypomniał, że szef Pentagonu dwa razy ostatnio był z wizytą w Polsce.
Rozmawialiśmy także o tym co planuje polski rząd, o planach, które polski rząd właśnie wdraża, a związane są one ze skokowym wzrostem zdolności obronnych RP
— powiedział Błaszczak, przypominając, że na czwartek ma zaplanowane spotkania z producentami uzbrojenia.
Dodał, że poruszył także kwestię przyspieszenia dostaw już zamówionego sprzętu.
W stosunkowo krótkim czasie skieruje do Pentagonu letters of request, czyli formalnie rozpocznę procedurę zamówienia kolejnych partii sprzętu wojskowego dla Polski
— zapowiedział.
„Niepodległa Ukraina jest jedną z gwarancji niepodległości Polski”
Obecność amerykańskich żołnierzy w Polsce jest najlepszym sposobem odstraszania w kwestii agresji rosyjskiej; jesteśmy otwarci na dalszą współpracę - powiedział szef MON Mariusz Błaszczak po spotkaniu z amerykańskim sekretarzem obrony Lloydem Austinem w Waszyngtonie.
Po spotkaniu z sekretarzem obrony USA Lloydem Austinem szef MON był pytany przez dziennikarzy, czy ze strony amerykańskiej przewidziana jest jakaś rekompensata za sprzęt wojskowy, który Polska przekazała zaatakowanej przez Rosję Ukrainie.
Nie mówimy w tych kategoriach. Wspominałem o tym, że przekazujemy wsparcie, i z drugiej strony liczymy, ze strony naszego największego sojusznika, na wsparcie amerykańskie. Ale to nie jest jednowymiarowy proces: chociażby przyspieszenie dostaw zamówionego już sprzętu wojskowego też traktujemy w ten sposób - jako wypełnienie luk związanych także ze wsparciem Ukrainy przez Polskę
— odpowiedział szef MON.
Podkreślił również, że obecnie „Polska konsekwentnie realizuje program wsparcia” dla Ukrainy, gdyż, jak dodał, „niepodległa Ukraina jest jedną z gwarancji niepodległości Polski”.
Błaszczak odniósł się również do kwestii dalszego zwiększania obecności sił amerykańskich w Polsce. Zwrócił uwagę na m.in. trwające kilka dni przerzucenie żołnierzy amerykańskiej 82 Dywizji Powietrznodesantowej oraz wsparcie polskiej obrony przeciwlotniczej dwiema bateriami wyrzutni Patriot.
Dla mnie jest to świadectwem wysokiej interoperacyjności polsko-amerykańskiej, a więc mamy już osiągnięcia w tej dziedzinie. Oczywiście jesteśmy otwarci na dalsze współpracę. Bardzo mocno podkreśliłem, że obecność amerykańskich żołnierzy w Polsce jest najlepszym sposobem odstraszania w kwestii agresji rosyjskiej
— stwierdził szef MON.
„Działamy, a jesteśmy oszczędni jeśli chodzi o komentarze”
W dziedzinie pomocy dla Ukrainy wychodzimy z założenia, że wspieramy, działamy, a jesteśmy oszczędni jeśli chodzi o komentarze; myślę, że jest to zrozumiałe dla wszystkich - powiedział w środę w Waszyngtonie szef MON Mariusz Błaszczak.
Minister obrony narodowej przebywa z wizytą w Stanach Zjednoczonych, gdzie w środę spotkał się z sekretarz obrony USA Lloydem Austinem.
Błaszczak po spotkaniu powiedział dziennikarzom, że rozmowa dotyczyła m.in. pomocy dla Ukrainy.
W tej dziedzinie wychodzimy z założenia, że wspieramy, że działamy, a jesteśmy oszczędni jeśli chodzi o komentarze. Myślę, że jest to zrozumiałe dla wszystkich
— podkreślił szef MON.
Zapowiedział, że podczas wizyty w USA zamierza spotkać się z producentami sprzętu wojskowego m.in. Lockheed Martin, General Dynamics i Boeing.
Chodzi o to, żeby zrealizować zapowiadany skokowy wzrost zdolności obronnych Polski, a służy temu ustawa, która już w sobotę wejdzie w życie - ustawa o obronie ojczyzny i mechanizm finansowy, który z jednej strony wprowadza zasadę, że minimum 3 proc. PKB państwo polskie będzie przeznaczało na obronność, a z drugiej strony tworzy też fundusz wsparcia sił zbrojnych
— przypomniał minister obrony.
Jak dodał, to pozwoli na to, aby w krótkim czasie wyposażyć polskie wojsko w najnowocześniejszą broń.
Austin: Polska demonstruje ducha hasła „za wolność naszą i waszą”
W obliczu agresji na Ukrainę Polska demonstruje ducha hasła „za wolność naszą i waszą” - powiedział w środę sekretarz obrony USA Lloyd Austin na początku spotkania z szefem MON Mariuszem Błaszczakiem w Pentagonie. Jak dodał, rozmowy będą dotyczyć wzmacniania współpracy na tym polu.
Przypomina mi się stare polskie powiedzenie +za wolność naszą i waszą+. W ciągu ostatnich dwóch miesięcy od rosyjskiej inwazji Polska zademonstrowała ducha tego powiedzenia
— powiedział Austin, rozpoczynając rozmowy w Pentagonie.
Jak dodał, Polska odgrywa „absolutnie kluczową” rolę, umożliwiając wysyłkę broni na Ukrainę, a także samodzielnie przekazując Ukrainie pomoc wojskową.
Co być może najważniejsze, Polacy otworzyli swoje serca i domy dla milionów Ukraińców uciekających przed przemocą
— podkreślił, dziękując za polski wkład w obronę wolności Ukrainy. Dodał, że ma nadzieję na wzmocnienie współpracy z Polską na tym i innych polach.
Błaszczak wyraził przekonanie, że wzmocnienie wschodniej flanki NATO i zaangażowanie oraz przywództwo Stanów Zjednoczonych jest głównym czynnikiem, który powstrzymuje Rosję od napaści na państwa NATO. Podziękował też Austinowi za osobiste zaangażowanie w porozumienie dotyczące zakupu amerykańskich czołgów Ambrams dla Polski.
Jesteśmy dumni, że gościmy u siebie amerykańskich żołnierzy, co pozwala na wzmocnienie naszych więzów obronnych. Mam nadzieję, że utrzymamy impet w tej sprawie
— powiedział minister.
Jak dodał, rosyjska agresja ma na celu zachwianie sojuszem i fundamentami bezpieczeństwa w Europie. Podkreślił też, że ma nadzieję na pociągnięcie do odpowiedzialności sprawców rosyjskich zbrodni wojennych.
tkwl/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/595220-blaszczak-wspieramy-ukraine-ale-nie-komentujemy-tego