Blokada aktywów
Szefowa resortu finansów USA Janet Yellen poinformowała w środę (czasu lokalnego), że sankcje zablokowały ok. połowy aktywów banku centralnego Rosji i „ograniczyły” 80 proc. aktywów rosyjskich banków. Zapowiedziała, że Waszyngton zlikwiduje luki w restrykcjach nałożonych na Moskwę.
Pytana o to, czy sankcje obejmą ograniczenie importu ropy i gazu z Rosji, Yellen odparła, że nie jest to wykluczone, ale na razie USA starają się oszczędzić Amerykanom, Europejczykom i innym narodom kosztów takich restrykcji.
Dodała, że resort finansów USA będzie nadal obierał za cel sankcji „oligarchów i rosyjskie elity będące oparciem dla skorumpowanej potęgi Putina”.
Yellen oceniła, że sankcje nałożone już na rosyjskie banki, w tym bank centralny, odnoszą znaczące skutki, a „Rosja w coraz większym stopniu staje się ekonomiczną wyspą”.
USA o rosyjskiej ropie
Zastępca doradcy prezydenta USA ds. bezpieczeństwa Daleep Singh powiedział w środę w wywiadzie dla CNN, że administracja Joe Bidena szuka sposobów ograniczenia konsumpcji rosyjskiej ropy w Stanach Zjednoczonych, przy zachowaniu globalnej podaży tego surowca.
Wcześniej w środę Biden pytany, czy jest możliwe wprowadzenie zakazu importu ropy naftowej z Rosji odpowiedział, że „wszystkie opcje są na stole”.
W środę wieczorem cena ropy naftowej Brent gwałtownie rosła: za baryłkę płacono powyżej 113 dolarów, co oznacza wzrost o 8 proc.
Stany Zjednoczone nałożyły szereg sankcji na Rosję po ataku na Ukrainę; nie wprowadzono jednak zakazu importu rosyjskiej ropy naftowej ani gazu ziemnego.
Dziennik „Wall Street Journal” poinformował ponadto w środę, że oczekuje się, iż Biden zamknie amerykańskie porty dla rosyjskich statków.
Japonia wdraża sankcje
Japonia nakłada sankcje na cztery kolejne rosyjskie banki, aby dostosować swe restrykcje do kar, jakimi objęła Moskwę Unia Europejska - powiedział w czwartek japoński minister finansów Shunichi Suzuki.
Japonia wspiera decyzje Unii i „zdecydowanie wdroży sankcje wraz z innymi państwami G7” - powiedział dziennikarzom Suzuki i dodał, że Tokio będzie postępować tak, by sprawić, że wykluczenie Rosji z systemu płatności SWIFT będzie skuteczne.
W środę weszły w życie unijne sankcje, które objęły banki: Otkrytije, Nowikom, PSB, Bank Rossija, Sowkom, VEB i VTB.
Tokio nakłada w czwartek restrykcje na VEB, Otkrytije, Nowikom i Sowkom. We wtorek Japonia zamroziła aktywa trzech innych rosyjskich banków, w tym banku centralnego oraz prezydenta Rosji Władimira Putina, szefa MSZ Siergieja Ławrowa i innych osó z otoczenia Putina. Zakazała też transakcji z 49 rosyjskimi podmiotami. Ponadto, Tokio przeznaczyło 100 mln dol. na pomoc humanitarną dla Ukrainy.
Lecą ratingi
Agencje Moody’s i Fitch poinformowały w nocy ze środy na czwartek, że ze względu na sankcje nałożone na Rosję obniżyły rating tego kraju odpowiednio z poziomu B3 do Baaa3 i z poziomu BBB do B. We wtorek S&P obniżył jej notę do BB+.**
Moody’s i Fitch zastrzegły, że sytuacja w Rosji będzie pilnie obserwowana pod kątem ewentualnego dalszego obniżenia jej ratingu.
Fitch ostrzega, że skala zastosowanych sankcji zagraża stabilności finansowej Rosji.
Kanada dokręca śrubę
Kanada nałożyła w środę kolejne sankcje na Rosję. Dotyczą 10 osób z dwóch firm rosyjskiego sektora energetycznego, Gazpromu i Rosnieftu – poinformowała w komunikacie minister spraw zagranicznych Kanady Melanie Joly.
Najnowsze sankcje to zamrożenie aktywów i zakaz prowadzenia transakcji z osobami nimi objętymi. Decyzje Kanady zostały skoordynowane w międzynarodowymi partnerami i sojusznikami, a komunikat MSZ zapowiedział dalsze konsultacje „jeśli Rosja nadal będzie prowadzić agresywne działania wobec Ukrainy”. „Każdy akt agresji ze strony Rosji spotka się z działaniami mającymi na celu osłabienie jej zdolności prowadzenia wojny” - podkreśliła cytowana w komunikacie Joly.
Od poniedziałku obowiązuje zakaz wpływania rosyjskich statków na kanadyjskie wody terytorialne i portów, a także zakaz transakcji z rosyjskim bankiem centralnym. Zamrożone zostały aktywa rosyjskich funduszy rządowych. Również w poniedziałek rząd Kanady zakazał importu rosyjskiej ropy przez kanadyjskie podmioty. W niedzielę Kanada zamknęła swoją przestrzeń powietrzną dla rosyjskich samolotów.
W ub. tyg. Kanada ogłosiła pakiet sankcji, w tym wobec prezydenta Rosji Władimira Putina oraz poparła wykluczenie Rosji z systemu międzynarodowych rozliczeń bankowych SWIFT. Wprowadziła też nowe sankcje wobec Białorusi jako państwa, które ułatwiło inwazję. Kanadyjski MSZ podsumował, że od czasu nielegalnego zajęcia Krymu przez Rosję w 2014 r. Kanada nałożyła sankcje na ponad 850 osób i podmiotów.
PAP/Skaj
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/588097-rosja-w-coraz-wiekszym-stopniu-staje-sie-ekonomiczna-wyspa