Chcielibyśmy, żeby ustawa o obronie ojczyzny została przyjęta przez Sejm przez aklamację; dzisiaj jest absolutnie dla wszystkich jasne, że bezpieczeństwo Polski jest ponad wszystko - oświadczył we wtorek wiceszef PO Cezary Tomczyk.
CZYTAJ TAKŻE:
Ponad podziałami ws. projektu ustawy o obronie ojczyzny
W poniedziałek projekt ustawy o obronie ojczyzny został skierowany do pierwszego czytania w Sejmie. Sejm wznawia obrady w najbliższy czwartek i wówczas posłowie mają zająć się projektem.
Tomczyk pytany w Radiu Plus, czy PO poprze rozwiązania, które pozwolą w szybszym tempie zwiększyć finansowanie obronności w Polsce i znacząco zwiększyć liczebność polskiej armii odparł:
Nie mamy tu najmniejszych wątpliwości, że prace nad ustawą powinny ruszyć jak najszybciej. Chcielibyśmy, żeby ta ustawa została przyjęta przez aklamację, żeby była przyjęta przez Sejm jednogłośnie. Bo dzisiaj, i to jest absolutnie dla wszystkich jasne, bezpieczeństwo Polski jest ponad wszystko.
Jak dodał, chciałby, aby w ustawie o obronie ojczyzny „zawierały się nie tylko przepisy, które regulują kwestie awansów, urlopów, nowych elementów, które wejdą do konstrukcji zarządzanie wojskiem”.
Ale przede wszystkim, żebyśmy dzisiaj wzmocnili bezpieczeństwo Polski tu i teraz, jak najszybciej, żeby ten wzrost wydatków na obronność następował jak najszybciej, bo dzisiaj widzimy wszyscy, jak bardzo jest to potrzebne
— podkreślił poseł Koalicji Obywatelskiej.
Założenia ustawy
Projekt ustawy o obronie ojczyzny, który w miniony wtorek przyjął rząd zakłada szybszy, niż w obecnej ustawie o modernizacji i finansowaniu armii, udział wydatków obronnych w PKB. Jako źródła finansowania wydatków obronnych wskazano – poza budżetem państwa - Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych, który ma powstać w Banku Gospodarstwa Krajowego, oraz przychody ze zbycia akcji lub udziałów spółek przemysłowego potencjału obronnego.
W projekcie nie określono liczebności sił zbrojnych. Ma ona być określana w programie rozwoju sił zbrojnych. Zapowiadając projekt wicepremier Jarosław Kaczyński oraz szef MON Mariusz Błaszczak mówili o 300-tysięcznej armii, w tym liczących 250 tys. żołnierzy wojskach operacyjnych i 50-tysięcznych WOT.
Projekt przewiduje wprowadzenie dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej i podział rezerwowej służby wojskowej na aktywną i pasywną. Projekt zawiera także przepisy o powoływaniu, do służby, zwalniania z niej, zasadach pełnienia służby w czasie mobilizacji, stanu wojennego i stanu wojny. Zapisano w nim także regulacje dotyczące szkolnictwa wojskowego, przepisy o dyscyplinie i obowiązujących żołnierzy ograniczeniach działalności gospodarczej i publicznej. Ustawa o obronie ojczyzny ma wejść w życie 1 lipca br., z wyjątkiem niektórych przepisów, które zaczną obowiązywać w innych terminach.
wkt/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/587728-ustawa-o-obronie-ojczyzny-przyjeta-przez-aklamacje