„Bez OZE nie będziemy mogli konkurować na najbardziej lukratywnych rynkach Europy i świata” – mówił na antenie telewizji wPolsce.pl Ireneusz Zyska, wiceminister klimatu i środowiska, pełnomocnik rządu ds. odnawialnych źródeł energii.
Jak odciąć tlen Rosji?
Ireneusz Zyska: Pan Premier Mateusz Morawiecki podejmuje działania, w horyzoncie całej polityki europejskiej a nawet światowej, globalnej, zmierzające do tego żeby pokazać Rosję jako agresora, który zagraża destabilizacją porządku światowego, pokoju który został ustanowiony po II wojnie światowej. (…) Co może odciąć tlen? Zdecydowane sankcje w postaci embarga na import surowców energetycznych: gazu, ropy, węgla. (…) Do końca maja zrezygnujemy z importu węgla, do końca roku z importu gazu i również do końca roku, być może z niewielkim przesunięciem, również z importu ropy naftowej.
Według Pana jest to termin do zrealizowania?
Nie jest to łatwe, bo mamy do czynienia z rynkiem światowym. To nie działa już tak, jak w czasach słusznie minionych, kiedy mieliśmy gospodarkę centralnie sterowaną, centralnie zarządzaną. Na rynku funkcjonują firmy prywatne, które importują węgiel z obszaru Rosji. Zostanie założone embargo na import węgla z Rosji, ale te firmy mogą zaopatrywać się na giełdach światowych. (…) Zawsze istnieje ryzyko, że będą próby ominięcia tego embarga, ale niepodejmowanie żadnych działań byłoby jeszcze gorsze.
Po Węgrach raczej się tego nie możemy spodziewać? Wielkie zwycięstwo Wiktora Orbana sugeruje dalsze utrzymanie dotychczasowej polityki Węgier wobec Rosji.
Do Węgier trzeba podejść oceniając sytuację w szerszym horyzoncie. Węgry są sprzymierzeńcem Polski jeżeli chodzi o politykę wewnątrz Unii Europejskiej w zakresie suwerenności państw. (…) Dzięki temu sojuszowi udało się uniknąć kilku bardzo niekorzystnych działań Komisji Europejskiej i całej Unii Europejskiej wymierzonych w Polskę, a w naszym głębokim przekonaniu działań nieuprawnionych i niesprawiedliwych. Natomiast jeżeli chodzi o politykę energetyczną. Węgry są stosunkowo małym państwem, małą gospodarką i zachowanie Węgier musimy czytać w kontekście dużego uzależnienia Węgier od dostaw surowców energetycznych z Rosji. Powinniśmy wspólnie poszukiwać alternatywy tak aby zmiana odnośnie dostaw zaopatrzenia w surowce energetyczne nie odbiły się na pozycji, na sytuacji ekonomicznej Węgier a także mieszkańców Węgier. Każdy Premier, w tym Viktor Orban, dba o sowich obywateli i ich poziom życia, stąd też te działania są w jakimś sensie zrozumiałe. (…) Mając na uwadze, w krótkim horyzoncie czasu, interes doraźny naszych państw, Polski czy Węgier nie możemy zapomnieć o tym, że konflikt na Ukrainie jest o coś więcej. Na pewno przed nami jest wielkie wyzwanie związane z tym, aby Węgry dołączyły do koalicji państw, które podejmą zdecydowane sankcje przeciwko Rosji i będą się zaopatrywać w alternatywny sposób w surowce energetyczne.
Jaka będzie w przyszłości podstawa energetyczna Polski? Dzisiaj jest nią węgiel, a w przyszłości? OZE? Czy jednak stabilny atom?
Węgiel będzie podstawą polskiego miksu energetycznego jeszcze przez długie lata. (…) Natomiast odnawialne źródła energii są niesłychanie istotne z punktu widzenia konkurencyjności gospodarki w kontekście obniżenia emisyjności, ale one w swojej naturze są niestabilne, w jakimś stopniu uzależnione od warunków pogodowych. Przy czym są również źródła niezależne takie, jak wytwarzanie biogazu, który może dawać energię i ciepło przez 7 dni w tygodniu, 365 dni w roku niemalże bez przerwy. Ponadto geotermia, energetyka wodna, budowa elektrowni szczytowo-pompowych, to są odnawialne źródła stabilne, które chcemy aby w większym udziale stały się częścią polskiego miksu energetycznego. Oczywiście energetyka jądrowa, bardzo potrzebna, konieczna ze względu na niezależność energetyczną, ale pierwsza elektrownia zgodnie z terminarzem pojawi się w polskim systemie w roku 2033. (…) Bez OZE nie będziemy mogli konkurować na najbardziej lukratywnych rynkach Europy i świata.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/592948-jak-odciac-tlen-rosji-ireneusz-zyska-na-antenie-wpolscepl
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.