Każdy uchodźca, który pojawi się na granicy polsko-ukraińskiej zostanie przyjęty, liczymy się z możliwością powiększenia liczby uchodźców z Ukrainy do 1 mln - powiedział w Łodzi szef MSZ Zbigniew Rau po spotkaniu z ministrami spraw zagranicznych Francji i Niemiec. „Przygotowujemy zmiany przepisów, które pozwolą na długofalowe wsparcie obywateli Ukrainy” – poinformowała z kolei szefowa MRiPS Marlena Maląg.
CZYTAJ TAKŻE:
Rau: Każdy uchodźca będzie przyjęty
Każdy uchodźca, który pojawi się na granicy polsko-ukraińskiej do Polski będzie przyjęty. Obecnie ta liczba Ukraińców szukających schronienia w Polsce sięga 400 tys.
— powiedział Rau.
Podkreślił, że ważne jest, aby pamiętać, iż polską granicę przekraczają również obywatele innych państw również pozaeuropejskich.
Zgodnie z danymi, którymi dysponujemy przedstawiciele 125 krajów przybyli do Polski, oczywiście dominują Ukraińcy. Każdy kto w trosce o swoje życie i zdrowie przekracza polską granicę będzie przyjęty, będzie zaopiekowany, zapewnione zostaną mu zarówno pożywienie jak i schronienie, dach nad głową i kontakt - jeśli chodzi o osoby nieukraińskiego pochodzenia - z własnymi służbami konsularnymi
— oświadczył Rau.
My w Polsce jesteśmy obecnie przygotowani na to, liczymy się z możliwością powiększenia liczby uchodźców z Ukrainy aż do miliona. Co będzie później, będziemy się na tym wspólnie z naszymi ukraińskimi gośćmi zastanawiać
— powiedział szef polskiego MSZ.
MRiPS pracuje nad zmianą przepisów
Przygotowujemy zmiany przepisów, które pozwolą na długofalowe wsparcie obywateli Ukrainy – poinformowała we wtorek szefowa MRiPS Marlena Maląg. Podkreśliła, że Ukraińcy przebywający w Polsce mogą otrzymywać świadczenia rodzinne na podstawie kart stałego pobytu.
We wtorek w siedzibie resortu odbył się briefing minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Gertrudy Uścińskiej i wiceministra rodziny Stanisława Szweda.
Szefowa MRiPS poinformowała, że kierownictwo resortu wzięło we wtorek udział w wideokonferencji ministrów ds. społecznych Republiki Litewskiej, Estońskiej i Łotewskiej. Tematem spotkania była współpraca państw w zakresie pomocy obywatelom Ukrainy chroniącym się w Polsce przed trwającą wojną.
Minister rodziny podkreśliła, że bardzo ważne jest stworzenie bezpieczeństwa dla tych obywateli, którzy przyjeżdżają do Polski.
„Długofalowe wsparcie” uchodźców z Ukrainy
Zapowiedziała, że resort wraz z ZUS przygotowuje zmiany przepisów, które pozwolą na „długofalowe wsparcie” obywateli Ukrainy, którzy przyjechali do Polski.
Wsparcie, które przygotowujemy, znajdzie się też w specustawie. Jest związane z zabezpieczeniem, przede wszystkim z otwarciem rynku pracy
— poinformowała.
Jesteśmy po spotkaniach z przedstawicielami pracodawców i publicznych służb zatrudnienia
— dodała.
Chcemy, by obywatele Ukrainy, którzy przekraczają granice, poprzez pieczątkę pozwalającą legalnie przebywać na terenie Rzeczypospolitej, mieli otwarty rynek pracy
— wskazała szefowa resortu.
Jednocześnie – jak mówiła – działa wiele form wsparcia, z których obywatele Ukrainy mogą już skorzystać poprzez kanały komunikacyjne. To m.in. infolinia 19–524, centralna baza ofert pracy (oferty.praca.gov.pl) i aplikacja mobilna ePraca w języku ukraińskim.
Wszystkie te informacje znajdują się w jednym miejscu: na stronie www.pomagamukrainie.gov.pl, by obywatel Ukrainy mógł kompleksowo skorzystać z informacji
— zauważyła Maląg.
Uruchomiono też konkurs ofert „Razem Możemy Więcej – Pierwsza Edycja Programu Aktywizacyjnego dla Cudzoziemców ma lata 2022-2023” z budżetem 40 mln zł.
Program będzie wspierał też aktywizację osób z Ukrainy
— poinformowała.
Szefowa MRiPS podkreśliła też, że Ukraińcy przebywający w Polsce będą mieli dostęp do świadczeń rodzinnych – 500 plus czy do rodzinnego kapitału opiekuńczego. Mogą je otrzymywać na podstawie kart stałego pobytu.
Wiceminister rodziny Stanisław Szwed wyjaśnił, że jednym z proponowanych rozwiązań w specustawie jest maksymalne uproszczenie dostępu do rynku pracy. Pracodawca – jak mówił – będzie jedynie zobowiązany do powiadomienia właściwego urzędu pracy o zatrudnieniu obywatela Ukrainy.
Jesteśmy po rozmowach z pracodawcami, którzy już deklarują, że oferty pracy będą przygotowywane pod kątem kobiet i matek z dziećmi
— powiedział Szwed.
Z kolei prezes ZUS przekazała, że do dyspozycji wojewodów została oddana baza noclegowa ZUS, to – jak wskazała – około 1400 miejsc dla uchodźców z Ukrainy.
Wczoraj przyjęliśmy pierwsze trzy rodziny w pokojach noclegowych ZUS
— dodała prof. Uścińska.
Oceniła, że fundamentalną kwestią dla poczucia bezpieczeństwa osób przyjeżdżających z Ukrainy jest zapewnienie im dostępu do rynku pracy.
Dostęp do różnych rozwiązań prawnych i socjalnych będzie zagwarantowany na zasadzie rozwiązań, które są u nas utrwalone, sprawdzone
— tłumaczyła.
Dodała, że chodzi m.in. o świadczenia opieki medycznej, rodzinne czy z pomocy społecznej.
aja/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/587827-polska-przyjmie-milion-uchodzcow-z-ukrainy-wazne-deklaracje