Prezes polskiego Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska rozmawiała w czwartek z prezesem TK Rumunii Valerem Dorneanu o ostatnim orzecznictwie trybunałów krajowych i TSUE w kontekście suwerenności państw członkowskich UE - poinformowano w komunikacie polskiego TK.
Komunikat o rozmowie prezes Przyłębskiej i prezesa Dorneanu poinformowano w komunikacie zamieszczonym na stronie TK.
W orzeczeniach zapadłych w zeszłym roku Trybunał Sprawiedliwości UE stwierdził, że sędziowie w Rumunii powinni uznawać nadrzędność prawa unijnego nad krajowym systemem legislacyjnym, w tym orzeczeniami krajowego sądu konstytucyjnego, gdy naruszają one traktat UE. Sąd konstytucyjny Rumunii odrzucił oba orzeczenia, argumentując, że sędziowie powinni na pierwszym miejscu stawiać prawo rumuńskie.
W TSUE jest także kolejna sprawa, która trafiła z Rumunii. Sąd apelacyjny w mieście Krajowa zwrócił się do TSUE z pytaniem, czy sędziemu krajowemu można zakazać badania zgodności z prawem Unii przepisu prawa, który został uznany za zgodny z konstytucją przez trybunał konstytucyjny państwa członkowskiego, pod rygorem wszczęcia przeciwko niemu postępowania dyscyplinarnego i nałożenia sankcji.
W przedłożonej przed miesiącem opinii rzecznik generalny TSUE Anthony Michael Collins zauważył, że w sprawie takiej, sąd krajowy jest związany dokonaną przez TSUE wykładnią spornych przepisów. W danym przypadku nie powinien on uwzględniać oceny sądu wyższej instancji lub krajowego trybunału konstytucyjnego, jeśli mając na uwadze tę wykładnię, uzna, że przepisy te nie są zgodne z prawem Unii.
„Gdyby TSUE podzielił opinię rzecznika generalnego Trybunału, UE stałaby się pod kątem prawa ustrojowego państwem federalnym”
— ocenił wówczas tamtą opinię polski wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.
PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/586004-prezesi-tk-polski-i-rumunii-o-ostatnim-orzecznictwie-tsue