Po podpisaniu umowy między rządami Polski i Czech konflikt polsko-czeski w sprawie Turowa odchodzi w przeszłość, między nadzieję, że na zawsze lub na bardzo długo. Czy jednak gorący problem, który pojawił się pomiędzy państwami mającymi dotąd bardzo dobre, przyjacielskie relacje, wpłynie na postawę Polaków wobec sąsiadów? Jak oceniamy całą sytuację teraz, gdy kwestie formalne zostały zamknięte?
Pracownia Social Changes przeprowadziła badanie w tej sprawie - na zlecenie portalu wPolityce.pl. Respondentom zadano następujące pytanie:
Z którym stwierdzeniem na temat postępowania Czech w sprawie kopalni w Turowie Pani/Pan zgadza się bardziej?
Największa grupa badanych - 42 proc. - wybrała odpowiedź: „Nie zachowali się jak dobrzy sąsiedzi, bo takie sprawy powinno się załatwiać spokojnie, w rozmowach bezpośrednich.
Zdaniem 32 proc. - Czesi „mieli prawo walczyć o swoje żądania wszelkimi sposobami, w tym zwracając się do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej”.
26 proc. badanych wybrało opcję „trudno powiedzieć”.
Szczegółowe dane pokazują, że najwięcej żalu do Czechów mają wyborcy Zjednoczonej Prawicy. Z kolei wyborcy Koalicji Obywatelskiej są najbardziej wyrozumiali dla postępowania Pragi.
Miejmy nadzieję, że to był pierwszy i ostatni tak ostry konflikt polsko-czeski na przestrzeni wielu lat. Z pewnością zachowanie Pragi wykraczało poza obyczaje dobrosąsiedzkie. Trzeba jednak pamiętać, że konflikt wywołał premier Andrej Babisz, którego rząd stracił władzę w wyniku wyborów. Porozumienie z Polską podpisała już nowa ekipa, kierowana przez premiera Petra Fialę.
Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) na panelu internetowym w dniach 11 do 14 lutego 2022 roku. Badanie zostało przeprowadzone na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie Polaków. W badaniu wzięło udział N=1080 osób.
Sil
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/586807-nasz-sondaz-czy-czesi-zachowali-sie-jak-dobrzy-sasiedzi