Jest możliwe, że porozumienie z Komisją Europejską będzie jeszcze w tym półroczu - stwierdził w piątek wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda, odnosząc się do terminu przyjęcia Krajowego Plany Odbudowy przez KE. Nie boimy się twardych negocjacji - dodał.
CZYTAJ WIĘCEJ: NASZ NEWS. Czy Polska podpisze porozumienie z Komisją Europejską 8 lub 9 kwietnia? „Osobiście bym to wykluczył”
„Negocjacje postępują, jesteśmy optymistami”
Wiceszef MFiPR pytany w piątek w Radiu Zet, czy w tym półroczu dojdzie do porozumienia z KE ws. Krajowego Plany Odbudowy, odpowiedział:
Mam nadzieję.
Negocjacje postępują, jesteśmy optymistami. KE wie i my wiemy, że do porozumienia musi dojść
— wskazał.
„My się nie boimy twardych negocjacji”
Buda stwierdził, że „jest to możliwe, że porozumienie z KE będzie jeszcze w tym półroczu”. Zastrzegł jednocześnie, że w „negocjacjach nikt nie mówi o terminach końcowych”.
My się nie boimy twardych negocjacji, nie boimy się naszych partnerów z KE. Rozmawiamy bardzo twardo
— powiedział. Buda stwierdził, że nie może być tak, „że KE będzie na nas wymuszać porozumienie na niekorzystnych warunkach”.
Likwidacja Izby Dyscyplinarnej
Jak mówił Buda, sprawa Izby Dyscyplinarnej nie jest przedmiotem sporu z KE.
Przyznaliśmy, że dokonamy zmian, zlikwidujemy, zostało to przyjęte i nie ma tu presji czasowej. Ustaliliśmy, że do końca drugiego kwartału te zmiany będą przeprowadzone
— wskazał.
„Trudności są nadal duże”
W czwartek rzecznik rządu pytany, czy zatwierdzenie KPO może nastąpić w kwietniu przyznał, że liczył, iż stanie się to w marcu, a wcześniej, że „będzie w innych miesiącach, bo takie sygnały były dawane”.
Dlatego jestem teraz bardzo wstrzemięźliwy, bo mimo tego, że wcześniej takie sygnały dochodziły, to pokazuje, że jednak te trudności negocjacyjne są nadal duże
— powiedział.
Wszystkie kraje członkowskie musiały przygotować Krajowe Plany Odbudowy, aby otrzymać środki z unijnego Funduszu Odbudowy. Polska przedstawiła swój plan KE w ubiegłym roku, jednak jak dotąd nie został on zaakceptowany. Z budżetu polityki spójności na lata 2021-2027 Polska ma do dyspozycji ok. 76 mld euro. Z KPO, który ma wspomóc gospodarkę po pandemii, Polska wnioskuje o 23,9 mld euro dostępnych w ramach grantów oraz o 11,5 mld euro z części pożyczkowej.
Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen postawiła pod koniec października ub.r. warunek, by w KPO znalazło się zobowiązanie polskiego rządu do likwidacji Izby Dyscyplinarnej SN.
W lecie ubiegłego roku likwidację Izby Dyscyplinarnej SN zapowiadał wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński, także premier Mateusz Morawiecki mówił, że ta izba zostanie zlikwidowana. Sejm na rozpoczynającym się w środę posiedzeniu zajmie się pięcioma projektami ustaw: prezydenckim, autorstwa PiS, autorstwa Solidarnej Polski i dwoma złożonymi przez opozycję, zakładającymi likwidację albo przekształcenie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.
kk/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/592507-porozumienie-ws-kpo-w-tym-polroczu-jest-to-mozliwe
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.