Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska wygłosiła dramatyczne i emocjonalne oświadczenie w związku z agresją Rosji na Ukrainę. Rozpoczynając obrady Sejmu wicemarszałek podkreśliła, że stanowczo sprzeciwia się rosyjskiemu atakowi. Polityk zarządziła w czwartek przerwę w obradach Izby do godz. 13.
CZYTAJ TAKŻE:
Apel wicemarszałek Sejmu
Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska wznowiła obrady ubrana w koszulkę z wizerunkiem Władimira Putina na tle skrzyżowanych piszczeli i z napisem: „Achtung Russia”, w którym dwie litery „s” zostały stylizowane na znak SS.
Proszę państwa, jesteśmy w bardzo trudnym momencie
— powiedziała. Nawiązała do napisu na swojej koszulce.
Powinno być Achtung Putin, ponieważ to on chce skłócić naród rosyjski z demokratycznym światem, którego częścią jest Ukraina. Jestem przekonana, że wyrażam opinię wszystkich tu zgromadzonych, mówiąc stanowcze „nie” agresywnym zapędom Putina. Putina mordercy, Putina terrorysty, Putina zbrodniarza. Niech żyje Ukraina! Jesteśmy z tobą, solidaryzujemy się. Ukraina! Precz z Putinem!
— oświadczyła Gosiewska.
W czasie jej wystąpienia zgromadzeni na sali posłowie stali.
Prace Sejmu
Nie wiadomo jeszcze, czy w porządku obrad znajdzie się punkt związany z agresją Rosji na Ukrainę. Wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty (Lewica) mówił dziennikarzom, że premier Mateusz Morawiecki powinien przedstawić posłom informację o sytuacji i o przygotowaniu Polski do przyjęcia uchodźców z Ukrainy. Na razie jednak porządek obrad nie został zmieniony.
Z kolei wicemarszałek Ryszard Terlecki powiedział dziennikarzom, że jeśli taka informacja premiera będzie, to raczej nie w Sejmie.
Zgodnie z wcześniej zaplanowanym porządkiem obrady miały się rozpocząć się od interpelacji i zapytań poselskich.
Potem planowane jest pierwsze czytanie projektu ustawy o zasadach realizacji zadań finansowanych ze środków europejskich na lata 2021-2027. Projekt przedłożony został przez ministra funduszy i polityki regionalnej. Zawiera przepisy, które umożliwią wydanie przez Polskę środków z nowego budżetu wieloletniego UE oraz ze środków unijnego Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności.
Projekt - jak zaznaczono - wprowadza mechanizmy koordynacji realizacji programów wspófinansowanych ze środków funduszy strukturalnych, Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji i Funduszu Spójności. Określone też w nim zostały podmioty zaangażowane w proces wdrażania wyżej wymienionych funduszy, a także ich zadania i tryb współpracy.
Po południu planowane są głosowania, m.in. nad poprawkami Senatu do kilku ustaw. Posłowie będą też rozstrzygać, czy wysłuchać informacji premiera o stanie finansów publicznych lub informacji o realizacji rezolucji Parlamentu Europejskiego o stanie praworządności w Polsce.
Obrady mają zakończyć się prezentacją przez rząd dokumentu „Stan bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz działania realizowane w tym zakresie w 2020 roku”.
PSL apeluje o współpracę
Na początku czwartkowych obrad Sejmu lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział, że „sytuacja jest dramatyczna, spadają bomby na sąsiednią Ukrainę”.
Zagrożone są życie i zdrowie, wojna trwa w powietrzu, na morzu i na lądzie, to jest prawdziwa wojna najbliżej Polski od 1945 roku, państwo posiadające broń nuklearną zaatakowało Ukrainę, Białoruś zaatakowała Ukrainę
— mówił lider PSL.
Zwrócił się do wszystkich sił politycznych w Polsce o powściągnięcie emocji, o solidarność i odpowiedzialność.
Oczekujemy debaty w parlamencie, oczekujemy Rady Bezpieczeństwa Narodowego, oczekujemy wspólnego wystąpienia prezydenta RP i wszystkich liderów sił politycznych. Proszę moich rodaków, proszę wszystkich mieszkańców Polski o współdziałanie i solidarność w tym trudnym momencie
— mówił Kosiniak-Kamysz.
Dodał, że nie ma miejsca na „błazenadę polityczną, na politykierstwo”.
Polska musi zdać egzamin w obliczu zagrożenia bezpieczeństwa i pokoju na świecie
— podkreślił.
„To jest wojna wartości”
Paweł Zalewski (Polska 2050) powiedział, że „brutalny, bandycki atak Federacji Rosyjskiej i Białorusi na Ukrainę zmienia świat, nic nie będzie już takie jak było”.
To nie jest wojna interesów, to jest wojna wartości
— stwierdził. Jak mówił, to wojna m.in. demokracji przeciwko dyktaturze.
Dzisiaj powinniśmy odpowiedzieć bardzo odpowiedzialnie sankcjami, solidarnością i spójnością narodową
— oświadczył.
Zalewski dodał, że premier w czwartek powinien przemówić w Sejmie.
Przemysław Koperski (Lewica) mówił, że „dzisiaj jest czarny dzień w nowożytnej historii Europy”. Podziękował wszystkim polskim samorządom, które zadeklarowały wsparcia dla uchodźców z Ukrainy oraz wszystkim Polakom, którzy udzielają pomocy naszym przyjaciołom z Ukrainy. Apelował, by nie zapominać o Polakach mieszkających u naszych wschodnich sąsiadów.
Cezary Grabarczyk (KO) powiedział, że trwa regularna wojna na Ukrainie i „od tego momentu świat nie jest już taki sam”. Dodał, że Sejm powinien wejść w tryb nadzwyczajnej pracy, w tym celu - dodał - powinna zostać zarządzona przerwa, by zebrał się Konwent Seniorów.
wkt/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/586925-achtung-russia-dramatyczny-apel-wicemarszalek-sejmu