Chcemy, by porozumienie ws. Krajowego Planu Odbudowy kompleksowo rozwiązywało kwestie praworządności i orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego Unii Europejskiej - powiedział we wtorek wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda. Zawarcie porozumienia z KE jest blisko - dodał.
„Tak jak Komisja Europejska jest gotowa zawrzeć porozumienie (w sprawie przyjęcia KPO - PAP), tak i Polska jest już bardzo blisko, jest gotowa to porozumienie zawrzeć, ale musi dojść do porozumienia, co do warunków tego uzgodnienia. Dzisiaj jesteśmy bardzo blisko, ale nie możemy powiedzieć, że wszystko jest uzgodnione”
— powiedział wiceminister na konferencji prasowej.
Dodał, że „dzisiaj na stole leży dosłownie kilka spraw, które są jeszcze do uzgodnienia, ale nie możemy powiedzieć z całą odpowiedzialnością, że do niego dojdzie, albo w jakiej perspektywie czasowej”.
Wiceszef resortu zaznaczył, że „strona polska chce, żeby porozumienie ws. KPO kompleksowo rozwiązywało kwestie związane z praworządnością oraz orzecznictwem Trybunału Konstytucyjnego Unii Europejskiej”. „Chcemy, żeby po podpisaniu tego porozumienia nikt już nie mógł mówić o problemie praworządności w kontekście polskim” - dodał.
Przyznał, że Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego nie działa tak, jak pierwotnie zakładano, i wymaga likwidacji. Zaznaczył jednak, że jeśli chodzi o KE, to nie ma żadnego oczekiwania, żeby warunkować zatwierdzenie KPO przyjęciem ustawy o sądownictwie.
„Zakładam, że porozumienie ws. KPO będzie szybciej, niż uchwalone przepisy” - powiedział.
Pytany o to, kiedy środki z KPO trafią do Polski, wiceminister odpowiedział, że z harmonogramem płatności KPO, w czerwcu jest możliwe złożenie pierwszego wniosku o środki i „w lipcu będziemy taki wniosek składali”.
Na pytanie, czy prawdą jest, że polski rząd oczekuje od KE wycofania nakazu płacenia zasądzonych kar, powiedział, że „nie może być sytuacji, w której (…) będzie KPO, a KE będzie kierowała sprawy do TSUE”.
Wiceminister powiedział również, że KPO oraz budżet na politykę spójności 2021-2027 nie przewiduje środków na pomoc dla uchodźców z Ukrainy. Wskazał, że UE powinna na ten cel utworzyć odrębny fundusz.
Wszystkie kraje członkowskie musiały przygotować Krajowe Plany Odbudowy (KPO), aby otrzymać środki z unijnego Funduszu Odbudowy. Polska przedstawiła swój plan KE w ubiegłym roku, jednak jak dotąd nie został on zaakceptowany. Z budżetu polityki spójności na lata 2021-2027 Polska ma do dyspozycji ok. 76 mld euro. Z KPO, który ma wspomóc gospodarkę po pandemii, Polska wnioskuje o 23,9 mld euro dostępnych w ramach grantów oraz o 11,5 mld euro z części pożyczkowej.
Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen postawiła pod koniec października ub.r. warunek, by w KPO znalazło się zobowiązanie polskiego rządu do likwidacji Izby Dyscyplinarnej SN.
W lecie ubiegłego roku likwidację Izby Dyscyplinarnej SN zapowiadał wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński; także premier Mateusz Morawiecki mówił, że ta izba zostanie zlikwidowana.
PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/592978-buda-porozumienie-ws-kpo-powinno-rozwiazac-kwestie
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.