Do 3 marca prezydent Andrzej Duda musi podjąć decyzję, czy podpisze decyzję w sprawie nowelizacji prawa oświatowego, które wzmacnia pozycję kuratorów oświaty oraz rodziców w kwestii zajęć prowadzonych przez organizacje samorządowe.
Sprawie towarzyszy dużo emocji. Protestuje lewica, która od lat wykorzystuje organizacje pozarządowe w sferze rewolucji obyczajowej i światopoglądowej. Przyjęte przez Sejm rozwiązania wspierają środowiska zainteresowane ochroną młodzieży przed różnego rodzaju eksperymentami i modami ideologicznymi.
Tymczasem jak wynika z badania pracowni Social Changes na zlecenie portalu
wPolityce.pl., ogromna większość rodziców wspiera postulat przyznania rodzicom prawa do kontrolowania treści, które organizacje pozarządowe prezentują dzieciom i młodzieży. W naszym badaniu zadaliśmy respondentom następujące pytanie:
Czy według Pani/Pana rodzice powinni mieć wgląd w materiały do zajęć proponowanych szkołom publicznym przez organizacje pozarządowe oraz prawo decydowania, czy dane zajęcia mogą być przeprowadzone w szkole?
Na tak zadane pytanie twierdząco odpowiedziało aż 73 proc. badanych.
Przeciwko było zaledwie 13 proc.
Postulat zwiększenia kontroli rodziców nad treściami przekazywanymi dzieciom i młodzieży przez organizacje pozarządowe popierają zgodnie wyborcy trzech największych partii politycznych: Zjednoczonej Prawicy, Koalicji Obywatelskiej oraz Polski 2050.
Nowelizacja, której projekt przygotowało Ministerstwo Edukacji i Nauki, przewiduje m.in., że dyrektor szkoły lub placówki będzie miał obowiązek – nie później niż na dwa miesiące przed rozpoczęciem zajęć prowadzonych przez stowarzyszenia lub organizacje – uzyskać szczegółową informację o planie działania na terenie szkoły, konspekt zajęć i materiały wykorzystywane na oferowanych zajęciach, a także uzyskać pozytywną opinię kuratora oświaty dla działań takiej organizacji w szkole lub w placówce. Kurator będzie miał 30 dni na wydanie opinii. Udział ucznia w zajęciach prowadzonych przez stowarzyszenia lub organizacje będzie wymagał pisemnej zgody rodziców niepełnoletniego ucznia lub pełnoletniego ucznia. Z procedury tej wyłączono organizacje harcerskie.
Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) na panelu internetowym w dniach 11 do 14 lutego 2022 roku. Badanie zostało przeprowadzone na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie Polaków. W badaniu wzięło udział N=1080 osób.
Sil
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/586284-wazny-sondaz-w-kontekscie-nowelizacji-prawa-oswiatowego