Gościem programu „Poranna rozmowa” był Janusz Kowalski z Solidarnej Polski. Polityk wystąpił z autorską tezą, że istnieje obecnie szansa na „demerkalizację” niemieckiej polityki, co widać po ostatnich reakcjach Berlina wobec rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
Niemcy, po kilkudziesięciu godzinach od inwazji, kiedy nie chcieli nakładać sankcji na Rosję, kiedy chcieli się zachować dokładnie tak jak w roku 2014/15 kiedy rozpoczęła się wojna na Ukrainie, kiedy Rosja najechała Ukrainę, kiedy zajęła Krym, Donieck i Ługańsk - wtedy te sankcje były nikłe. Nie było wtedy twardej reakcji Unii Europejskiej, wtedy - przecież pamiętamy - były przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk nie zareagował. A co zrobił w ostatnią niedzielę kanclerz Olaf Scholz? Po 72 godzinach zmienił zdanie i zapowiedział de facto demerkelizację niemieckiej polityki. Zakończył w ten sposób całą erę Angeli Merkel, która zbudowała i postawiła na sojusz z Władimirem Putinem i z Rosją Władimira Putina, dzięki czemu Federacja Rosyjska miała gigantyczne zasoby pieniędzy, żeby inwestować w armię. Dokładnie tę armię, która dzisiaj bombarduje i zabija ukraińskich cywilów
— stanowczo podkreślał Kowalski
Dwie dekady prorosyjskiej polityki Niemiec
Polityk, który od lat zajmuje się energetyką, przekonuje, że obecne fiasko polityki dawnego Berlina, jest szansą by anulować wiele szkodliwych rozwiązań, jakie przyjęli nasi zachodni sąsiedzi. Zdaniem Kowalskiego Scholz dokonał geopolitycznego wyboru, co może pomóc w zmianie polityki uzależniania Unii Europejskiej od rosyjskich surowców. Poseł stwierdził, że nie można być pewnym zwrotu politycznego nowego kanclerza, zwłaszcza że jest wychowankiem politycznym Gerharda Schrödera. Kowalski wymieniał całą serię proputinowskich rozwiązań Angeli Merkel, przypominając polskie próby dywersyfikacji:
Decyzja Donalda Tuska o tym, żeby tak jak Leszek Miller zatrzymać budowę korytarza do transportu gazu ziemnego z Norwegii, odbija się dzisiaj całej Europie i Polsce czkawką. Ten gazociąg powinien być. Połączenie powinno być już uruchomione. 11 lat temu z Ukraińcami mieliśmy wspaniały projekt Odessa - Brody - Płock - Gdańsk, dzięki świętej pamięci prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu, który w 2007 roku zrobił antyrosyjską, proeuropejską koalicję, żeby transportować ropę naftową z regionu Morza Kaspijskiego do Europy z Azerbejdżanu przez Gruzję, przez Ukrainę do Polski i do Republiki Litewskiej.
Kowalski powiedział, że te starania ustały wraz z powołaniem rządu Donalda Tuska, który
ten projekt został wyrzucony do kosza w ramach tego resetu, który rozpoczął się wizytą Tuska w lutym 2008 roku w Moskwie.
Gość programu przekonywał, że „odejście od rosyjskich węglowodorów jest wielką szansą, którą Polska powinna wykorzystać”. Szukając ozdrowieńczych pozytywów obecnej dramatycznej sytuacji polityk wskazał, że kompletnie zbankrutowały liberalne przekonania na temat energetyki:
pamiętamy słowa Rafała Trzaskowskiego, który mówił o Nord Stream 2 jako prywatnym projekcie.
Szansa na zmianę
Zatem jako „demerkelizację” Niemiec Kowalski postrzega uniezależnienie się tego kraju od sojuszy energetycznych z Moskwą. Co więcej, polityk mówi, że na demerkelizacji nie można poprzestać, bo obecnie jest dobry czas, by przeprowadzić także „deputinizację” Unii Europejskiej, a więc usunięcie tych polityków, którzy ułatwiali prezydentowi Federacji Rosyjskiej uzależnianie Zachodu od Kremla.
Frans Timmermans jest pierwszy na liście. Jeszcze kilka tygodni temu wspierał Gazprom nie widząc żadnych manipulacji na rynku gazu.
Kowalski zaproponował konkretne kroki, które teraz należy podjąć:
Trzeba zażądać zawieszenia unijnego systemu ETS, po to żeby mieć pieniądze na budowę polskiej armii i wspieranie Ukrainy. Moim zdaniem to się może udać.
Drugą sprawą jest zmiana podejścia Berlina do elektrowni atomowej w Polsce:
Niemieccy politycy grozili, że będą hamować, że będą atakować polski program budowy elektrowni jądrowych. Trzeba absolutnie zażądać od Niemców wycofania się z takiej polityki i porozumieć się z nimi. Jestem zwolennikiem porozumienia z Niemcami ale jako państwo suwerenne.
ZOBACZ CAŁOŚĆ
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/587863-kowalski-dla-wpolscepl-czas-na-demerkelizacje-niemiec