Zrobimy wszystko, żeby ustawa o obronie ojczyzny została przyjęta jak najszybciej; nie wykluczam, że bez poprawek - powiedział we wtorek marszałek Senatu Tomasz Grodzki, po rozmowie z prezydentem Andrzejem Dudą.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Ponad podziałami ws. ustawy o obronie ojczyzny! Tomczyk: Chcielibyśmy, aby została przyjęta przez Sejm przez aklamację
Prezydent spotkał się we wtorek z marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim; rozmowa dotyczyła prac nad ustawą o obronie ojczyzny oraz sytuacji politycznej w Polsce.
Rozmawialiśmy o ustawie o obronie ojczyzny, która w czwartek będzie procedowana (w Senacie), a w środę będzie rozpatrywana w komisji obrony narodowej i zgodnie z wielokrotnie powtarzanymi deklaracjami, zrobimy wszystko, żeby w Senacie została ona przyjęta jak najszybciej, nie wykluczam, że bez poprawek. Zdecydują oczywiście senatorowie
— powiedział Grodzki dziennikarzom po spotkaniu.
Drugim tematem rozmowy z prezydentem - mówił Grodzki - była fala uchodźców i konieczność zmobilizowania w tej sprawie całej Europy.
Polska zmaga się z niespotykaną falą (uchodźców), którą ciężko udźwignąć samorządom, NGO-som, rządowi. Chodzi o budowanie klimatu, by wesprzeć Polskę finansowo do obsługi tej ogromnej rzeszy uchodźców i pomyśleć o dystrybucji na poszczególne kraje Europy, które w większości deklarują pozytywne podejście do tego tematu, ale im bardziej się mobilizuje siły europejskie tym lepiej
— podkreślił marszałek Senatu.
Grodzki dodał, że były też inne tematy rozmowy z Andrzejem Dudą, które - jak zaznaczył - „muszą pozostać w sferze niejawnej”.
W ubiegły piątek Sejm uchwalił ustawę o obronie ojczyzny, która m.in. zwiększa wydatki budżetowe na obronność i zwiększa liczebność Wojska Polskiego. Ustawa trafiła do Senatu. Za przyjęciem ustawy głosowało 450 posłów, nikt nie był przeciw, pięciu posłów Konfederacji się wstrzymało.
Grodzki: Mam nadzieję, że Sejm 23 marca rozpocznie prace nad projektami dotyczącymi SN
Mam nadzieję - i to jest nadzieja podzielana przez prezydenta Andrzeja Dudę - że Sejm na posiedzeniu 23 marca rozpocznie procedowanie projektów ustaw dot. Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego
— powiedział we wtorek marszałek Senatu Tomasz Grodzki.
Grodzki był pytany przez dziennikarzy w Sejmie, czy podczas wtorkowego spotkania z prezydentem Andrzejem Dudą poruszony został temat Izby Dyscyplinarnej SN i projektów ustaw odnoszących się do niej.
Wywołuje pewne zdziwienie, że tak długo te kilka projektów nie rozpoczęło nawet procedury legislacyjnej w Sejmie. Mam nadzieję i to jest nadzieja podzielana przez pana prezydenta, że 23 marca w końcu ten proces ruszy, ale jaki będzie finał trudno powiedzieć
— powiedział Grodzki. Najbliższe posiedzenie Sejmu zaplanowane jest w dniach 23-24 marca.
W Sejmie złożonych zostało pięć projektów zakładających likwidację albo przekształcenie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, której organizacja i funkcjonowanie jest przedmiotem sporu polskiego rządu z Komisją Europejską. Ostatnie trzy projekty, które trafiły do Sejmu, wyszły z obozu Zjednoczonej Prawicy. Swoje pomysły na reformę przedstawili: prezydent, posłowie PiS i Solidarna Polska. Projekty wniosły też kluby Lewicy i Koalicji Obywatelskiej.
Poseł PiS Marek Ast, który jest przewodniczącym sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka, przekazał w rozmowie z PAP, że prace legislacyjne nad projektami rozpoczną się najpewniej na posiedzeniu zaplanowanym na 23 i 24 marca. Zastrzegł przy tym, że nie dostał jeszcze w tej sprawie ostatecznej informacji od marszałek Sejmu.
Jak mówił, podczas prac nad proponowanymi przepisami, wiodącym projektem będzie projekt prezydencki.
Podstawowy, wiodący pewnie będzie projekt prezydencki, uzupełniony przez projekt poselski PiS
— mówił. Krytycznie odniósł się do zmian proponowanych przez opozycję. Jego zdaniem, projekty złożone przez posłów m.in. KO i Lewicy, to powrót do starych rozwiązań, niespójnych z projektami Zjednoczonej Prawicy.
aw/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/590025-grodzki-rozmawial-z-prezydentem-padla-deklaracja
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.