Instytucje UE dwoją się i troją, by pomóc zmienić Polski rząd. Gdy opcja „ulica” nie przyniosła rezultatu, trzeba było postawić wszystko na kartę „zagranica”. A ta przecież chętnie pomoże Donaldowi Tuskowi wygrać wybory.
Tzw. mechanizm warunkowości, uzależniający korzystanie z finansowania z budżetu Unii od poszanowania przez państwa członkowskie zasad państwa prawnego jest zgodny z prawem UE - uznał w wydanym w środę orzeczeniu Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu. Jednocześnie ten sam Trybunał orzekł, że procedurę można zainicjować tylko wtedy, gdy istnieją uzasadnione powody, by uznać nie tylko, że w danym państwie członkowskim doszło do naruszeń zasad państwa prawnego, ale przede wszystkim, że naruszenia te wpływają lub stwarzają poważne ryzyko wpływu – w sposób wystarczająco bezpośredni – na należyte zarządzanie finansami w ramach budżetu Unii lub na ochronę jej interesów finansowych.
Zobaczymy teraz w jaki sposób instytucje UE wykażą, że Polska niewłaściwie dysponuje środkami UE, bo tej pory, w prawidłowym wydawaniu unijnych środków, była prymusem. A to, że wykazać spróbują jest pewne, bowiem przecież w UE obowiązuje doktryna Ponsa, czyli zrobienie wszystkiego, by zmienić Polski rząd.
Spróbujemy pomóc polskiemu społeczeństwu zmienić władze, które wydają się nie być dobre dla Polski
— powiedział już niemal miesiąc temu dla portalu euractiv.pl hiszpański europoseł Esteban González Pons.
Państwa, takie jak Polska i Węgry, trzeba finansowo zagłodzić. Dotacje unijne stanowią bowiem skuteczną dźwignię
— mówiła wcześniej wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego Katarina Barley.
Podczas jednej z poprzednich debat w Parlamencie Europejskim, poświęconej Polsce, szef frakcji EPL Manfred Weber dziękował Donaldowi Tuskowi za organizację ulicznych demonstracji. To mogło otworzyć oczy części opinii publicznej na podwójną grę, prowadzoną przez Tuska, który postanowił wykorzystać swoje polityczne wpływy w UE, by pozbyć się politycznego przeciwnika w kraju.
Za każdym razem, gdy w PE trwa jakaś debata poświęcona Polsce trudno oprzeć się wrażeniu, że deputowani z EPL czytają przekazy dnia przygotowane w Platformie Obywatelskiej. Czy zresztą może być inaczej skoro Donald Tusk od 2019 roku jest szefem tej politycznej międzynarodówki. Manfred Weber jest zaś szefem grupy EPL w Parlamencie Europejskim. Polityczna agenda obu panów jest taka sama.
A tak z ciekawości tylko zapytam, co instytucje UE zrobiły w sprawie ujawnionych przez francuski dziennik „Libération” oszustw w budżecie UE, konfliktu interesów, płatnej protekcji. To tylko niektóre nadużycia, o których pisał dziennikarz śledczy Jean Quatremer. W serii artykułów, będących wynikiem dziennikarskiego śledztwa ujawnił handel wpływami i szereg innych nieuczciwych praktyk, których mieli dopuszczać się sędziowie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, urzędnicy Komisji Europejskiej oraz politycy Europejskiej Partii Ludowej.
Napisałem dwie serie artykułów, które pokazują, że część odpowiedzialnych za politykę unijną – chodzi tutaj przede wszystkim o osoby reprezentujące Europejską Partię Ludową, czyli konserwatyści europejscy, dominują tam CDU/CSU z Niemiec – zaangażowani są w te skandale, które ujawniam. Są oszustwa w budżecie wspólnotowym, ale są też konflikty interesów. Mamy też do czynienia z płatną protekcją, czyli z kontaktami, których nie powinno być pomiędzy osobami pełniącymi funkcje kierownicze, politykami i szefami firm. To, co pokazuję, to istnienie „głębokiego państwa”
— mówił Quatremer.
Francuska gazeta opisała także korupcję i handel wpływami między innymi przewodniczącego TSUE sędziego Koena Lenaertsa oraz ważnych unijnych urzędników związanych z EPL. Autor śledztwa podkreśla, że
to poważny problem dla UE, ponieważ okazuje się, że jest ona kontrolowana przez niewielką grupę osób, głównie Niemców. To stawia pytania na temat demokracji we Wspólnocie
— mówił Quatremer w TVP Info.
Ale te sprawy jakoś wyciszono. Problemem jest Polska. Bo to polski rząd chcą zmienić brukselskie elity. Brak praworządności w ich własnych szeregach w niczym im nie przeszkadza.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/585879-zagranica-chce-nam-zmienic-rzad-i-dazy-do-tego-krok-po-kroku