Zasada praworządności jest nieostra; nie jest tak, że można ją sobie dowolnie stosować - powiedział w środę prezydencki minister Andrzej Dera, komentując wyrok TSUE ws. wniesionych przez Węgry i Polskę skarg dotyczących mechanizmu warunkowości.
CZYTAJ TAKŻE:
Decyzja TSUE ws. skarg Polski i Węgier
Trybunału Sprawiedliwości UE oddalił w środę wniesione przez Węgry i Polskę skargi dotyczące mechanizmu warunkowości, który uzależnia korzystanie z finansowania z budżetu Unii od poszanowania przez państwa członkowskie zasad państwa prawnego.
Mechanizm ten został przyjęty na właściwej podstawie prawnej, zachowuje spójność z procedurą ustanowioną w art. 7 Traktatu o Unii Europejskiej i nie przekracza granic kompetencji przyznanych Unii, a także szanuje zasadę pewności prawa
— uznali sędziowie TSUE.
Minister sprawiedliwości i lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro, komentując ten wyrok, stwierdził, że jest on dowodem na bardzo poważny, polityczny, historyczny błąd premiera Mateusza Morawieckiego. Dodał, wyrok w sprawie mechanizmu warunkowości jest też potwierdzeniem obaw formułowanych przez Solidarną Polskę.
„To nie jest tak, że można sobie dowolnie stosować zasadę”
Dera pytany w TVN24, czy zgadza się ze słowami Ziobry odpowiedział, że „byłby bardzo ostrożny z takimi sformułowaniami”.
Ja mam taką naturę, że najpierw czytam orzeczenie, a potem uzasadnienie, bo ono wyjaśnia, co było w orzeczeniu. Z pierwszych analiz wynika, że tam to zostało w tym zakresie kontroli dotyczącej finansów UE. Więc tam jest to zawężone. To nie jest tak, że można sobie dowolnie stosować zasadę właśnie praworządności, ale w głównej mierze dotyczy to zasad przestrzegania zasad finansowych, korupcji, przestrzegania procedur, żeby pieniądze unijne były wydawane zgodnie z zasadą praworządności
— powiedział minister.
Podkreślił, że „jeśli chodzi o wydawanie pieniędzy, polskie prawo jest wskazywane jako jedno z lepszych, jeśli chodzi o przestrzeganie”.
Są zasady antykorupcyjne, mamy urząd i wiele bezpieczników
— zaznaczył.
Na uwagę, że wyrok TSUE oznacza, iż Polska może nie otrzymać z UE pieniędzy, Dera powiedział:
Ja rozumiem, że sąd tylko odrzucił skargę Polski, a nie zdecydował o tym, czy Polsce należą się pieniądze czy nie.
Dera: Zasada praworządności jest nieostra
Dopytywany, czy wyrok nie oznacza potwierdzenia zasady „pieniądze za praworządność”, prezydencki minister stwierdził, że „zasada praworządności jest zasadą nieostrą”.
Zobaczymy. W uzasadnieniu jest zapisane, że to w kontekście ochrony budżetu UE - z czym ja się osobiście zgadzam, bo pieniądze powinny być wydawane pod nadzorem
— powiedział minister.
Dera był też pytany o złożony na początku lutego przez prezydenta Andrzeja Dudę projekt noweli ustawy o SN, który dotyczy odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów. Zakłada on m.in. likwidację Izby Dyscyplinarnej. Sędziowie, którzy w niej orzekają mieliby możliwość przejścia do innej izby lub w stan spoczynku. W SN ma zostać utworzona Izba Odpowiedzialności Zawodowej.
Według Dery projekt „jest projektem dobrym, który kończy chaos w polskim sądownictwie”. Na uwagę, że ze strony polityków Solidarnej Polski padają stwierdzenia, że „to biała flaga i zdrada Polski”, minister powiedział:
Nie, nie jest to zdrada Polski, w ogóle politycy nie powinni wypowiadać takich kwestii w taki sposób.
Zaznaczył, że „tego typu projekty rozstrzygają się w komisjach”.
Jest to bardzo dobry projekt w moim odczuciu, który wszelkie wątpliwości, co do sądownictwa dyscyplinarnego eliminuje, te wszystkie zastrzeżenia, które wcześniej były, i z tego punktu widzenia powinien być przyjęty, bo to moim zdaniem zakończy spór między Polską a UE
— oświadczył minister.
„Sędzia nie może podważać, że ktoś inny jest sędzią”
Na uwagę, że spór by się skończył, gdyby zawieszeni sędziowie mogli orzekać, Dera odparł:
Dobrzy sędziowie orzekają i się w ogóle nie martwią żadnym sądownictwem dyscyplinarnym. Sędziowie, którzy nie angażują się politycznie, też spokojnie orzekają, natomiast jest problem z pewną grupą sędziów.
Jego zdaniem sędzia nie może podważać, „że ktoś inny jest sędzią”.
Tego robić nie wolno
— powiedział minister.
aja/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/585896-dera-nie-mozna-dowolnie-stosowac-zasady-praworzadnosci