24 lutego 2022 r.
22:35. Nowe sankcje
Przywódcy Unii Europejskiej uzgodnili w czwartek w Brukseli, że nałożą nowe sankcje na rosyjski sektor finansowy, energetyczny i transportowy oraz wprowadzą kontrolę eksportu, a także dodadzą kolejnych Rosjan na czarną listę sankcyjną w związku z inwazją Rosji na Ukrainę.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Nowe sankcje na Rosję! Przywódcy UE doszli do porozumienia. Czego dotyczą restrykcje? Obejmą kilka ważnych sektorów. SPRAWDŹ
21:00. Szef MSZ Ukrainy: Będziemy kontynuować walkę
Szef MSZ Ukrainy po rozmowie m.in. z prezydentem Dudą i ministrem Rauem: będziemy kontynuować walkę; sankcje UE wobec Rosji muszą być dla niej nie do zniesienia.
20:45. Rau: Suwerenność i niepodległość Ukrainy
Polska, niezależnie od biegu wydarzeń, stoi i będzie stała na stanowisku suwerenności i niepodległości, integralności terytorialnej Ukrainy w granicach uznanych przez społeczność międzynarodową – powiedział szef MSZ Zbigniew Rau po spotkaniu z ministrem SZ Ukrainy Dmytro Kulebą.
Podczas konferencji po spotkaniu z szef polskiej dyplomacji przekazał, że dotyczyło ono sytuacji na Ukrainie i koordynacji działań dyplomatycznych.
To, co jest w najważniejsze, to to, że po tym dobrym spotkaniu mogę powiedzieć, że Polska, niezależnie od biegu wydarzeń, stoi i będzie stała na stanowisku suwerenności i niepodległości, integralności terytorialnej Ukrainy w granicach uznanych przez społeczność międzynarodową
— powiedział.
20:40 Rozmowa szefa NATO z Andrzejem Dudą
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg rozmawiał z prezydentem RP Andrzejem Dudą przed piątkowym szczytem przywódców państw Sojuszu, który został zwołany w związku z agresją Rosji na Ukrainę.
Rozmawiałem z prezydentem Polski Andrzejem Dudą na temat brutalnego ataku Rosji na Ukrainę i jego konsekwencji dla bezpieczeństwa euroatlantyckiego. Przywódcy państw NATO spotkają się jutro. Jesteśmy zjednoczeni, aby chronić i bronić wszystkich sojuszników
— napisał Stoltenberg w czwartek wieczorem na Twitterze.
Narada odbędzie się w trybie zdalnym - za pośrednictwem połączenia wideo.
Wcześniej, na konferencji prasowej w Brukseli sekretarz generalny Sojuszu poinformował, że Rada Północnoatlantycka uruchomiła plany obronne NATO.
Głównym zadaniem NATO jest obrona sojuszników. Atak na jednego będzie traktowany, jako atak na wszystkich. To jest gwarancja naszego bezpieczeństwa zbiorowego. (…) Dziś Rada Północnoatlantycka, na wniosek naczelnego dowódcy sił zbrojnych NATO generała Toda Woltersa, zdecydowała się uruchomić nasze plany obronne. Jest to roztropny i defensywny krok, którego celem jest ochrona państw sojuszniczych podczas tego kryzysu. Pozwoli on na rozmieszczenie sił i środków - w tym sił szybkiego reagowania - tam, gdzie są one potrzebne
— wyjaśnił Stoltenberg.
20:40. Wydalenie amerykańskiego dyplomaty
W odpowiedzi na wydalenie w połowie lutego Barta Gormana, drugiego co do rangi dyplomaty amerykańskiego w Moskwie, rząd USA postanowił uznać jego rosyjskiego odpowiednika w Waszyngtonie Siergieja Trepelkowa za persona non grata, poinformował w czwartek wysoki rangą urzędnik Departamentu Stanu.
Wydalenie nie ma związku z rosyjską inwazją na Ukrainę, ale jest częścią długotrwałego sporu między Waszyngtonem a Moskwą o obsadę ambasad.
Urzędnik Departamentu Stanu, który wypowiadał się anonimowo, powiedział, że krok ten został podjęty „jako bezpośrednia odpowiedź na niesprowokowane wydalenie przez Rosję naszego zastępcy szefa misji”.
W połowie lutego Rosja wydaliła z Moskwy zastępcę szefa misji USA Barta Gormana.
20:20. Premier Morawiecki: Krytyczny moment
Musimy działać bardzo szybko, inaczej upadniemy. To jest krytyczny moment w historii Unii Europejskiej i Europy
— powiedział w Brukseli szef polskiego rządu.
20:10. Orędzie prezydenta Dudy
Jako Polska byliśmy, jesteśmy i będziemy solidarni z Ukrainą i ukraińskim narodem
— podkreśliła głowa państwa.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Prezydent Duda: Decyzją Władimira Putina w Europie rozpętana została wojna. Oznacza ona niezliczone tragedie, śmierć i zniszczenie
20:00. Zdecydowane wystąpienie Bidena
Putin wybrał drogę wojny i teraz będzie musiał ponieść konsekwencje swojej decyzji
— powiedział prezydent USA.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Zdecydowane słowa Bidena. Prezydent USA: „Putin wybrał drogę wojny i teraz będzie musiał ponieść konsekwencje swojej decyzji”
19:50. Premier Morawiecki dotarł do Brukseli na nadzwyczajny szczyt Rady Europejskiej
Musimy być zjednoczeni w sprawie nałożenia ogromnych sankcji na Rosję - powiedział premier Mateusz Morawiecki, wchodząc do budynku Rady Europejskiej w Brukseli, w którym odbędzie się nadzwyczajny szczyt unijny.
Premier podkreślił, że UE musi być silna, zjednoczona i odpowiedzieć we właściwy sposób na agresję Rosji.
Nie możemy pozwolić Putinowi przekroczyć nowego Rubikonu. Musimy to zatrzymać.(…) To krytyczny moment historii Unii Europejskiej i historii Europy
— powiedział.
Premier Mateusz Morawiecki przybył w czwartek wieczorem do Brukseli, gdzie będzie reprezentował Polskę na nadzwyczajnym szczycie Rady Europejskiej poświęconym agresji Rosji na Ukrainę. Jadę do Brukseli, by wypracować bardzo konkretny, dotkliwy pakiet sankcji – zapowiedział Morawiecki.
Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel w środę poinformował o zwołaniu na czwartek nadzwyczajnego szczyt UE z udziałem szefów państw i rządów „27”.
W XXI wieku nie ma miejsca na użycie siły i przymusu do zmiany granic. Zwołuję na czwartek specjalne posiedzenie Rady Europejskiej w Brukseli, aby omówić najnowsze wydarzenia związane z Ukrainą i Rosją
— podał w środę Michel.
O zwołanie szczyt wnioskował szef polskiego rządu.
19:30. Prezydent Biden zapowiada „niszczycielskie sankcje” wobec Rosji
Tego poranka, spotkałem się z moimi odpowiednikami z G7, by omówić nieusprawiedliwiony atak na Ukrainę i zgodziliśmy się, by ruszyć naprzód z niszczycielskimi pakietami sankcji i innych środków ekonomicznych, by pociągnąć Rosję do odpowiedzialności. Jesteśmy z dzielnym narodem Ukrainy
— oznajmił amerykański prezydent.
Prezydent Rosji Władimir Putin jest agresorem, on i jego kraj poniosą tego konsekwencje. Wprowadzam kolejne silne sankcje. Narzucamy nowe ograniczenia na to, co może być eksportowane do Rosji
— powiedział.
Putin jest agresorem. Putin wybrał tę wojnę, a teraz on i jego kraj poniosą tego konsekwencje
— stwierdził amerykański prezydent.
Wprowadzam kolejne silne sankcje, nowe ograniczenia narzucone na to, co może być eksportowane do Rosji
— poinformował.
Doprowadzi to, jak dodał, do ogromnych kosztów dla gospodarki Rosji, w krótkiej i dłuższej perspektywie.
18:10. Cichanouska potępia atak na Ukrainę
Reżim Alaksandra Łukaszenki uczynił Białoruś pełnoprawnym uczestnikiem wojny, której wszyscy się sprzeciwiamy, to zdrada - ogłosiła liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska w czwartek. Teraz trzeba bronić nie tylko więźniów politycznych czy nowych wyborów, ale samego istnienia Białorusi, jej suwerenności i niepodległości - dodała.
Jednym z naszych zadań jest to, by wszyscy zrozumieli sytuację, (prezydent Rosji Władimir) Putin rozpoczął wojnę, a Łukaszenka i ci, którzy wykonują jego rozkazy są wspólnikami zbrojnej agresji. Nasz kraj jest przeciwny wojnie. Dla mnie, dla wszystkich sił demokratycznych i całej Białorusi głównym celem jest teraz powstrzymanie wojny
— podkreśliła Cichanouska w opublikowanym na swojej stronie internetowym przesłaniu do Białorusinów, dotyczącym wojny na Ukrainie.
CZYTAJ WIĘCEJ: Zdecydowany sprzeciw Cichanouskiej ws. ataku na Ukrainę! „Jest nam wstyd za rolę, jaką odegrała nasza ziemia w tej wojnie”
17:20 Prezes TK: działania Rosji wobec Ukrainy to powrót do barbarzyństwa
Działania Rosji wobec suwerennej Ukrainy, to nie tylko naruszenie prawa międzynarodowego, ale też pogwałcenie zasad cywilizowanego świata, powrót do barbarzyństwa - przekazała PAP prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska.
17:48. Polskie MSZ: utrzymujemy obecność w polskiej ambasadzie w Kijowie i w konsulacie we Lwowie; pozostałe przedstawicielstwa - czasowo zawieszone
Utrzymujemy obecność dyplomatyczno-konsularną w Ambasadzie RP w Kijowie oraz w Konsulacie Generalnym RP we Lwowie. Z przyczyn bezpieczeństwa, następuje czasowe zawieszenie działalności pozostałych polskich przedstawicielstw konsularnych na terytorium Ukrainy - poinformowało MSZ.
Jak przekazał resort w komunikacie, „ze względu na zmieniającą się sytuację bezpieczeństwa na Ukrainie, spowodowaną rosyjską agresją, Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP informuje, że utrzymujemy obecność dyplomatyczno-konsularną w Ambasadzie Rzeczypospolitej Polskiej w Kijowie oraz w Konsulacie Generalnym Rzeczypospolitej Polskiej we Lwowie”.
17:47. Premier leci do Brukseli
Dość opowiadania i oświadczeń, potrzebujemy konkretnych działań. Jadę do Brukseli w jednym celu, by wypracować bardzo konkretny, dotkliwy pakiet sankcji wobec Rosji - oświadczył w czwartek premier Mateusz Morawiecki, przed wylotem na nadzwyczajny szczyt Rady Europejskiej.
Jadę do Brukseli w jednym zasadniczym celu – by wypracować bardzo konkretny, dotkliwy pakiet sankcji
— podkreślił premier przed wylotem.
CZYTAJ WIĘCEJ: Ważna deklaracja premiera przed wylotem do Brukseli: Jadę, by wypracować bardzo konkretny, dotkliwy pakiet sankcji
16:46. Łotwa przestaje wydawać Rosjanom wizy
Łotwa przestanie wydawać wizy obywatelom Rosji w związku z inwazją tego kraju na Ukrainę - napisał w czwartek w tweecie szef łotewskiej dyplomacji Edgars Rinkevics. Wezwano też ambasadora w Moskwie, aby wrócił do Rygi na konsultacje - dodał.
Wcześniej tego dnia Łotewska Rada ds. Mediów Elektronicznych (NEPLP) natychmiastowo zakazała transmisji trzech rosyjskich stacji telewizyjnych: kanału Rossija RTR na pięć lat, kanału Rossija 24 na cztery lata i TV Centr International na trzy lata. Decyzję uzasadniono „bezpośrednim zagrożeniem dla bezpieczeństwa narodowego”.
Szef NEPLP Ivars Abolins zaapelował do innych członków UE, aby również zakazali transmisji tych trzech stacji na swoim terenie.
16:36. Węgry potępiają militarne działania Rosji
Węgry wraz z sojusznikami z Unii Europejskiej i NATO potępiają militarne działania Rosji wobec Ukrainy – oświadczył premier Viktor Orban w nagraniu zamieszczonym w czwartek na Facebooku.
Powtórzył przy tym, ze Węgry muszą się trzymać z dala od tego konfliktu, gdyż „dla nas najważniejsze jest bezpieczeństwo Węgrów”.
Dlatego nie ma mowy, byśmy wysłali na Ukrainę czy to żołnierzy, czy sprzęt wojskowy
— dodał Orban. Zapewnił natomiast, że Węgry dostarczą niezbędnej pomocy humanitarnej.
Premier powiedział, że węgierscy żołnierze „rozpoczęli pracę” w okolicy ukraińsko-węgierskiej granicy.
Niestety musimy się liczyć z tym, że po dzisiejszym ataku militarnym wzrośnie liczba przybywających na Węgry obywateli ukraińskich, którzy zapewne będą się ubiegać o status uchodźców. Przygotowaliśmy się na ich przyjęcie, będziemy w stanie szybko i skutecznie sprostać temu wyzwaniu
— powiedział Orban.
Wcześniej ministerstwo obrony Węgier podało, że siły zbrojne tego kraju przemieszczają żołnierzy i sprzęt na wschodnią granicę.
16:35. Niemcy wzmacniają siły powietrzne NATO w Rumunii
Niemieckie ministerstwo obrony poinformowało w czwartek o decyzji rozszerzenia sił powietrznych NATO, stacjonujących w Rumunii – poinformowała Agencja Reutera.
Niemcy są gotowe do poszerzenia swojego wsparcia sił powietrznych NATO na terenie Rumunii – poinformowała w czwartek w Berlinie minister obrony Christine Lambrecht.
Wydałam rozkaz rozszerzenie naszego zaangażowania w działania sił powietrznych NATO w Rumunii
— powiedziała Lambrecht na konferencji prasowej po spotkaniu parlamentarnej komisji obrony. Dodała, że „Niemcy są gotowe spełnić dalsze żądania NATO”.
Berlin rozmieścił na Litwie ok. tysiąca żołnierzy w ramach kierowanej przez Niemców jednostki NATO. Trzy niemieckie myśliwce uczestniczą w patrolach sił powietrznych Sojuszu.
16:15. UE wezwała ambasadora Rosji w związku z inwazją na Ukrainę
Wysoki przedstawiciel Unii ds. zagranicznych Josep Borrell polecił sekretarzowi generalnemu Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych (ESDZ) Stefano Sannino wezwać ambasadora Rosji przy UE Władimira Cziżowa.
Podczas spotkania Sannino z najwyższą stanowczością potępił niesprowokowaną, nieuzasadnioną inwazję sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej na Ukrainę oraz wezwał prezydenta Rosji Władimira Putina do natychmiastowego zaprzestania operacji wojskowych i bezwarunkowego wycofania z Ukrainy wszystkich sił i sprzętu wojskowego
— poinformowała ESDZ w opublikowanym komunikacie.
Sekretarz generalny poinformował również Cziżowa, że podczas czwartkowego nadzwyczajnego szczytu Rady Europejskiej unijni przywódcy uzgodnią „zdecydowaną reakcję” na rosyjską agresję, która będzie obejmować m.in. nowy, „dotkliwy pakiet środków ograniczających”, zarówno sektorowych, jak i indywidualnych, w pełni skoordynowanych z sojusznikami transatlantyckimi.
15:50. Dania wyśle żołnierzy do Estonii i myśliwce do Polski
W ramach współpracy z NATO wyślemy w marcu dodatkowych 200 żołnierzy do Estonii, a także dwa myśliwce F-16 do Polski - poinformował w czwartek minister obrony Danii Morten Bodskov.
Nie ma obecnie bezpośredniego zagrożenia dla Danii, ale Ukraina została brutalnie zaatakowana, a nasze położenie na Bałtyku zobowiązuje
— podkreślił Bodskov.
O zwiększeniu duńskiego wkładu w siły NATO ma wieczorem zdecydować parlamentarna komisja spraw zagranicznych.
Wcześniej Dania zdecydowała o pilnym ściągnięciu fregaty walczącej z piratami w Zatoce Gwinejskiej. Okręt jest w drodze do Europy, w marcu ma dołączyć do sił reagowania NATO.
Cztery duńskie samoloty F-16 już przebywają na Litwie, a w ramach NATO na Bałtyku patrole przeprowadza fregata Peter Willemoes.
W koszarach w Slagelse w zachodniej Zelandii w gotowości jest batalion bojowy 700-800 żołnierzy, a na Bornholmie do patrolowania przestrzeni powietrznej przygotowano dwa samoloty F-16.
15:46. Pełne amerykańskie sankcje na Nord Stream 2 AG - od 2 marca
Ogłoszone sankcje USA wobec spółki Nord Stream 2 AG - właściciela gazociągu Nord Stream 2 - przewidują zakazanie wszelkich transakcji z nią od 2 marca - wynika z opublikowanego przez Departament Skarbu aneksu do dekretu o sankcjach.
Aneks do dekretu 14039 - „o blokowaniu nieruchomości w odniesieniu do niektórych rosyjskich rurociągów eksportowych” z 20 sierpnia 2021 r. zakazuje wszelkich transakcji ze spółką Nord Stream 2 AG albo jakimkolwiek posiadanym przez nią bezpośrednio lub pośrednio podmiotem, podobnie jak z podmiotami, w którym miałaby ponad połowę udziałów. Wyjątkiem są operacje, stanowiące zamknięcie transakcji z Nord Stream 2 i są one dozwolone do 2 marca 2022 r.
Jednocześnie Biuro Kontroli Aktywów Zagranicznych departamentu (OFAC) dopisało spółkę Nord Stream 2 AG z siedzibą w szwajcarskim Zug oraz jej prezesa - obywatela Niemiec Matthiasa Warniga do tzw. listy SDN, zawierającej osoby i podmioty obłożone zakazem prowadzenia z nimi transakcji.
15:45. Rumunia gotowa do udzielenia pomocy humanitarnej
Prezydent Rumunii Klaus Iohannis ogłosił w czwartek, że jego kraj nie włączy się w działania zbrojne na zaatakowanej przez Rosję Ukrainie. Zapewnił jednak, że Bukareszt jest gotowy do udzielenia pomocy humanitarnej swojemu sąsiadowi.
W popołudniowym wystąpieniu Iohannis podkreślił, że “Rosja jest agresorem”, a Ukraina w niczym nie sprowokowała rosyjskiej inwazji na swój kraj. Wyraził też solidarność z mieszkańcami Ukrainy.
Prezydent zaapelował do Rumunów o spokój w obliczu rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Dodał, że Rumunia jak nigdy wcześniej w swojej historii jest chroniona gwarancjami międzynarodowymi.
Podobne deklaracje złożył w czwartek rano przewodniczący Senatu, wyższej izby parlamentu Rumunii, Florin Citu. Zapewnił też, że jeśli zajdzie potrzeba Bukareszt udzieli pomocy humanitarnej obywatelom Ukrainy.
Według bukaresztańskiej telewizji Digi 24 w czwartek rano na przejściach granicznych tworzyły się kolejki setek obywateli Ukrainy szukających schronienia w Rumunii.
W czwartek rano władze armii Rumunii ogłosiły uruchomienie wojskowych punktów dowodzenia. Sprecyzowały, że będą one służyć monitorowaniu oraz koordynacji działań rumuńskich sił bezpieczeństwa.
15:30. Portugalia gotowa do przyjęcia uchodźców
Portugalii jest gotowa do przyjęcia ukraińskich uchodźców wojennych, którzy w pierwszej kolejności będą napływali do Polski - ogłosił w czwartek premier Antonio Costa. Wyraził solidarność z zaatakowanym przez Rosję narodem ukraińskim.
Szef rządu wskazał, że spodziewa się, iż do Polski będą docierali głównie ukraińscy uchodźcy wojenni.
Dodał, że placówki dyplomatyczne Portugalii zostały już upoważnione do wydawania wiz ukraińskim uchodźcom.
15:25. Premier Morawiecki: Tylko sankcje mogą powstrzymać akty agresji
Dziś Ukraina walczy nie tylko za swoją własną niepodległość i o wolność, dziś walczy o wolność całej Europy - mówił w czwartek w Sejmie premier Mateusz Morawiecki.
Przypomniał, że dobrze widać zagrożenie rosyjskie z naszej perspektywy, ale nie było ono widoczne do niedawna z Europy.
Dziś Europa mówi coraz bardziej po polsku, rozumie te zagrożenia coraz lepiej, kończy z naiwnym spojrzeniem na Rosję, które doprowadziło do swego rodzaju przyzwolenia na akty agresji
— przekonywał premier.
Dziś jest konieczność wypracowania „najdalej idących sankcji wobec Federacji Rosyjskiej”.
Tylko one są w stanie powtrzymać kolejne akty agresji
— mówił premier Morawiecki.
CZYTAJ WIĘCEJ: Premier Morawiecki: Polska jest bezpieczna. Musimy doprowadzić do działań, które powstrzymają barbarzyński atak Putina
15:10. Erdogan: Turcja wspiera Ukrainę
Wspieramy walkę Ukrainy o jej integralność terytorialną - przekazał w czwartek prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan, wzywając do rozwiązania konfliktu drogą dialogu.
Widzimy ten krok (atak Rosji na Ukrainę - PAP) jako sprzeczny z prawem międzynarodowym i silny cios dla pokoju i stabilności w regionie
— oświadczył Erdogan w przemówieniu transmitowanym w telewizji.
Prezydent Turcji przekazał, że w czwartek odbył rozmowę telefoniczną ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Wołodymyrem Zełenskim, w której „ponowił wsparcie Turcji w walce Ukrainy o jej integralność terytorialną”.
Jak przypomina agencja AFP, Erdogan, przed rozmową z prezydentem Ukrainy, rozmawiał w czwartek telefonicznie z Putinem.
Wcześniej tego dnia, tureckie władze w opublikowanym komunikacie ministerstwa spraw zagranicznych wezwały Rosję do „jak najszybszego” zaprzestania swojej „niesprawiedliwej i nielegalnej” interwencji na Ukrainie. W dokumencie stwierdzono, że rosyjski atak na sąsiada stanowi „zagrożenie dla bezpieczeństwa światowego i regionalnego”.
Turecki rząd zapewnił również, że jest przeciwko „wszelkim zmianom granic przy pomocy wojska (i) ponawia swoje wsparcie dla jedności, suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy”.
15:05. Biden zwołał Radę Bezpieczeństwa Narodowego ws. Ukrainy
Prezydent USA Joe Biden zwołał w czwartek rano Radę Bezpieczeństwa Narodowego, by omówić sytuację na Ukrainie - przekazali mediom przedstawiciele Białego Domu.
Biały Dom nie podał żadnych szczegółów spotkania, poza faktem, że odbywa się w tzw. Situation Room, zabezpieczonym pokoju używanym przez prezydenta m.in. do tajnych narad i dowodzenia w czasie kryzysów.
O 9 czasu lokalnego (15 czasu polskiego) Biden miał wziąć udział w wideokonferencji z liderami państw G7. Później planowane jest wystąpienie prezydenta, podczas którego ma ogłosić nową rundę sankcji na Rosję.
14:35. Polski Sejm potępił rosyjską agresję na Ukrainę
Atak na Ukrainę to atak na bezpieczeństwo euroatlantyckie, Federacja Rosyjska wyklucza się ze wspólnoty międzynarodowej; Sejm potępia stanowczo rosyjską agresję i wzywa do wycofania jej sił z Ukrainy - podkreślił Sejm w oświadczeniu, przyjętym przez posłów w czwartek po południu przez aklamację.
Mimo intensywnych wysiłków wspólnoty międzynarodowej Federacja Rosyjska dokonała dziś otwartej, niesprowokowanej i nieusprawiedliwionej agresji na Ukrainę. To brutalny akt gwałtu na normach prawa międzynarodowego, w tym karty Narodów Zjednoczonych i ewidentne odrzucenie przez Rosję jej zobowiązań międzynarodowych
— podkreślono w oświadczeniu, które odczytała marszałek Elżbieta Witek.
CZYTAJ WIĘCEJ: Sejm RP potępia rosyjską agresję na Ukrainę: Rosja wyklucza się ze wspólnoty międzynarodowej. Cofamy się do mrocznych czasów XX wieku
14:30. UE gotowa na przyjęcie uchodźców z Ukrainy
Jesteśmy gotowi na przyjęcie uchodźców z Ukrainy i są oni mile widziani - powiedziała w czwartek na konferencji prasowej w Brukseli przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.
Od tygodni szykowaliśmy się na najgorsze, licząc jednak na najlepsze. Dotyczyło to wzmocnienia naszej odporności w dziedzinie cyberbezpieczeństwa; zapewnienia, że nie będziemy podatni na jakiekolwiek naciski związane z rosyjskimi dostawami gazu - osiągnęliśmy to; i przygotowania się do przyjęcia potencjalnych uchodźców
— poinformowała von der Leyen.
Ze wszystkimi frontowymi państwami członkowskimi, mamy plany awaryjne dotyczące przyjmowania i udzielania natychmiastowego schronienia uchodźcom z Ukrainy. (…) mamy nadzieję, że uchodźców będzie jak najmniej, ale jesteśmy w pełni na nich przygotowani i są oni mile widziani
— dodała.
14:00. Sankcje UE na Rosję
Nasze sankcje mocno uderzą w gospodarkę Rosji
— powiedziała szefowa KE Ursula von der Leyen. Jak dodała, UE jest przygotowana na przyjęcie uchodźców.
Szefowa KE Ursula von der Leyen podkreśliła, że „na szali jest stabilność Europy”.
Europejskie sankcje poważnie zdegradują rosyjską gospodarkę. Chcemy odciąć Rosję od technologii, która jest dzisiaj niezbędna do rozwoju
— podkreśliła.
13:50. Węgry przemieszczają wojsko na wschodnią granicę
Węgierskie siły zbrojne przemieszczają wojsko i sprzęt na wschodnią granicę – poinformowało w czwartek Ministerstwo Obrony Węgier na Facebooku.
Na Węgrzech nie ma wojennej sytuacji, panuje pokój, który chcielibyśmy utrzymać. (…) armia węgierska z powodu sytuacji powstałej na Ukrainie przemieszcza żołnierzy i sprzęt na wschodnie tereny
— oznajmił resort.
CZYTAJ WIĘCEJ: https://wpolityce.pl/swiat/586959-wegry-przemieszczaja-wojsko-na-wschodnia-granice
13:46. Premier Irlandii: To morderczy akt agresji
Premier Irlandii Micheal Martin oraz minister spraw zagranicznych Simon Coveney potępili „niewybaczalny atak Rosji na suwerenny naród Ukrainy” i wezwali do pociągnięcia prezydenta Rosji Władimira Putina do odpowiedzialności.
Całkowicie potępiam, w najostrzejszych słowach, niewybaczalny atak Rosji na suwerenny naród Ukrainy. W pierwszej kolejności myślami jesteśmy z nimi. Będziemy współpracować z naszymi partnerami w UE i w ONZ, aby pociągnąć do odpowiedzialności prezydenta Putina i jego reżim. Rosja zapłaci wysoką cenę za ten skandaliczny akt agresji. Stoimy po stronie Ukrainy
— oświadczył irlandzki premier.
Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę na pełną skalę. Niech Bóg im pomoże. Ataki rakietowe i eksplozje w całym kraju. Nie ma wątpliwości: to szokujący, morderczy akt agresji przeciwko suwerennemu, pokojowo nastawionemu państwu. UE i świat muszą zdecydowanie zareagować. Nasze myśli i modlitwy są z niewinnymi ludźmi na Ukrainie, których rodziny budzą się po szokujących rosyjskich atakach. Rosyjscy przywódcy okłamują własny naród, aby usprawiedliwić tę bezprawną agresję. Bezwzględnie potępiamy Rosję za ten akt nieuzasadnionej wojny w sercu Europy
— napisał z kolei na Twitterze Coveney.
13:42. Prezydent Czech opowiada się za twardymi sankcjami
Prezydent Czech Milosz Zeman ocenił w czwartek w orędziu do narodu, że Rosja popełnia zbrodnię przeciwko pokojowi, co należy potępić także w działaniach. Wezwał do znacznie ostrzejszych niż planowano sankcji wobec Rosji, które - jak zauważył - powinny dotyczyć także systemu bankowego SWIFT.
Zeman powiedział, że oznacza to odcięcie Rosji od międzynarodowego systemu płatniczego.
Szaleńców trzeba izolować. Nie bronić się tylko słowami, ale konkretnymi działaniami
— stwierdził prezydent. Powiedział, że szanuje rosyjską kulturę i poświęcenie narodu rosyjskiego w czasie II wojny światowej, ale nie oznacza to, że godzi się ze wkroczeniem wojsk rosyjskich na teren suwerennego państwa bez wypowiedzenia wojny.
Kilka dni temu powiedziałem, że Rosjanie nie są głupcami i nie zaatakują Ukrainy. Przyznaję, że się myliłem
— oznajmił Zeman. Zapowiedział, że w piątek będzie uczestniczyć poprzez łącza wideo w organizowanej w Warszawie konferencji państw wschodniej flanki NATO.
Do udziału w niej zaprosił premiera Petra Fialę.
Uważam, że nawet jeśli różnimy się w poglądach na temat budżetu państwa, w tej poważnej sytuacji musimy postępować absolutnie zjednoczeni. Wierzę, że sytuacja się uspokoi, ale nie przez tchórzliwy kompromis, ale dzięki zdecydowanej reakcji przeciwko agresorowi
— skonstatował Zeman.
13:30. Wielka Brytania przyjmie „potężny pakiet sankcji”
„To nie jest jakiś odległy kraj, o którym niewiele wiemy” - mówił brytyjski premier Boris Johnson, wskazując, że Ukraina od dekad cieszyła się wolnością i demokracją.
Nie możemy pozwolić, by ta wolność została zlikwidowana. Nie możemy i nie będziemy odwracać wzroku
— zapewnił.
Zapowiedział, że Wielka Brytania przyjmie „potężny pakiet sankcji”, których celem będzie zahamowanie rozwoju rosyjskiej gospodarki. Podkreślił, że Zachód musi „wspólnie skończyć” z zależnością od rosyjskiej ropy i gazu, „która zbyt długo zapewniała Putinowi wpływ na zachodnią politykę”.
Nasza misja jest jasna: dyplomatycznie, politycznie, ekonomicznie i ostatecznie militarnie - to ohydne i barbarzyńskie przedsięwzięcie Władimira Putina musi zakończyć się porażką
— oświadczył Johnson
13:10. Specjalne posiedzenie Komitetu Ministrów RE
W czwartek po południu odbędzie się nadzwyczajne posiedzenie Komitetu Ministrów, organu decyzyjnego Rady Europy - poinformował rzecznik RE Daniel Hoeltgen, cytowany przez agencję AFP.
Członkowie Komitetu Ministrów, czyli ministrowie spraw zagranicznych 47 państw RE, „omówią kolejne etapy reagowania na atak rosyjski na Ukrainę”.
13:05. Nadzwyczajne posiedzenie PE
1 marca odbędzie się nadzwyczajne posiedzenie Parlamentu Europejskiego w Brukseli w związku z rosyjską agresją na Ukrainę - poinformowała w czwartek szefowa PE Roberta Metsola.
Nadzwyczajne posiedzenie plenarne PE odbędzie się 1 marca w Brukseli. Decyzja została uzgodniona przez grupy polityczne na spotkaniu z szefem Rady Europejskiej (Charles’em Michelem) i szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen. Pozostajemy stanowczy w naszej jedności, determinacji i odpowiedzi na niesprowokowaną rosyjską agresję
— przekazała Metsola.
13:00. Szef NATO: Pokój w Europie został zdruzgotany
W piątek odbędzie się nadzwyczajny szczyt szefów państw i rządów NATO - poinformował sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg w czwartek na konferencji prasowej w Brukseli.
Narada odbędzie się w trybie zdalnym - za pośrednictwem połączenia wideo.
Pokój w Europie został zdruzgotany. Mamy teraz wojnę na skalę, o której myśleliśmy, że należy do przeszłości
—powiedział szef Sojuszu Północnoatlantyckiego.
To świadoma, przeprowadzona z zimną krwią i długo planowana inwazja. Mimo litanii kłamstw, zaprzeczeń i dezinformacji intencje Kremla są oczywiste
—dodał.
Rosja używa siły, by pisać historię na nowo, by odmówić Ukrainie jej prawa do wolnej i niepodległej drogi
—ocenił.
Głównym zadaniem NATO jest obrona sojuszników. Atak na jednego będzie traktowany, jako atak na wszystkich. To jest gwarancja naszego bezpieczeństwa zbiorowego. (…) Dziś Rada Północnoatlantycka, na wniosek naczelnego dowódcy sił zbrojnych NATO generała Toda Woltersa, zdecydowała się uruchomić nasze plany obronne. Jest to roztropny i defensywny krok, którego celem jest ochrona państw sojuszniczych podczas tego kryzysu. Pozwoli on na rozmieszczenie sił i środków - w tym sił szybkiego reagowania - tam, gdzie są one potrzebne
—wyjaśnił Stoltenberg.
CZYTAJ WIĘCEJ: Stoltenberg zwołuje nadzwyczajny szczyt NATO: Pokój w Europie został zdruzgotany. Inwazja Rosji na Ukrainę jest celowa i zaplanowana
12:28. Parlament Europejski potępił agresję Rosji wobec Ukrainy
Parlament Europejski potępił agresję Rosji wobec Ukrainy. „Ukraina jest niepodległym i suwerennym narodem, a jej integralność terytorialna nie podlega negocjacjom” - przekazał. Wezwał też do surowych sankcji wobec Rosji.
Przewodnicząca Roberta Metsola zwołała w czwartek rano Konferencję Przewodniczących Parlamentu Europejskiego, aby omówić reakcję na inwazję Rosji na Ukrainę. Odbyła się wymiana poglądów z przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem i przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą Von der Leyen.
Konferencja Przewodniczących w najostrzejszych słowach potępiła rosyjski atak na Ukrainę. Ukraina jest niepodległym i suwerennym narodem, a jej integralność terytorialna nie podlega negocjacjom. Inwazja jest nieuzasadniona i nielegalna. Stanowi zagrożenie dla stabilności europejskiej i regionalnej, a także dla porządku światowego opartego na zasadach. Atak wymierzony jest w nasz model społeczeństwa demokratycznego. Nie może pozostać bez odpowiedzi
— wskazał PE.
Pozostajemy nieugięci w naszej jedności, w naszej determinacji i w naszej odpowiedzi na niesprowokowaną rosyjską agresję. Parlament Europejski popiera bezprecedensową reakcję europejską i międzynarodową, w tym nowe i surowe sankcje, które zapewnią, że Kreml zostanie pociągnięty do odpowiedzialności za swoje działania. Konferencja Przewodniczących wyraziła pełną solidarność i wsparcie dla Ukrainy i jej narodu.
12:20. Premier Danii: Niesprowokowana napaść Rosji na Ukrainę
Premier Danii Mette Frederiksen w czwartek nazwała napaść Rosji na Ukrainę przerażającą oraz całkowicie niesprowokowaną. „W naszych czasach wojskowy atak na suwerenny naród jest nie do przyjęcia” - napisała na Twitterze szefowa rządu.
Zdecydowanie potępiam atak Rosji na Ukrainę. Jest on niezgodny z Kartą Narodów Zjednoczonych oraz prawem międzynarodowym. Będzie mieć to poważne konsekwencje dla Rosji
— oświadczyła Frederiksen.
Szef MSZ Danii Jeppe Kofod agresję ze strony Rosji nazwał inwazją oraz wojną. Ogromny pakiet sankcji, jaki zostanie wprowadzony, pod wieloma względami sparaliżuje interesy Putina oraz Rosji - podkreślił.
12:12 Kanclerz Austrii: „Znowu jesteśmy w stanie wojny w Europie”
Putin nigdy nie był zainteresowany wyłącznie wschodnią Ukrainą – stwierdził kanclerz Karl Nehammer, który w czwartek rano w Radzie Narodowej złożył oświadczenie w imieniu rządu.
To, czego jesteśmy świadkami, jest naruszeniem prawa międzynarodowego
—powiedział w czwartek Nehammer.
Wszelkie dyplomatyczne wysiłki, by odwieść Putina od inwazji, nie powiodły się. (…) Austria jako kraj neutralny starała się stworzyć platformę dla tego dialogu, w Wiedniu swoją siedzibę ma OBWE, a obserwatorzy z OBWE wciąż są na Ukrainie, pozostając +oczami i uszami Europy+
—zaznaczył Nehammer.
W oświadczeniu rządu, złożonym w Radzie Narodowej, podkreślił:
Jesteśmy obecnie w obliczu sytuacji, co do której mieliśmy nadzieję, że nigdy więcej się nie powtórzy w Europie. Rosja wybiera drogę, którą głęboko odrzucamy. (…) Znowu jesteśmy w stanie wojny w Europie.
Podkreślił, że Austria pozostaje solidarna z Ukrainą. Popiera także unijne sankcje, które mają być omawiane jeszcze dziś na specjalnym szczycie UE.
Sankcje te muszą być surowe i jasne
—mówi Nehammer, który weźmie udział w spotkaniu.
Prezydent federalny Alexander Van der Bellen ostro potępił rosyjski atak na Ukrainę.
Prezydent Putin musi natychmiast przerwać atak i powrócić do negocjacji
—napisał Van der Bellen na Twitterze.
W przeciwnym razie użycie siły militarnej na kontynencie europejskim zmieni stosunki z rosyjskim sąsiadem na kolejne dziesięciolecia. Z całą mocą potępiam militarny atak Rosji na Ukrainę, który łamie prawo międzynarodowe i rażąco narusza suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy
—podkreślił prezydent federalny.
Należy zrobić wszystko, aby uniknąć dalszej eskalacji i chronić życie ludzi. Zrobimy wszystko, co Republika Austrii jako państwo neutralne może uczynić, aby przyczynić się do pokoju
—podkreślił prezydent, dodając, że „droga do stołu negocjacyjnego musi być otwarta dla wszystkich stron”.
12:00. Prezydent Finlandii: „Maski zostały zerwane”
„Maski zostały zerwane (…)”, stosunek Finlandii do Rosji „przechodzi na inny poziom” - powiedział fiński prezydent Sauli Niinisto, zdecydowanie potępiając rosyjską agresję na Ukrainę. Z kolei były premier Finlandii Esko Ago ogłosił, że odchodzi z zarządu rosyjskiego Sbierbanku; według mediów powodem jest właśnie rosyjski atak.
Dialog nie zadziałał, chociaż negocjacje prowadzono na wielu poziomach długo i wytrwale.
Jest zrozumiałe, że wielu Finów czuje strach. Podkreślam, że zagrożenie nie dotyczy obecnie Finlandii, a sytuacja jest monitorowana na bieżąco
—przyznał Niinisto, podkreślając, że trzeba być przygotowanym „na różne scenariusze”.
Nadzwyczajne wystąpienie prezydenta Niinisto oraz premier Sanny Marin w związku z rozpoczętym w czwartek nad ranem atakiem Rosji na Ukrainę zdominowały pytania mediów o możliwości wejścia Finlandii do NATO.
Pojawia się wiele błyskawicznych komentarzy: podanie (o członkostwo w NATO - PAP) dzisiaj, a jutro członkostwo. Te emocjonalne reakcje są zrozumiałe, ale nie mają racji bytu w realnym świecie
—odpowiedział Niinisto. Dodał, że Finlandia jest w bliskim kontakcie z partnerami. Podał, że rozmawiał rano z premierem Szwecji, z którą Finlandia realizuję ścisłą współpracę obronną.
Finlandia utrzymuje „opcję NATO”, czyli możliwości przystąpienia do Sojuszu, „w razie, gdyby wymagała tego sytuacja bezpieczeństwa” – oświadczyła premier. Jeszcze w środę wieczorem będąc gościem w programie telewizji publicznej oświadczyła, że „posunięcia Rosji nie mają wpływu” na decyzję o członkostwie w sojuszu, a tego „nie podejmuje się w pośpiechu”. Szefowa fińskiego rządu dodała, że proces wymaga silnego poparcia społecznego oraz szerokiego porozumienia w parlamencie.
Marin zapewniła również, że Finlandia jest gotowa na przyjęcie uchodźców z Ukrainy.
Z kolei Esko Aho, były poseł i premier Finlandii w latach 1991-1995, ogłosił, że odchodzi z zarządu rosyjskiego banku.
Opuszczam Sbierbank natychmiast
—oświadczył.
Skontaktowałem się już z Moskwą
—powiedział były polityk, cytowany przez dziennik „Turun Sanomat”. Jak dodał, praca dla banku jest już ”niemożliwa”.
Aho przeszedł do zarządu Sbierbanku w 2016 r. Jego 7-letnia kadencja miała zakończyć się za kilka miesięcy.
11:55. Stan wyjątkowy na Litwie
W związku z najazdem Rosji na Ukrainę prezydent Litwy Gitanas Nauseda w czwartek wydał dekret o wprowadzeniu w kraju stanu wyjątkowego. Na nadzwyczajnej sesji dekret ma zatwierdzić Sejm.
Po dokonaniu oceny zaistniałych okoliczności, powinniśmy podjąć kroki prawne w celu wzmocnienia swego bezpieczeństwa zewnętrznego
—powiedział dziennikarzom prezydent Nauseda. Poinformował, że dekret Sejm zatwierdzi w czwartek po południu na nadzwyczajnej sesji.
Na razie nie są ujawniane szczegóły stany wyjątkowego. Podczas konferencji prasowej prezydent jedynie wyraził przekonanie, że „nasz naród jest wystarczająco silny, aby w zjednoczeniu sprostać wszystkim wyzwaniom, przed którymi teraz stoimy”.
Rada Obrony Państwa pod przewodnictwem prezydenta podjęła też decyzję o rozpoczęciu konsultacji w sprawie uruchomienia Artykułu 4. Traktatu NATO.
Artykuł ten przewiduje, że strony Sojuszu będą konsultować się ze sobą, jeśli uznają, że zagrożona byłaby integralność terytorialna, niezależność polityczna lub bezpieczeństwo któregokolwiek z członków.
Według Nausedy również inne państwa regionu wnioskują o uruchomienie Artykułu 4.
11:50. Szwecja bada możliwość pomocy Ukrainie
Wydałam polecenie, aby sprawdzić, w jaki sposób możemy wesprzeć obronność Ukrainy - oświadczyła w czwartek premier Szwecji Magdalena Andersson. Wcześniej rząd Szwecji był sceptyczny wobec możliwości eksportu broni na Ukrainę.
Minister obrony Szwecji Peter Hultqvist, który otrzymał za zadanie przygotowania analizy możliwości wsparcia Ukrainy, nie chciał zdradzić szczegółów. „Poinformuję o szczegółach, gdy będziemy gotowi” - stwierdził na konferencji prasowej w Sztokholmie.
Hultqvist potwierdził, że Szwecja wcześniej otrzymała od Ukrainy prośbę o pomoc w uzbrojeniu.
Premier Andersson dodała, że pomoc Ukrainie może obejmować obszary, w których Szwecja jest wiodąca, rozminowywanie albo medycyna.
Ponadto minister Hultqvist zapewnił także, że „szwedzkie wojsko jest w gotowości i dostosowuje się do aktualnej sytuacji”.
Nasze siły zbrojne są gotowe działać indywidualnie oraz wspólnie z innymi, jeśli zagrożone będą interesy narodowe
—oświadczył Hultqvist.
Premier Andersson przekazała, że w czwartek rano rozmawiała z prezydentem Finlandii Saulim Niinistoe.
Wyraziliśmy podobne obawy związane z agresją ze strony Rosji
—oznajmiła Andersson.
Finlandia i Szwecji nie należą do NATO, ale współpracują z Sojuszem.
Jednocześnie Andersson, pytana przez dziennikarzy o możliwe wstąpienie Szwecji do NATO w związku z atakiem Rosji na Ukrainę, odpowiedziała, że „nie ma takiego planu”.
O podjęcie decyzji w sprawie członkostwa w NATO nalegają opozycyjne partie: liberalno-konserwatywna Umiarkowana Partia Koalicyjna, Chrześcijańscy Demokraci oraz Partia Centrum.
11:25. Dramatyczny apel wicemarszałek Sejmu
Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska wygłosiła dramatyczne i emocjonalne oświadczenie w związku z agresją Rosji na Ukrainę. Rozpoczynając obrady Sejmu wicemarszałek podkreśliła, że stanowczo sprzeciwia się rosyjskiemu atakowi. Polityk zarządziła w czwartek przerwę w obradach Izby do godz. 13.
CZYTAJ WIĘCEJ: „Achtung Russia”. Dramatyczny apel wicemarszałek Sejmu: Mówimy stanowcze „nie” zapędom Putina. Putina mordercy, terrorysty
11:23. Niemcy proponują pomoc dla uchodźców z Ukrainy
Niemcy zaoferują wsparcie dla krajów Europy Wschodniej, zwłaszcza Polsce, w obliczu napływu uchodźców z Ukrainy – poinformowała w czwartek federalna minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser.
„Zaoferujemy znaczące wsparcie dotkniętym państwom, szczególnie sąsiedniej Polsce, w przypadku dużych ruchów uchodźców” – powiedział Faeser w oświadczeniu.
Minister dodała także, że niemieckie organy bezpieczeństwa wzmocniły środki ochrony przed możliwymi cyberatakami ze strony Rosji.
11:22. Prezydent Gitanas Nauseda wprowadza stan wyjątkowy na Litwie
W związku z najazdem Rosji na Ukrainę prezydent Litwy Gitanas Nauseda w czwartek wydał dekret o wprowadzeniu w kraju stanu wyjątkowego. Na nadzwyczajnej sesji dekret ma zatwierdzić Sejm.
Prezydent poinformował też, że Litwa rozpoczyna konsultacje w sprawie uruchomienia 4. Artykułu NATO, który przewiduje, że strony Sojuszu będą konsultować się ze sobą, jeśli uznają, że zagrożona byłaby integralność terytorialna, niezależność polityczna lub bezpieczeństwo któregokolwiek z członków.
11:21. Premier Johnson wzywa do pilnego zwołania szczytu NATO
Brytyjski premier Boris Johnson wezwał w czwartek do zwołania szczytu przywódców NATO tak szybko, jak to możliwe. Rosyjski atak na Ukrainę nazwał „katastrofą dla naszego kontynentu”.
To jest katastrofa dla naszego kontynentu. Dziś rano wygłoszę orędzie do narodu w sprawie rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Będę również rozmawiał z pozostałymi przywódcami państw grupy G7 i wzywam do zwołania spotkania wszystkich przywódców państw NATO tak szybko, jako to możliwe
—napisał Johnson na Twitterze.
W czwartek rano Johnson przewodniczył posiedzeniu rządowego sztabu kryzysowego. Oprócz wspomnianego przez niego orędzia o godz. 17 czasu londyńskiego brytyjski premier wystąpi w Izbie Gmin.
11:20. Szefowa niemieckiego MSZ: Nie jesteśmy bezradni
„Dziś rano wszyscy jesteśmy oszołomieni, ale nie jesteśmy bezradni” – powiedziała w czwartek szefowa niemieckiego MSZ Annalena Baerbock, zapowiadając uruchomienie „pełnego pakietu najpoważniejszych sankcji wobec Rosji”.
Niemcy będą współpracować na arenie międzynarodowej z Unią Europejską, NATO i najsilniejszymi potęgami gospodarczymi w formacie G7 - oświadczyła szefowa niemieckiej dyplomacji.
Obudziliśmy się dziś w innym świecie
—mówiła Baerbock cytowana przez portal tygodnika „Zeit”. Jak dodała, prezydent Rosji Władimir Putin postanowił, że za groźbami pójdą „straszne czyny”, i na oczach całego świata łamie elementarne zasady porządku międzynarodowego. „Rosja sama wybrała tę drogę”, a Ukraińcy nie zrobili nic, co „usprawiedliwiałoby ten rozlew krwi” - podkreśliła minister.
Ta wojna „będzie miała konsekwencje również dla nas w Niemczech” – powiedziała Baerbock, zwracając uwagę na rosnące ceny energii i spadające notowania na giełdach. Jeśli Europa nie stanie w obronie porządku pokojowego ostatnich dziesięcioleci, „zapłacimy jeszcze wyższą cenę” - dodała.
W związku z atakiem Rosji na Ukrainę rząd niemiecki wycofał swoich ostatnich dyplomatów z Kijowa. Decyzja ta została podjęta w środę wieczorem - powiedziała Baerbock.
MSZ zdecyduje teraz „w zależności od sytuacji”, czy Niemcy ustanowią przedstawicielstwo dyplomatyczne w innym ukraińskim mieście - na przykład we Lwowie na zachodzie Ukrainy.
10:40. Włoskie MSZ wezwało ambasadora Rosji
Włoskie MSZ wezwało w czwartek ambasadora Rosji Siergieja Riazowa w związku z atakiem sił rosyjskich na Ukrainę. Resort poinformował dyplomatę, że rząd w Rzymie stanowczo potępia tę agresję.
Z rosyjskim dyplomatą rozmawiał na polecenie szefa MSZ Luigiego Di Maio sekretarz generalny ministerstwa Ettore Francesco Sequi.
Ambasador Sequi przekazał rosyjskiemu dyplomacie, że włoski rząd stanowczo potępia groźną, nieuzasadnioną i niesprowokowaną agresję Moskwy przeciwko Ukrainie, stanowiącą jasne i wyraźne pogwałcenie prawa międzynarodowego
—głosi komunikat włoskiego MSZ.
10:30. Prezydent Duda: To bezprecedensowy akt agresji
„Mamy do czynienia z bezprecedensowym aktem agresji, kolejnym naruszeniem prawa międzynarodowego przez Rosję” - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas konferencji prasowej po zakończonej w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego naradzie z przedstawicielami rządu, dowódcami wojskowymi oraz szefami służb.
CZYTAJ WIĘCEJ: Prezydent Duda: „Mamy do czynienia z bezprecedensowym aktem agresji”. Jutro spotkanie „Bukaresztańskiej Dziewiątki”. WIDEO
09:45. Borrell: Nałożymy na Rosję bezprecedensowe sankcje
UE nałoży na Rosję bezprecedensowe sankcje, najcięższe w historii - zapowiedział w czwartek w Brukseli wysoki przedstawiciel Unii ds. zagranicznych Josep Borrell.
CZYTAJ WIĘCEJ: Unia Europejska odpowiada na rosyjską agresję!. Borrell: Nałożymy na Rosję bezprecedensowe sankcje, najcięższe w historii
7:15 Prezydent Duda i premier Morawiecki o sytuacji
Głos w sprawie napaści zabrali prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki.
Bezprecedensowy akt gwałtu na normach prawa międzynarodowego
— napisał prezydent.
Musimy natychmiast zareagować na zbrodniczą agresję Rosji na Ukrainę
— zaznaczył z kolei szef rządu.
Drukujesz tylko jedną stronę artykułu. Aby wydrukować wszystkie strony, kliknij w przycisk "Drukuj" znajdujący się na początku artykułu.
24 lutego 2022 r.
22:35. Nowe sankcje
Przywódcy Unii Europejskiej uzgodnili w czwartek w Brukseli, że nałożą nowe sankcje na rosyjski sektor finansowy, energetyczny i transportowy oraz wprowadzą kontrolę eksportu, a także dodadzą kolejnych Rosjan na czarną listę sankcyjną w związku z inwazją Rosji na Ukrainę.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Nowe sankcje na Rosję! Przywódcy UE doszli do porozumienia. Czego dotyczą restrykcje? Obejmą kilka ważnych sektorów. SPRAWDŹ
21:00. Szef MSZ Ukrainy: Będziemy kontynuować walkę
Szef MSZ Ukrainy po rozmowie m.in. z prezydentem Dudą i ministrem Rauem: będziemy kontynuować walkę; sankcje UE wobec Rosji muszą być dla niej nie do zniesienia.
20:45. Rau: Suwerenność i niepodległość Ukrainy
Polska, niezależnie od biegu wydarzeń, stoi i będzie stała na stanowisku suwerenności i niepodległości, integralności terytorialnej Ukrainy w granicach uznanych przez społeczność międzynarodową – powiedział szef MSZ Zbigniew Rau po spotkaniu z ministrem SZ Ukrainy Dmytro Kulebą.
Podczas konferencji po spotkaniu z szef polskiej dyplomacji przekazał, że dotyczyło ono sytuacji na Ukrainie i koordynacji działań dyplomatycznych.
To, co jest w najważniejsze, to to, że po tym dobrym spotkaniu mogę powiedzieć, że Polska, niezależnie od biegu wydarzeń, stoi i będzie stała na stanowisku suwerenności i niepodległości, integralności terytorialnej Ukrainy w granicach uznanych przez społeczność międzynarodową
— powiedział.
20:40 Rozmowa szefa NATO z Andrzejem Dudą
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg rozmawiał z prezydentem RP Andrzejem Dudą przed piątkowym szczytem przywódców państw Sojuszu, który został zwołany w związku z agresją Rosji na Ukrainę.
Rozmawiałem z prezydentem Polski Andrzejem Dudą na temat brutalnego ataku Rosji na Ukrainę i jego konsekwencji dla bezpieczeństwa euroatlantyckiego. Przywódcy państw NATO spotkają się jutro. Jesteśmy zjednoczeni, aby chronić i bronić wszystkich sojuszników
— napisał Stoltenberg w czwartek wieczorem na Twitterze.
Narada odbędzie się w trybie zdalnym - za pośrednictwem połączenia wideo.
Wcześniej, na konferencji prasowej w Brukseli sekretarz generalny Sojuszu poinformował, że Rada Północnoatlantycka uruchomiła plany obronne NATO.
Głównym zadaniem NATO jest obrona sojuszników. Atak na jednego będzie traktowany, jako atak na wszystkich. To jest gwarancja naszego bezpieczeństwa zbiorowego. (…) Dziś Rada Północnoatlantycka, na wniosek naczelnego dowódcy sił zbrojnych NATO generała Toda Woltersa, zdecydowała się uruchomić nasze plany obronne. Jest to roztropny i defensywny krok, którego celem jest ochrona państw sojuszniczych podczas tego kryzysu. Pozwoli on na rozmieszczenie sił i środków - w tym sił szybkiego reagowania - tam, gdzie są one potrzebne
— wyjaśnił Stoltenberg.
20:40. Wydalenie amerykańskiego dyplomaty
W odpowiedzi na wydalenie w połowie lutego Barta Gormana, drugiego co do rangi dyplomaty amerykańskiego w Moskwie, rząd USA postanowił uznać jego rosyjskiego odpowiednika w Waszyngtonie Siergieja Trepelkowa za persona non grata, poinformował w czwartek wysoki rangą urzędnik Departamentu Stanu.
Wydalenie nie ma związku z rosyjską inwazją na Ukrainę, ale jest częścią długotrwałego sporu między Waszyngtonem a Moskwą o obsadę ambasad.
Urzędnik Departamentu Stanu, który wypowiadał się anonimowo, powiedział, że krok ten został podjęty „jako bezpośrednia odpowiedź na niesprowokowane wydalenie przez Rosję naszego zastępcy szefa misji”.
W połowie lutego Rosja wydaliła z Moskwy zastępcę szefa misji USA Barta Gormana.
20:20. Premier Morawiecki: Krytyczny moment
Musimy działać bardzo szybko, inaczej upadniemy. To jest krytyczny moment w historii Unii Europejskiej i Europy
— powiedział w Brukseli szef polskiego rządu.
20:10. Orędzie prezydenta Dudy
Jako Polska byliśmy, jesteśmy i będziemy solidarni z Ukrainą i ukraińskim narodem
— podkreśliła głowa państwa.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Prezydent Duda: Decyzją Władimira Putina w Europie rozpętana została wojna. Oznacza ona niezliczone tragedie, śmierć i zniszczenie
20:00. Zdecydowane wystąpienie Bidena
Putin wybrał drogę wojny i teraz będzie musiał ponieść konsekwencje swojej decyzji
— powiedział prezydent USA.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Zdecydowane słowa Bidena. Prezydent USA: „Putin wybrał drogę wojny i teraz będzie musiał ponieść konsekwencje swojej decyzji”
19:50. Premier Morawiecki dotarł do Brukseli na nadzwyczajny szczyt Rady Europejskiej
Musimy być zjednoczeni w sprawie nałożenia ogromnych sankcji na Rosję - powiedział premier Mateusz Morawiecki, wchodząc do budynku Rady Europejskiej w Brukseli, w którym odbędzie się nadzwyczajny szczyt unijny.
Premier podkreślił, że UE musi być silna, zjednoczona i odpowiedzieć we właściwy sposób na agresję Rosji.
Nie możemy pozwolić Putinowi przekroczyć nowego Rubikonu. Musimy to zatrzymać.(…) To krytyczny moment historii Unii Europejskiej i historii Europy
— powiedział.
Premier Mateusz Morawiecki przybył w czwartek wieczorem do Brukseli, gdzie będzie reprezentował Polskę na nadzwyczajnym szczycie Rady Europejskiej poświęconym agresji Rosji na Ukrainę. Jadę do Brukseli, by wypracować bardzo konkretny, dotkliwy pakiet sankcji – zapowiedział Morawiecki.
Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel w środę poinformował o zwołaniu na czwartek nadzwyczajnego szczyt UE z udziałem szefów państw i rządów „27”.
W XXI wieku nie ma miejsca na użycie siły i przymusu do zmiany granic. Zwołuję na czwartek specjalne posiedzenie Rady Europejskiej w Brukseli, aby omówić najnowsze wydarzenia związane z Ukrainą i Rosją
— podał w środę Michel.
O zwołanie szczyt wnioskował szef polskiego rządu.
19:30. Prezydent Biden zapowiada „niszczycielskie sankcje” wobec Rosji
Tego poranka, spotkałem się z moimi odpowiednikami z G7, by omówić nieusprawiedliwiony atak na Ukrainę i zgodziliśmy się, by ruszyć naprzód z niszczycielskimi pakietami sankcji i innych środków ekonomicznych, by pociągnąć Rosję do odpowiedzialności. Jesteśmy z dzielnym narodem Ukrainy
— oznajmił amerykański prezydent.
Prezydent Rosji Władimir Putin jest agresorem, on i jego kraj poniosą tego konsekwencje. Wprowadzam kolejne silne sankcje. Narzucamy nowe ograniczenia na to, co może być eksportowane do Rosji
— powiedział.
Putin jest agresorem. Putin wybrał tę wojnę, a teraz on i jego kraj poniosą tego konsekwencje
— stwierdził amerykański prezydent.
Wprowadzam kolejne silne sankcje, nowe ograniczenia narzucone na to, co może być eksportowane do Rosji
— poinformował.
Doprowadzi to, jak dodał, do ogromnych kosztów dla gospodarki Rosji, w krótkiej i dłuższej perspektywie.
18:10. Cichanouska potępia atak na Ukrainę
Reżim Alaksandra Łukaszenki uczynił Białoruś pełnoprawnym uczestnikiem wojny, której wszyscy się sprzeciwiamy, to zdrada - ogłosiła liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska w czwartek. Teraz trzeba bronić nie tylko więźniów politycznych czy nowych wyborów, ale samego istnienia Białorusi, jej suwerenności i niepodległości - dodała.
Jednym z naszych zadań jest to, by wszyscy zrozumieli sytuację, (prezydent Rosji Władimir) Putin rozpoczął wojnę, a Łukaszenka i ci, którzy wykonują jego rozkazy są wspólnikami zbrojnej agresji. Nasz kraj jest przeciwny wojnie. Dla mnie, dla wszystkich sił demokratycznych i całej Białorusi głównym celem jest teraz powstrzymanie wojny
— podkreśliła Cichanouska w opublikowanym na swojej stronie internetowym przesłaniu do Białorusinów, dotyczącym wojny na Ukrainie.
CZYTAJ WIĘCEJ: Zdecydowany sprzeciw Cichanouskiej ws. ataku na Ukrainę! „Jest nam wstyd za rolę, jaką odegrała nasza ziemia w tej wojnie”
17:20 Prezes TK: działania Rosji wobec Ukrainy to powrót do barbarzyństwa
Działania Rosji wobec suwerennej Ukrainy, to nie tylko naruszenie prawa międzynarodowego, ale też pogwałcenie zasad cywilizowanego świata, powrót do barbarzyństwa - przekazała PAP prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska.
17:48. Polskie MSZ: utrzymujemy obecność w polskiej ambasadzie w Kijowie i w konsulacie we Lwowie; pozostałe przedstawicielstwa - czasowo zawieszone
Utrzymujemy obecność dyplomatyczno-konsularną w Ambasadzie RP w Kijowie oraz w Konsulacie Generalnym RP we Lwowie. Z przyczyn bezpieczeństwa, następuje czasowe zawieszenie działalności pozostałych polskich przedstawicielstw konsularnych na terytorium Ukrainy - poinformowało MSZ.
Jak przekazał resort w komunikacie, „ze względu na zmieniającą się sytuację bezpieczeństwa na Ukrainie, spowodowaną rosyjską agresją, Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP informuje, że utrzymujemy obecność dyplomatyczno-konsularną w Ambasadzie Rzeczypospolitej Polskiej w Kijowie oraz w Konsulacie Generalnym Rzeczypospolitej Polskiej we Lwowie”.
17:47. Premier leci do Brukseli
Dość opowiadania i oświadczeń, potrzebujemy konkretnych działań. Jadę do Brukseli w jednym celu, by wypracować bardzo konkretny, dotkliwy pakiet sankcji wobec Rosji - oświadczył w czwartek premier Mateusz Morawiecki, przed wylotem na nadzwyczajny szczyt Rady Europejskiej.
Jadę do Brukseli w jednym zasadniczym celu – by wypracować bardzo konkretny, dotkliwy pakiet sankcji
— podkreślił premier przed wylotem.
CZYTAJ WIĘCEJ: Ważna deklaracja premiera przed wylotem do Brukseli: Jadę, by wypracować bardzo konkretny, dotkliwy pakiet sankcji
16:46. Łotwa przestaje wydawać Rosjanom wizy
Łotwa przestanie wydawać wizy obywatelom Rosji w związku z inwazją tego kraju na Ukrainę - napisał w czwartek w tweecie szef łotewskiej dyplomacji Edgars Rinkevics. Wezwano też ambasadora w Moskwie, aby wrócił do Rygi na konsultacje - dodał.
Wcześniej tego dnia Łotewska Rada ds. Mediów Elektronicznych (NEPLP) natychmiastowo zakazała transmisji trzech rosyjskich stacji telewizyjnych: kanału Rossija RTR na pięć lat, kanału Rossija 24 na cztery lata i TV Centr International na trzy lata. Decyzję uzasadniono „bezpośrednim zagrożeniem dla bezpieczeństwa narodowego”.
Szef NEPLP Ivars Abolins zaapelował do innych członków UE, aby również zakazali transmisji tych trzech stacji na swoim terenie.
16:36. Węgry potępiają militarne działania Rosji
Węgry wraz z sojusznikami z Unii Europejskiej i NATO potępiają militarne działania Rosji wobec Ukrainy – oświadczył premier Viktor Orban w nagraniu zamieszczonym w czwartek na Facebooku.
Powtórzył przy tym, ze Węgry muszą się trzymać z dala od tego konfliktu, gdyż „dla nas najważniejsze jest bezpieczeństwo Węgrów”.
Dlatego nie ma mowy, byśmy wysłali na Ukrainę czy to żołnierzy, czy sprzęt wojskowy
— dodał Orban. Zapewnił natomiast, że Węgry dostarczą niezbędnej pomocy humanitarnej.
Premier powiedział, że węgierscy żołnierze „rozpoczęli pracę” w okolicy ukraińsko-węgierskiej granicy.
Niestety musimy się liczyć z tym, że po dzisiejszym ataku militarnym wzrośnie liczba przybywających na Węgry obywateli ukraińskich, którzy zapewne będą się ubiegać o status uchodźców. Przygotowaliśmy się na ich przyjęcie, będziemy w stanie szybko i skutecznie sprostać temu wyzwaniu
— powiedział Orban.
Wcześniej ministerstwo obrony Węgier podało, że siły zbrojne tego kraju przemieszczają żołnierzy i sprzęt na wschodnią granicę.
16:35. Niemcy wzmacniają siły powietrzne NATO w Rumunii
Niemieckie ministerstwo obrony poinformowało w czwartek o decyzji rozszerzenia sił powietrznych NATO, stacjonujących w Rumunii – poinformowała Agencja Reutera.
Niemcy są gotowe do poszerzenia swojego wsparcia sił powietrznych NATO na terenie Rumunii – poinformowała w czwartek w Berlinie minister obrony Christine Lambrecht.
Wydałam rozkaz rozszerzenie naszego zaangażowania w działania sił powietrznych NATO w Rumunii
— powiedziała Lambrecht na konferencji prasowej po spotkaniu parlamentarnej komisji obrony. Dodała, że „Niemcy są gotowe spełnić dalsze żądania NATO”.
Berlin rozmieścił na Litwie ok. tysiąca żołnierzy w ramach kierowanej przez Niemców jednostki NATO. Trzy niemieckie myśliwce uczestniczą w patrolach sił powietrznych Sojuszu.
16:15. UE wezwała ambasadora Rosji w związku z inwazją na Ukrainę
Wysoki przedstawiciel Unii ds. zagranicznych Josep Borrell polecił sekretarzowi generalnemu Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych (ESDZ) Stefano Sannino wezwać ambasadora Rosji przy UE Władimira Cziżowa.
Podczas spotkania Sannino z najwyższą stanowczością potępił niesprowokowaną, nieuzasadnioną inwazję sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej na Ukrainę oraz wezwał prezydenta Rosji Władimira Putina do natychmiastowego zaprzestania operacji wojskowych i bezwarunkowego wycofania z Ukrainy wszystkich sił i sprzętu wojskowego
— poinformowała ESDZ w opublikowanym komunikacie.
Sekretarz generalny poinformował również Cziżowa, że podczas czwartkowego nadzwyczajnego szczytu Rady Europejskiej unijni przywódcy uzgodnią „zdecydowaną reakcję” na rosyjską agresję, która będzie obejmować m.in. nowy, „dotkliwy pakiet środków ograniczających”, zarówno sektorowych, jak i indywidualnych, w pełni skoordynowanych z sojusznikami transatlantyckimi.
15:50. Dania wyśle żołnierzy do Estonii i myśliwce do Polski
W ramach współpracy z NATO wyślemy w marcu dodatkowych 200 żołnierzy do Estonii, a także dwa myśliwce F-16 do Polski - poinformował w czwartek minister obrony Danii Morten Bodskov.
Nie ma obecnie bezpośredniego zagrożenia dla Danii, ale Ukraina została brutalnie zaatakowana, a nasze położenie na Bałtyku zobowiązuje
— podkreślił Bodskov.
O zwiększeniu duńskiego wkładu w siły NATO ma wieczorem zdecydować parlamentarna komisja spraw zagranicznych.
Wcześniej Dania zdecydowała o pilnym ściągnięciu fregaty walczącej z piratami w Zatoce Gwinejskiej. Okręt jest w drodze do Europy, w marcu ma dołączyć do sił reagowania NATO.
Cztery duńskie samoloty F-16 już przebywają na Litwie, a w ramach NATO na Bałtyku patrole przeprowadza fregata Peter Willemoes.
W koszarach w Slagelse w zachodniej Zelandii w gotowości jest batalion bojowy 700-800 żołnierzy, a na Bornholmie do patrolowania przestrzeni powietrznej przygotowano dwa samoloty F-16.
15:46. Pełne amerykańskie sankcje na Nord Stream 2 AG - od 2 marca
Ogłoszone sankcje USA wobec spółki Nord Stream 2 AG - właściciela gazociągu Nord Stream 2 - przewidują zakazanie wszelkich transakcji z nią od 2 marca - wynika z opublikowanego przez Departament Skarbu aneksu do dekretu o sankcjach.
Aneks do dekretu 14039 - „o blokowaniu nieruchomości w odniesieniu do niektórych rosyjskich rurociągów eksportowych” z 20 sierpnia 2021 r. zakazuje wszelkich transakcji ze spółką Nord Stream 2 AG albo jakimkolwiek posiadanym przez nią bezpośrednio lub pośrednio podmiotem, podobnie jak z podmiotami, w którym miałaby ponad połowę udziałów. Wyjątkiem są operacje, stanowiące zamknięcie transakcji z Nord Stream 2 i są one dozwolone do 2 marca 2022 r.
Jednocześnie Biuro Kontroli Aktywów Zagranicznych departamentu (OFAC) dopisało spółkę Nord Stream 2 AG z siedzibą w szwajcarskim Zug oraz jej prezesa - obywatela Niemiec Matthiasa Warniga do tzw. listy SDN, zawierającej osoby i podmioty obłożone zakazem prowadzenia z nimi transakcji.
15:45. Rumunia gotowa do udzielenia pomocy humanitarnej
Prezydent Rumunii Klaus Iohannis ogłosił w czwartek, że jego kraj nie włączy się w działania zbrojne na zaatakowanej przez Rosję Ukrainie. Zapewnił jednak, że Bukareszt jest gotowy do udzielenia pomocy humanitarnej swojemu sąsiadowi.
W popołudniowym wystąpieniu Iohannis podkreślił, że “Rosja jest agresorem”, a Ukraina w niczym nie sprowokowała rosyjskiej inwazji na swój kraj. Wyraził też solidarność z mieszkańcami Ukrainy.
Prezydent zaapelował do Rumunów o spokój w obliczu rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Dodał, że Rumunia jak nigdy wcześniej w swojej historii jest chroniona gwarancjami międzynarodowymi.
Podobne deklaracje złożył w czwartek rano przewodniczący Senatu, wyższej izby parlamentu Rumunii, Florin Citu. Zapewnił też, że jeśli zajdzie potrzeba Bukareszt udzieli pomocy humanitarnej obywatelom Ukrainy.
Według bukaresztańskiej telewizji Digi 24 w czwartek rano na przejściach granicznych tworzyły się kolejki setek obywateli Ukrainy szukających schronienia w Rumunii.
W czwartek rano władze armii Rumunii ogłosiły uruchomienie wojskowych punktów dowodzenia. Sprecyzowały, że będą one służyć monitorowaniu oraz koordynacji działań rumuńskich sił bezpieczeństwa.
15:30. Portugalia gotowa do przyjęcia uchodźców
Portugalii jest gotowa do przyjęcia ukraińskich uchodźców wojennych, którzy w pierwszej kolejności będą napływali do Polski - ogłosił w czwartek premier Antonio Costa. Wyraził solidarność z zaatakowanym przez Rosję narodem ukraińskim.
Szef rządu wskazał, że spodziewa się, iż do Polski będą docierali głównie ukraińscy uchodźcy wojenni.
Dodał, że placówki dyplomatyczne Portugalii zostały już upoważnione do wydawania wiz ukraińskim uchodźcom.
15:25. Premier Morawiecki: Tylko sankcje mogą powstrzymać akty agresji
Dziś Ukraina walczy nie tylko za swoją własną niepodległość i o wolność, dziś walczy o wolność całej Europy - mówił w czwartek w Sejmie premier Mateusz Morawiecki.
Przypomniał, że dobrze widać zagrożenie rosyjskie z naszej perspektywy, ale nie było ono widoczne do niedawna z Europy.
Dziś Europa mówi coraz bardziej po polsku, rozumie te zagrożenia coraz lepiej, kończy z naiwnym spojrzeniem na Rosję, które doprowadziło do swego rodzaju przyzwolenia na akty agresji
— przekonywał premier.
Dziś jest konieczność wypracowania „najdalej idących sankcji wobec Federacji Rosyjskiej”.
Tylko one są w stanie powtrzymać kolejne akty agresji
— mówił premier Morawiecki.
CZYTAJ WIĘCEJ: Premier Morawiecki: Polska jest bezpieczna. Musimy doprowadzić do działań, które powstrzymają barbarzyński atak Putina
15:10. Erdogan: Turcja wspiera Ukrainę
Wspieramy walkę Ukrainy o jej integralność terytorialną - przekazał w czwartek prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan, wzywając do rozwiązania konfliktu drogą dialogu.
Widzimy ten krok (atak Rosji na Ukrainę - PAP) jako sprzeczny z prawem międzynarodowym i silny cios dla pokoju i stabilności w regionie
— oświadczył Erdogan w przemówieniu transmitowanym w telewizji.
Prezydent Turcji przekazał, że w czwartek odbył rozmowę telefoniczną ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Wołodymyrem Zełenskim, w której „ponowił wsparcie Turcji w walce Ukrainy o jej integralność terytorialną”.
Jak przypomina agencja AFP, Erdogan, przed rozmową z prezydentem Ukrainy, rozmawiał w czwartek telefonicznie z Putinem.
Wcześniej tego dnia, tureckie władze w opublikowanym komunikacie ministerstwa spraw zagranicznych wezwały Rosję do „jak najszybszego” zaprzestania swojej „niesprawiedliwej i nielegalnej” interwencji na Ukrainie. W dokumencie stwierdzono, że rosyjski atak na sąsiada stanowi „zagrożenie dla bezpieczeństwa światowego i regionalnego”.
Turecki rząd zapewnił również, że jest przeciwko „wszelkim zmianom granic przy pomocy wojska (i) ponawia swoje wsparcie dla jedności, suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy”.
15:05. Biden zwołał Radę Bezpieczeństwa Narodowego ws. Ukrainy
Prezydent USA Joe Biden zwołał w czwartek rano Radę Bezpieczeństwa Narodowego, by omówić sytuację na Ukrainie - przekazali mediom przedstawiciele Białego Domu.
Biały Dom nie podał żadnych szczegółów spotkania, poza faktem, że odbywa się w tzw. Situation Room, zabezpieczonym pokoju używanym przez prezydenta m.in. do tajnych narad i dowodzenia w czasie kryzysów.
O 9 czasu lokalnego (15 czasu polskiego) Biden miał wziąć udział w wideokonferencji z liderami państw G7. Później planowane jest wystąpienie prezydenta, podczas którego ma ogłosić nową rundę sankcji na Rosję.
14:35. Polski Sejm potępił rosyjską agresję na Ukrainę
Atak na Ukrainę to atak na bezpieczeństwo euroatlantyckie, Federacja Rosyjska wyklucza się ze wspólnoty międzynarodowej; Sejm potępia stanowczo rosyjską agresję i wzywa do wycofania jej sił z Ukrainy - podkreślił Sejm w oświadczeniu, przyjętym przez posłów w czwartek po południu przez aklamację.
Mimo intensywnych wysiłków wspólnoty międzynarodowej Federacja Rosyjska dokonała dziś otwartej, niesprowokowanej i nieusprawiedliwionej agresji na Ukrainę. To brutalny akt gwałtu na normach prawa międzynarodowego, w tym karty Narodów Zjednoczonych i ewidentne odrzucenie przez Rosję jej zobowiązań międzynarodowych
— podkreślono w oświadczeniu, które odczytała marszałek Elżbieta Witek.
CZYTAJ WIĘCEJ: Sejm RP potępia rosyjską agresję na Ukrainę: Rosja wyklucza się ze wspólnoty międzynarodowej. Cofamy się do mrocznych czasów XX wieku
14:30. UE gotowa na przyjęcie uchodźców z Ukrainy
Jesteśmy gotowi na przyjęcie uchodźców z Ukrainy i są oni mile widziani - powiedziała w czwartek na konferencji prasowej w Brukseli przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.
Od tygodni szykowaliśmy się na najgorsze, licząc jednak na najlepsze. Dotyczyło to wzmocnienia naszej odporności w dziedzinie cyberbezpieczeństwa; zapewnienia, że nie będziemy podatni na jakiekolwiek naciski związane z rosyjskimi dostawami gazu - osiągnęliśmy to; i przygotowania się do przyjęcia potencjalnych uchodźców
— poinformowała von der Leyen.
Ze wszystkimi frontowymi państwami członkowskimi, mamy plany awaryjne dotyczące przyjmowania i udzielania natychmiastowego schronienia uchodźcom z Ukrainy. (…) mamy nadzieję, że uchodźców będzie jak najmniej, ale jesteśmy w pełni na nich przygotowani i są oni mile widziani
— dodała.
14:00. Sankcje UE na Rosję
Nasze sankcje mocno uderzą w gospodarkę Rosji
— powiedziała szefowa KE Ursula von der Leyen. Jak dodała, UE jest przygotowana na przyjęcie uchodźców.
Szefowa KE Ursula von der Leyen podkreśliła, że „na szali jest stabilność Europy”.
Europejskie sankcje poważnie zdegradują rosyjską gospodarkę. Chcemy odciąć Rosję od technologii, która jest dzisiaj niezbędna do rozwoju
— podkreśliła.
13:50. Węgry przemieszczają wojsko na wschodnią granicę
Węgierskie siły zbrojne przemieszczają wojsko i sprzęt na wschodnią granicę – poinformowało w czwartek Ministerstwo Obrony Węgier na Facebooku.
Na Węgrzech nie ma wojennej sytuacji, panuje pokój, który chcielibyśmy utrzymać. (…) armia węgierska z powodu sytuacji powstałej na Ukrainie przemieszcza żołnierzy i sprzęt na wschodnie tereny
— oznajmił resort.
CZYTAJ WIĘCEJ: https://wpolityce.pl/swiat/586959-wegry-przemieszczaja-wojsko-na-wschodnia-granice
13:46. Premier Irlandii: To morderczy akt agresji
Premier Irlandii Micheal Martin oraz minister spraw zagranicznych Simon Coveney potępili „niewybaczalny atak Rosji na suwerenny naród Ukrainy” i wezwali do pociągnięcia prezydenta Rosji Władimira Putina do odpowiedzialności.
Całkowicie potępiam, w najostrzejszych słowach, niewybaczalny atak Rosji na suwerenny naród Ukrainy. W pierwszej kolejności myślami jesteśmy z nimi. Będziemy współpracować z naszymi partnerami w UE i w ONZ, aby pociągnąć do odpowiedzialności prezydenta Putina i jego reżim. Rosja zapłaci wysoką cenę za ten skandaliczny akt agresji. Stoimy po stronie Ukrainy
— oświadczył irlandzki premier.
Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę na pełną skalę. Niech Bóg im pomoże. Ataki rakietowe i eksplozje w całym kraju. Nie ma wątpliwości: to szokujący, morderczy akt agresji przeciwko suwerennemu, pokojowo nastawionemu państwu. UE i świat muszą zdecydowanie zareagować. Nasze myśli i modlitwy są z niewinnymi ludźmi na Ukrainie, których rodziny budzą się po szokujących rosyjskich atakach. Rosyjscy przywódcy okłamują własny naród, aby usprawiedliwić tę bezprawną agresję. Bezwzględnie potępiamy Rosję za ten akt nieuzasadnionej wojny w sercu Europy
— napisał z kolei na Twitterze Coveney.
13:42. Prezydent Czech opowiada się za twardymi sankcjami
Prezydent Czech Milosz Zeman ocenił w czwartek w orędziu do narodu, że Rosja popełnia zbrodnię przeciwko pokojowi, co należy potępić także w działaniach. Wezwał do znacznie ostrzejszych niż planowano sankcji wobec Rosji, które - jak zauważył - powinny dotyczyć także systemu bankowego SWIFT.
Zeman powiedział, że oznacza to odcięcie Rosji od międzynarodowego systemu płatniczego.
Szaleńców trzeba izolować. Nie bronić się tylko słowami, ale konkretnymi działaniami
— stwierdził prezydent. Powiedział, że szanuje rosyjską kulturę i poświęcenie narodu rosyjskiego w czasie II wojny światowej, ale nie oznacza to, że godzi się ze wkroczeniem wojsk rosyjskich na teren suwerennego państwa bez wypowiedzenia wojny.
Kilka dni temu powiedziałem, że Rosjanie nie są głupcami i nie zaatakują Ukrainy. Przyznaję, że się myliłem
— oznajmił Zeman. Zapowiedział, że w piątek będzie uczestniczyć poprzez łącza wideo w organizowanej w Warszawie konferencji państw wschodniej flanki NATO.
Do udziału w niej zaprosił premiera Petra Fialę.
Uważam, że nawet jeśli różnimy się w poglądach na temat budżetu państwa, w tej poważnej sytuacji musimy postępować absolutnie zjednoczeni. Wierzę, że sytuacja się uspokoi, ale nie przez tchórzliwy kompromis, ale dzięki zdecydowanej reakcji przeciwko agresorowi
— skonstatował Zeman.
13:30. Wielka Brytania przyjmie „potężny pakiet sankcji”
„To nie jest jakiś odległy kraj, o którym niewiele wiemy” - mówił brytyjski premier Boris Johnson, wskazując, że Ukraina od dekad cieszyła się wolnością i demokracją.
Nie możemy pozwolić, by ta wolność została zlikwidowana. Nie możemy i nie będziemy odwracać wzroku
— zapewnił.
Zapowiedział, że Wielka Brytania przyjmie „potężny pakiet sankcji”, których celem będzie zahamowanie rozwoju rosyjskiej gospodarki. Podkreślił, że Zachód musi „wspólnie skończyć” z zależnością od rosyjskiej ropy i gazu, „która zbyt długo zapewniała Putinowi wpływ na zachodnią politykę”.
Nasza misja jest jasna: dyplomatycznie, politycznie, ekonomicznie i ostatecznie militarnie - to ohydne i barbarzyńskie przedsięwzięcie Władimira Putina musi zakończyć się porażką
— oświadczył Johnson
13:10. Specjalne posiedzenie Komitetu Ministrów RE
W czwartek po południu odbędzie się nadzwyczajne posiedzenie Komitetu Ministrów, organu decyzyjnego Rady Europy - poinformował rzecznik RE Daniel Hoeltgen, cytowany przez agencję AFP.
Członkowie Komitetu Ministrów, czyli ministrowie spraw zagranicznych 47 państw RE, „omówią kolejne etapy reagowania na atak rosyjski na Ukrainę”.
13:05. Nadzwyczajne posiedzenie PE
1 marca odbędzie się nadzwyczajne posiedzenie Parlamentu Europejskiego w Brukseli w związku z rosyjską agresją na Ukrainę - poinformowała w czwartek szefowa PE Roberta Metsola.
Nadzwyczajne posiedzenie plenarne PE odbędzie się 1 marca w Brukseli. Decyzja została uzgodniona przez grupy polityczne na spotkaniu z szefem Rady Europejskiej (Charles’em Michelem) i szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen. Pozostajemy stanowczy w naszej jedności, determinacji i odpowiedzi na niesprowokowaną rosyjską agresję
— przekazała Metsola.
13:00. Szef NATO: Pokój w Europie został zdruzgotany
W piątek odbędzie się nadzwyczajny szczyt szefów państw i rządów NATO - poinformował sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg w czwartek na konferencji prasowej w Brukseli.
Narada odbędzie się w trybie zdalnym - za pośrednictwem połączenia wideo.
Pokój w Europie został zdruzgotany. Mamy teraz wojnę na skalę, o której myśleliśmy, że należy do przeszłości
—powiedział szef Sojuszu Północnoatlantyckiego.
To świadoma, przeprowadzona z zimną krwią i długo planowana inwazja. Mimo litanii kłamstw, zaprzeczeń i dezinformacji intencje Kremla są oczywiste
—dodał.
Rosja używa siły, by pisać historię na nowo, by odmówić Ukrainie jej prawa do wolnej i niepodległej drogi
—ocenił.
Głównym zadaniem NATO jest obrona sojuszników. Atak na jednego będzie traktowany, jako atak na wszystkich. To jest gwarancja naszego bezpieczeństwa zbiorowego. (…) Dziś Rada Północnoatlantycka, na wniosek naczelnego dowódcy sił zbrojnych NATO generała Toda Woltersa, zdecydowała się uruchomić nasze plany obronne. Jest to roztropny i defensywny krok, którego celem jest ochrona państw sojuszniczych podczas tego kryzysu. Pozwoli on na rozmieszczenie sił i środków - w tym sił szybkiego reagowania - tam, gdzie są one potrzebne
—wyjaśnił Stoltenberg.
CZYTAJ WIĘCEJ: Stoltenberg zwołuje nadzwyczajny szczyt NATO: Pokój w Europie został zdruzgotany. Inwazja Rosji na Ukrainę jest celowa i zaplanowana
12:28. Parlament Europejski potępił agresję Rosji wobec Ukrainy
Parlament Europejski potępił agresję Rosji wobec Ukrainy. „Ukraina jest niepodległym i suwerennym narodem, a jej integralność terytorialna nie podlega negocjacjom” - przekazał. Wezwał też do surowych sankcji wobec Rosji.
Przewodnicząca Roberta Metsola zwołała w czwartek rano Konferencję Przewodniczących Parlamentu Europejskiego, aby omówić reakcję na inwazję Rosji na Ukrainę. Odbyła się wymiana poglądów z przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem i przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą Von der Leyen.
Konferencja Przewodniczących w najostrzejszych słowach potępiła rosyjski atak na Ukrainę. Ukraina jest niepodległym i suwerennym narodem, a jej integralność terytorialna nie podlega negocjacjom. Inwazja jest nieuzasadniona i nielegalna. Stanowi zagrożenie dla stabilności europejskiej i regionalnej, a także dla porządku światowego opartego na zasadach. Atak wymierzony jest w nasz model społeczeństwa demokratycznego. Nie może pozostać bez odpowiedzi
— wskazał PE.
Pozostajemy nieugięci w naszej jedności, w naszej determinacji i w naszej odpowiedzi na niesprowokowaną rosyjską agresję. Parlament Europejski popiera bezprecedensową reakcję europejską i międzynarodową, w tym nowe i surowe sankcje, które zapewnią, że Kreml zostanie pociągnięty do odpowiedzialności za swoje działania. Konferencja Przewodniczących wyraziła pełną solidarność i wsparcie dla Ukrainy i jej narodu.
12:20. Premier Danii: Niesprowokowana napaść Rosji na Ukrainę
Premier Danii Mette Frederiksen w czwartek nazwała napaść Rosji na Ukrainę przerażającą oraz całkowicie niesprowokowaną. „W naszych czasach wojskowy atak na suwerenny naród jest nie do przyjęcia” - napisała na Twitterze szefowa rządu.
Zdecydowanie potępiam atak Rosji na Ukrainę. Jest on niezgodny z Kartą Narodów Zjednoczonych oraz prawem międzynarodowym. Będzie mieć to poważne konsekwencje dla Rosji
— oświadczyła Frederiksen.
Szef MSZ Danii Jeppe Kofod agresję ze strony Rosji nazwał inwazją oraz wojną. Ogromny pakiet sankcji, jaki zostanie wprowadzony, pod wieloma względami sparaliżuje interesy Putina oraz Rosji - podkreślił.
12:12 Kanclerz Austrii: „Znowu jesteśmy w stanie wojny w Europie”
Putin nigdy nie był zainteresowany wyłącznie wschodnią Ukrainą – stwierdził kanclerz Karl Nehammer, który w czwartek rano w Radzie Narodowej złożył oświadczenie w imieniu rządu.
To, czego jesteśmy świadkami, jest naruszeniem prawa międzynarodowego
—powiedział w czwartek Nehammer.
Wszelkie dyplomatyczne wysiłki, by odwieść Putina od inwazji, nie powiodły się. (…) Austria jako kraj neutralny starała się stworzyć platformę dla tego dialogu, w Wiedniu swoją siedzibę ma OBWE, a obserwatorzy z OBWE wciąż są na Ukrainie, pozostając +oczami i uszami Europy+
—zaznaczył Nehammer.
W oświadczeniu rządu, złożonym w Radzie Narodowej, podkreślił:
Jesteśmy obecnie w obliczu sytuacji, co do której mieliśmy nadzieję, że nigdy więcej się nie powtórzy w Europie. Rosja wybiera drogę, którą głęboko odrzucamy. (…) Znowu jesteśmy w stanie wojny w Europie.
Podkreślił, że Austria pozostaje solidarna z Ukrainą. Popiera także unijne sankcje, które mają być omawiane jeszcze dziś na specjalnym szczycie UE.
Sankcje te muszą być surowe i jasne
—mówi Nehammer, który weźmie udział w spotkaniu.
Prezydent federalny Alexander Van der Bellen ostro potępił rosyjski atak na Ukrainę.
Prezydent Putin musi natychmiast przerwać atak i powrócić do negocjacji
—napisał Van der Bellen na Twitterze.
W przeciwnym razie użycie siły militarnej na kontynencie europejskim zmieni stosunki z rosyjskim sąsiadem na kolejne dziesięciolecia. Z całą mocą potępiam militarny atak Rosji na Ukrainę, który łamie prawo międzynarodowe i rażąco narusza suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy
—podkreślił prezydent federalny.
Należy zrobić wszystko, aby uniknąć dalszej eskalacji i chronić życie ludzi. Zrobimy wszystko, co Republika Austrii jako państwo neutralne może uczynić, aby przyczynić się do pokoju
—podkreślił prezydent, dodając, że „droga do stołu negocjacyjnego musi być otwarta dla wszystkich stron”.
12:00. Prezydent Finlandii: „Maski zostały zerwane”
„Maski zostały zerwane (…)”, stosunek Finlandii do Rosji „przechodzi na inny poziom” - powiedział fiński prezydent Sauli Niinisto, zdecydowanie potępiając rosyjską agresję na Ukrainę. Z kolei były premier Finlandii Esko Ago ogłosił, że odchodzi z zarządu rosyjskiego Sbierbanku; według mediów powodem jest właśnie rosyjski atak.
Dialog nie zadziałał, chociaż negocjacje prowadzono na wielu poziomach długo i wytrwale.
Jest zrozumiałe, że wielu Finów czuje strach. Podkreślam, że zagrożenie nie dotyczy obecnie Finlandii, a sytuacja jest monitorowana na bieżąco
—przyznał Niinisto, podkreślając, że trzeba być przygotowanym „na różne scenariusze”.
Nadzwyczajne wystąpienie prezydenta Niinisto oraz premier Sanny Marin w związku z rozpoczętym w czwartek nad ranem atakiem Rosji na Ukrainę zdominowały pytania mediów o możliwości wejścia Finlandii do NATO.
Pojawia się wiele błyskawicznych komentarzy: podanie (o członkostwo w NATO - PAP) dzisiaj, a jutro członkostwo. Te emocjonalne reakcje są zrozumiałe, ale nie mają racji bytu w realnym świecie
—odpowiedział Niinisto. Dodał, że Finlandia jest w bliskim kontakcie z partnerami. Podał, że rozmawiał rano z premierem Szwecji, z którą Finlandia realizuję ścisłą współpracę obronną.
Finlandia utrzymuje „opcję NATO”, czyli możliwości przystąpienia do Sojuszu, „w razie, gdyby wymagała tego sytuacja bezpieczeństwa” – oświadczyła premier. Jeszcze w środę wieczorem będąc gościem w programie telewizji publicznej oświadczyła, że „posunięcia Rosji nie mają wpływu” na decyzję o członkostwie w sojuszu, a tego „nie podejmuje się w pośpiechu”. Szefowa fińskiego rządu dodała, że proces wymaga silnego poparcia społecznego oraz szerokiego porozumienia w parlamencie.
Marin zapewniła również, że Finlandia jest gotowa na przyjęcie uchodźców z Ukrainy.
Z kolei Esko Aho, były poseł i premier Finlandii w latach 1991-1995, ogłosił, że odchodzi z zarządu rosyjskiego banku.
Opuszczam Sbierbank natychmiast
—oświadczył.
Skontaktowałem się już z Moskwą
—powiedział były polityk, cytowany przez dziennik „Turun Sanomat”. Jak dodał, praca dla banku jest już ”niemożliwa”.
Aho przeszedł do zarządu Sbierbanku w 2016 r. Jego 7-letnia kadencja miała zakończyć się za kilka miesięcy.
11:55. Stan wyjątkowy na Litwie
W związku z najazdem Rosji na Ukrainę prezydent Litwy Gitanas Nauseda w czwartek wydał dekret o wprowadzeniu w kraju stanu wyjątkowego. Na nadzwyczajnej sesji dekret ma zatwierdzić Sejm.
Po dokonaniu oceny zaistniałych okoliczności, powinniśmy podjąć kroki prawne w celu wzmocnienia swego bezpieczeństwa zewnętrznego
—powiedział dziennikarzom prezydent Nauseda. Poinformował, że dekret Sejm zatwierdzi w czwartek po południu na nadzwyczajnej sesji.
Na razie nie są ujawniane szczegóły stany wyjątkowego. Podczas konferencji prasowej prezydent jedynie wyraził przekonanie, że „nasz naród jest wystarczająco silny, aby w zjednoczeniu sprostać wszystkim wyzwaniom, przed którymi teraz stoimy”.
Rada Obrony Państwa pod przewodnictwem prezydenta podjęła też decyzję o rozpoczęciu konsultacji w sprawie uruchomienia Artykułu 4. Traktatu NATO.
Artykuł ten przewiduje, że strony Sojuszu będą konsultować się ze sobą, jeśli uznają, że zagrożona byłaby integralność terytorialna, niezależność polityczna lub bezpieczeństwo któregokolwiek z członków.
Według Nausedy również inne państwa regionu wnioskują o uruchomienie Artykułu 4.
11:50. Szwecja bada możliwość pomocy Ukrainie
Wydałam polecenie, aby sprawdzić, w jaki sposób możemy wesprzeć obronność Ukrainy - oświadczyła w czwartek premier Szwecji Magdalena Andersson. Wcześniej rząd Szwecji był sceptyczny wobec możliwości eksportu broni na Ukrainę.
Minister obrony Szwecji Peter Hultqvist, który otrzymał za zadanie przygotowania analizy możliwości wsparcia Ukrainy, nie chciał zdradzić szczegółów. „Poinformuję o szczegółach, gdy będziemy gotowi” - stwierdził na konferencji prasowej w Sztokholmie.
Hultqvist potwierdził, że Szwecja wcześniej otrzymała od Ukrainy prośbę o pomoc w uzbrojeniu.
Premier Andersson dodała, że pomoc Ukrainie może obejmować obszary, w których Szwecja jest wiodąca, rozminowywanie albo medycyna.
Ponadto minister Hultqvist zapewnił także, że „szwedzkie wojsko jest w gotowości i dostosowuje się do aktualnej sytuacji”.
Nasze siły zbrojne są gotowe działać indywidualnie oraz wspólnie z innymi, jeśli zagrożone będą interesy narodowe
—oświadczył Hultqvist.
Premier Andersson przekazała, że w czwartek rano rozmawiała z prezydentem Finlandii Saulim Niinistoe.
Wyraziliśmy podobne obawy związane z agresją ze strony Rosji
—oznajmiła Andersson.
Finlandia i Szwecji nie należą do NATO, ale współpracują z Sojuszem.
Jednocześnie Andersson, pytana przez dziennikarzy o możliwe wstąpienie Szwecji do NATO w związku z atakiem Rosji na Ukrainę, odpowiedziała, że „nie ma takiego planu”.
O podjęcie decyzji w sprawie członkostwa w NATO nalegają opozycyjne partie: liberalno-konserwatywna Umiarkowana Partia Koalicyjna, Chrześcijańscy Demokraci oraz Partia Centrum.
11:25. Dramatyczny apel wicemarszałek Sejmu
Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska wygłosiła dramatyczne i emocjonalne oświadczenie w związku z agresją Rosji na Ukrainę. Rozpoczynając obrady Sejmu wicemarszałek podkreśliła, że stanowczo sprzeciwia się rosyjskiemu atakowi. Polityk zarządziła w czwartek przerwę w obradach Izby do godz. 13.
CZYTAJ WIĘCEJ: „Achtung Russia”. Dramatyczny apel wicemarszałek Sejmu: Mówimy stanowcze „nie” zapędom Putina. Putina mordercy, terrorysty
11:23. Niemcy proponują pomoc dla uchodźców z Ukrainy
Niemcy zaoferują wsparcie dla krajów Europy Wschodniej, zwłaszcza Polsce, w obliczu napływu uchodźców z Ukrainy – poinformowała w czwartek federalna minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser.
„Zaoferujemy znaczące wsparcie dotkniętym państwom, szczególnie sąsiedniej Polsce, w przypadku dużych ruchów uchodźców” – powiedział Faeser w oświadczeniu.
Minister dodała także, że niemieckie organy bezpieczeństwa wzmocniły środki ochrony przed możliwymi cyberatakami ze strony Rosji.
11:22. Prezydent Gitanas Nauseda wprowadza stan wyjątkowy na Litwie
W związku z najazdem Rosji na Ukrainę prezydent Litwy Gitanas Nauseda w czwartek wydał dekret o wprowadzeniu w kraju stanu wyjątkowego. Na nadzwyczajnej sesji dekret ma zatwierdzić Sejm.
Prezydent poinformował też, że Litwa rozpoczyna konsultacje w sprawie uruchomienia 4. Artykułu NATO, który przewiduje, że strony Sojuszu będą konsultować się ze sobą, jeśli uznają, że zagrożona byłaby integralność terytorialna, niezależność polityczna lub bezpieczeństwo któregokolwiek z członków.
11:21. Premier Johnson wzywa do pilnego zwołania szczytu NATO
Brytyjski premier Boris Johnson wezwał w czwartek do zwołania szczytu przywódców NATO tak szybko, jak to możliwe. Rosyjski atak na Ukrainę nazwał „katastrofą dla naszego kontynentu”.
To jest katastrofa dla naszego kontynentu. Dziś rano wygłoszę orędzie do narodu w sprawie rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Będę również rozmawiał z pozostałymi przywódcami państw grupy G7 i wzywam do zwołania spotkania wszystkich przywódców państw NATO tak szybko, jako to możliwe
—napisał Johnson na Twitterze.
W czwartek rano Johnson przewodniczył posiedzeniu rządowego sztabu kryzysowego. Oprócz wspomnianego przez niego orędzia o godz. 17 czasu londyńskiego brytyjski premier wystąpi w Izbie Gmin.
11:20. Szefowa niemieckiego MSZ: Nie jesteśmy bezradni
„Dziś rano wszyscy jesteśmy oszołomieni, ale nie jesteśmy bezradni” – powiedziała w czwartek szefowa niemieckiego MSZ Annalena Baerbock, zapowiadając uruchomienie „pełnego pakietu najpoważniejszych sankcji wobec Rosji”.
Niemcy będą współpracować na arenie międzynarodowej z Unią Europejską, NATO i najsilniejszymi potęgami gospodarczymi w formacie G7 - oświadczyła szefowa niemieckiej dyplomacji.
Obudziliśmy się dziś w innym świecie
—mówiła Baerbock cytowana przez portal tygodnika „Zeit”. Jak dodała, prezydent Rosji Władimir Putin postanowił, że za groźbami pójdą „straszne czyny”, i na oczach całego świata łamie elementarne zasady porządku międzynarodowego. „Rosja sama wybrała tę drogę”, a Ukraińcy nie zrobili nic, co „usprawiedliwiałoby ten rozlew krwi” - podkreśliła minister.
Ta wojna „będzie miała konsekwencje również dla nas w Niemczech” – powiedziała Baerbock, zwracając uwagę na rosnące ceny energii i spadające notowania na giełdach. Jeśli Europa nie stanie w obronie porządku pokojowego ostatnich dziesięcioleci, „zapłacimy jeszcze wyższą cenę” - dodała.
W związku z atakiem Rosji na Ukrainę rząd niemiecki wycofał swoich ostatnich dyplomatów z Kijowa. Decyzja ta została podjęta w środę wieczorem - powiedziała Baerbock.
MSZ zdecyduje teraz „w zależności od sytuacji”, czy Niemcy ustanowią przedstawicielstwo dyplomatyczne w innym ukraińskim mieście - na przykład we Lwowie na zachodzie Ukrainy.
10:40. Włoskie MSZ wezwało ambasadora Rosji
Włoskie MSZ wezwało w czwartek ambasadora Rosji Siergieja Riazowa w związku z atakiem sił rosyjskich na Ukrainę. Resort poinformował dyplomatę, że rząd w Rzymie stanowczo potępia tę agresję.
Z rosyjskim dyplomatą rozmawiał na polecenie szefa MSZ Luigiego Di Maio sekretarz generalny ministerstwa Ettore Francesco Sequi.
Ambasador Sequi przekazał rosyjskiemu dyplomacie, że włoski rząd stanowczo potępia groźną, nieuzasadnioną i niesprowokowaną agresję Moskwy przeciwko Ukrainie, stanowiącą jasne i wyraźne pogwałcenie prawa międzynarodowego
—głosi komunikat włoskiego MSZ.
10:30. Prezydent Duda: To bezprecedensowy akt agresji
„Mamy do czynienia z bezprecedensowym aktem agresji, kolejnym naruszeniem prawa międzynarodowego przez Rosję” - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas konferencji prasowej po zakończonej w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego naradzie z przedstawicielami rządu, dowódcami wojskowymi oraz szefami służb.
CZYTAJ WIĘCEJ: Prezydent Duda: „Mamy do czynienia z bezprecedensowym aktem agresji”. Jutro spotkanie „Bukaresztańskiej Dziewiątki”. WIDEO
09:45. Borrell: Nałożymy na Rosję bezprecedensowe sankcje
UE nałoży na Rosję bezprecedensowe sankcje, najcięższe w historii - zapowiedział w czwartek w Brukseli wysoki przedstawiciel Unii ds. zagranicznych Josep Borrell.
CZYTAJ WIĘCEJ: Unia Europejska odpowiada na rosyjską agresję!. Borrell: Nałożymy na Rosję bezprecedensowe sankcje, najcięższe w historii
7:15 Prezydent Duda i premier Morawiecki o sytuacji
Głos w sprawie napaści zabrali prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki.
Bezprecedensowy akt gwałtu na normach prawa międzynarodowego
— napisał prezydent.
Musimy natychmiast zareagować na zbrodniczą agresję Rosji na Ukrainę
— zaznaczył z kolei szef rządu.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Prezydent Duda i premier Morawiecki reagują na atak Rosji. „Bezprecedensowy akt gwałtu na normach prawa międzynarodowego”
PAP/TT
Strona 2 z 2
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/586949-relacja-jak-swiat-reaguje-na-agresje-rosji?strona=2