System opieki zdrowotnej w Polsce jest przygotowany na przyjęcie pacjentów z Ukrainy zarówno rannych w wyniku działań zbrojnych, jak i chorych. Plan zabezpieczenia obejmuje ok. 120 szpitali, a w nich ok. 7 tys. miejsc dla obywateli Ukrainy – poinformował w środę minister zdrowia Adam Niedzielski.
CZYTAJ TAKŻE:
System opieki zdrowotnej dla ukraińskich uchodźców w Polsce
Mamy przygotowany cały system opieki szpitalnej i opieki w pozostałych częściach systemu dla obywateli ukraińskich, którzy przekraczają naszą granicę
— zapewnił minister na konferencji w Warszawie.
Poinformował, że plan zabezpieczenia obejmuje ok. 120 szpitali.
Oceniamy, że mamy w tych szpitalach ok. 7 tys. miejsc, które możemy przeznaczyć na leczenie obywateli Ukrainy
— podał.
Zabezpieczenie to, jak zaakcentował, dotyczy zarówno poszkodowanych w wyniku działań zbrojnych w Ukrainie, jak również chorych uciekających przed rosyjską agresją i wymagających pomocy medycznej.
Przypomniał, że działa 27 punktów recepcyjnych, najważniejsze w woj. lubelskim – 6 i w podkarpackim – 7. W każdym jest punkt opieki medycznej, gdzie ocenia się zdrowie pacjenta i ewentualnie kieruje do szpitala. Przy każdym punkcie może lądować helikopter ratunkowy.
Przygotowujemy projekt ustawy, aby obywatele Ukrainy mogli korzystać z opieki medycznej w podmiotach, które już mają podpisane umowy z NFZ
— poinformował szef MZ.
Dodał, że projekt ma umożliwić obywatelom Ukrainy korzystanie z opieki medycznej w podmiotach, które już mają podpisane umowy z NFZ, stawia na dostępność leczenia obywateli Ukrainy, ale też na minimalną liczbę formalności, która powinna być z tym związana.
Podkreślił, że świadczenia medyczne udzielane obywatelom Ukrainy po 24 lutego będą podlegały zasadom refundacji, refundowana będzie też pomoc udzielana przed wejściem w życie projektowanej ustawy. W przypadku obywateli z Ukrainy, którzy będą korzystali z pomocy lekarskiej w podmiotach, które już mają zawarte umowy z NFZ, żadnych dodatkowych umów z obsługą czy świadczeniem usług medycznych dla obywateli Ukrainy nie trzeba będzie zawierać. Dotyczy to POZ, leczenia ambulatoryjnego i szpitalnictwa, a wszelkie świadczone usługi będą potem refinansowane z budżetu państwa.
Jeżeli chodzi o specyfikę tego rozwiązania – będzie to rozwiązanie, które działa z mocą wsteczną – wszystkie świadczenia medyczne udzielone po dacie 24 lutego będą podlegały zasadom refundacji
— podkreślił Niedzielski.
Do usługi medycznej uprawnia paszport z pieczątką
Powiedział, że do takiej usługi medycznej uprawniać będzie dokument, który potwierdza legalny pobyt w RP, np. paszport z odpowiednią pieczątką.
W tym rozwiązaniu przewidujemy również, że refundacja leków będzie odbywała się na takich samych zasadach jak dla wszystkich innych obywateli naszego kraju
— dodał szef MZ.
Minister zapewnił także, że obywatele Ukrainy mają zapewniony dostęp do szczepień w Polsce, nie tylko przeciwko COVID-19. Dostępny dla nich jest też system testowania pod kątem koronawirusa.
Zaznaczył, że bardzo ważny jest aspekt komunikacyjny.
Zdecydowaliśmy się wzmocnić czy zwiększyć zakres komunikacji, informacji w języku ukraińskim
— przekazał szef MZ.
Wskazał, że zakres ten zwiększony będzie na infolinii, której operatorem jest NFZ.
Mamy obsługę po ukraińsku i ona zostanie wzmocniona, ale również rozwiązanie, w którym możliwe jest udzielanie teleporad przez tzw. teleplatformę pierwszego kontaktu, również od niedzieli ma zapewnioną obsługę lekarską w języku ukraińskim
— poinformował.
Dodał, że w tym zakresie MZ współpracuje blisko z PZU.
Specjalna infolinia NFZ
Szef NFZ Filip Nowak poinformował, że pod numerem telefonu 800-190-590 działa całodobowa infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia. Informuje ona o świadczeniach zdrowotnych udzielanych uchodźcom z Ukrainy. Infolinia jest dostępna w języku ukraińskim.
Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska przekazał, że po powrocie pierwszego pociągu medycznego z Ukrainy planowane są kolejne wyjazdy.
Będziemy się koncentrować w tej chwili głównie na dzieciach, na kobietach w ciąży
— podkreślił.
Planowane jest także wysłanie szczepionkobusów.
Kraska zaznaczył, że pomoc w tej chwili odbywa się dwutorowo: obywatelom w Ukrainie i tym, którzy przekroczyli granicę z powodu wojny. Zapowiedział, że w najbliższych dniach na Ukrainę wyjedzie 21 ambulansów.
Jutro i w piątek wyjedzie 9 ambulansów na Ukrainę: 4 do Lwowa, 5 do Iwano-Frankowska
— powiedział Kraska.
Zapasy krwi i tlenu
Z Polski wysyłane są także zapasy krwi i tlenu.
Pierwsza partia krwi została wysłana, aczkolwiek strona ukraińska na tę chwilę takich potrzeb nie zgłasza. Potrzebują raczej środków do jej pobierania i przechowywania. Takie pojemniki i odczynniki zostały już wysłane, bo osób, również na Ukrainie, które chcą oddać krew, w tych trudnych dla nich czasach, jest bardzo dużo. Oczywiście jesteśmy przygotowani na wysłanie dużej ilości krwi. Mamy specjalny bank, w którym mamy ją przygotowaną. Może być ona w ciągu kilku godzin spakowana i dostarczona na granicę, aby pomagać rannym obywatelom Ukrainy
— powiedział Kraska.
Dodał, że rządowa agencja rezerw będzie także wysyłała do ukraińskich szpitali butle z tlenem. Zapewnił, że jest w bliskim kontakcie z ukraińskim ministrem zdrowia i ambasadą ukraińską w Polsce, która przekazuje informacje o potrzebnych lekach i sprzęcie.
„Naszym celem jest skoordynowana pomoc Ukrainie”
Naszym celem jest skoordynowana pomoc Ukrainie, także, jeśli chodzi o leki - wskazał w środę minister zdrowia Adam Niedzielski. Część leków ma wymagania dotyczące przechowywania i transportu – akcentował.
Ministerstwo Zdrowia, Główny Inspektor Farmaceutyczny oraz Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych zaapelowały w poniedziałek o rezygnację z indywidualnych zbiórek leków dla walczącej Ukrainy.
MZ, GIF i URPL wskazywały, że niewłaściwie przechowywane i transportowane leki nie tylko nikomu nie pomogą, ale mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi.
Naszym głównym celem jest to, by pomoc miała charakter celowany, czyli nie była jedynie wyrazem spontanicznego odruchu serca, ale by pomagać w sposób skoordynowany, po zweryfikowaniu zapotrzebowania
— powiedział w środę szef MZ.
Część leków wymaga specjalnego przechowywania i transportu; ryzyko, że przy spontanicznej akcji zostaną zmarnowane jest ryzykiem niepotrzebnym
— zaznaczył minister.
Dlatego – jak wyjaśniał – wystosowano apel, by pomoc w obszarze leków koordynować i weryfikować zapotrzebowania.
Jest stworzony cały system oparty na MSWiA, gdzie wojewodowie mają lokalne „hub-y” (punkty do zbierania produktów, ich sortowania, przeładunku i dystrybucji-PAP)
— zaznaczył.
Rzecznik resortu Wojciech Andrusiewicz akcentował, że MZ – za pośrednictwem Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych – wysyła leki na Ukrainę.
Projekt specustawy już „spięty”
Projekt specustawy przygotowywanej przez MSWiA, dotyczący uchodźców, jest już spięty – powiedział w środę szef resortu zdrowia Adam Niedzielski. Są w nim wątki przygotowane przez inne resorty, nie tylko spraw wewnętrznych i zdrowia.
Szef Ministerstwa Zdrowia Adam Niedzielski pytany był w środę na konferencji prasowej przez TOK FM o to, czy specustawa o uchodźcach trafi w środę do Sejmu i czy w czwartek będzie on rozpatrywany.
Projekt, który jest przygotowywany pod auspicjami MSWiA, ma tak naprawdę wiele wątków. To nie są tylko wątki oczywiście dotyczące MSWiA czy zdrowia. To są również wątki, które są włożone – jeśli można powiedzieć kolokwialnie – przez inne ministerstwa
— odpowiedział Niedzielski.
Dodał, że prace specustawą trwały w ostatnich kilku dniach, zwłaszcza w weekend.
Ten projekt już jest spięty i decyzja jest oczywiście po stronie MSWiA, które jest autorem tego projektu
— powiedział.
Zapowiedź MRiPS
Minister rodziny i polityki społecznej wskazała w środę na antenie Programu I Polskiego Radia, że najprawdopodobniej specustawa dzisiaj ujrzy światło dzienne.
Cały czas ministerstwa nad nią pracowały, w tym także MRiPS
— poinformowała.
Skupiamy się na tym, że pobyt obywatela Ukrainy, który w wyniku działań wojennych przekroczył granicę, jest w Polsce uznawany na legalny. W związku z tym obywatele ci będą mieli dostęp do rynku pracy. Tak zmieniamy przepisy, aby dostęp do rynku pracy był szeroki
— powiedziała minister Maląg.
We wtorkowej rozmowie z PAP szef MEiN Przemysław Czarnek przekazał, że przygotowano też kilka zmian legislacyjnych, które znajdą się w specustawie i dotyczyć mają zmian w polskim systemie oświatowym.
aja/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/587998-co-z-opieka-zdrowotna-dla-uchodzcow-szef-mz-odpowiada