W obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę Polacy dobrze diagnozują sytuację i wspierają działania, które wzmocnią polską zdolność do obrony w razie agresji, i - szerzej - bezpieczeństwo państwa.
W badaniu pracowni Social Changes na zlecenie portalu wPolityce.pl aż 71 proc. badanych poparło ustawę o obronie Ojczyzny, która ma m. in. zwiększyć liczebność polskiej armii oraz zapewnić finansowanie zakupów nowoczesnej broni dla polskiej armii.
Przeciwko było zaledwie 10 proc. badanych, a 19 proc. wybrało opcję „trudno powiedzieć”.
Bardzo wysokie jest również poparcie dla ewentualnego zwiększenia podatków, tak by sfinansować nakłady na rozwój armii i obronność (ustawa tego nie zakłada). Postulat podniesienia podatków popiera 60 proc. respondentów. Przeciwko jest 17 proc., a 23 proc. nie ma zdania w tej sprawie.
Za zwiększeniem wydatków na obronność oraz za ustawą o obronie Ojczyzny opowiada się zdecydowana większość wyborców wszystkich trzech największych partii politycznych.
Założenia ustawy
Projekt ustawy o obronie ojczyzny, który w miniony wtorek przyjął rząd zakłada szybszy, niż w obecnej ustawie o modernizacji i finansowaniu armii, udział wydatków obronnych w PKB. Jako źródła finansowania wydatków obronnych wskazano – poza budżetem państwa - Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych, który ma powstać w Banku Gospodarstwa Krajowego, oraz przychody ze zbycia akcji lub udziałów spółek przemysłowego potencjału obronnego.
W projekcie nie określono liczebności sił zbrojnych. Ma ona być określana w programie rozwoju sił zbrojnych. Zapowiadając projekt wicepremier Jarosław Kaczyński oraz szef MON Mariusz Błaszczak mówili o 300-tysięcznej armii, w tym liczących 250 tys. żołnierzy wojskach operacyjnych i 50-tysięcznych WOT.
Projekt przewiduje wprowadzenie dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej i podział rezerwowej służby wojskowej na aktywną i pasywną. Projekt zawiera także przepisy o powoływaniu, do służby, zwalniania z niej, zasadach pełnienia służby w czasie mobilizacji, stanu wojennego i stanu wojny. Zapisano w nim także regulacje dotyczące szkolnictwa wojskowego, przepisy o dyscyplinie i obowiązujących żołnierzy ograniczeniach działalności gospodarczej i publicznej. Ustawa o obronie ojczyzny ma wejść w życie 1 lipca br., z wyjątkiem niektórych przepisów, które zaczną obowiązywać w innych terminach.
Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) na panelu internetowym w dniach 28 lutego do 1 marca 2022 roku. Badanie zostało przeprowadzone na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie Polaków. W badaniu wzięło udział N=1006 osób.
Sil
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/588116-sondaz-jednoznaczne-poparcie-dla-ustawy-o-obronie-ojczyzny