Zwrócę się do ministra spraw zagranicznych o informację na temat sytuacji międzynarodowej; jeżeli Zbigniew Rau będzie na miejscu, to w środę taka informacja by była - poinformowała we wtorek marszałek Sejmu Elżbieta Witek.
CZYTAJ TAKŻE:
Wniosek Zalewskiego
Po rozpoczęciu we wtorek obrad Sejmu Paweł Zalewski (Polska 2050) wniósł o zamknięcie posiedzenia oraz wprowadzenie do porządku następnych obrad informacji premiera na temat sytuacji międzynarodowej i przygotowań Polski do potencjalnego konfliktu na Wschodzie.
Od kilku tygodni jesteśmy informowani o agresywnych zamierzeniach Rosji wobec Ukrainy, o planach wojny, którą Rosja chciałaby przeprowadzić na Wschodzie Polski i w najbliższym otoczeniu
— podkreślił poseł.
Przypomniał, że na Białorusi stacjonuje już ok. 30 tys. rosyjskich żołnierzy.
W tym czasie polski rząd kontynuuje wojnę z Unią Europejską. Pojawiają się głosy o tym, że mamy zrezygnować z Funduszu Odbudowy, co oznaczałoby tak naprawdę wycofanie się z istotnych obszarów działalności Unii Europejskiej
— zaznaczył Zalewski.
Nawiązał też do niedawnej wizyty premiera Mateusza Morawieckiego w Madrycie na spotkaniu europejskich partii konserwatywnych.
Polakom należy się prawda, Polakom należy się informacja
— podkreślił poseł.
Marszałek Sejmu: Zwrócę się do szefa MSZ
Elżbieta Witek poinformowała, że sprawa ta była omówiona podczas Konwentu Seniorów.
Powiedziałam, że zwrócę się do pana ministra spraw zagranicznych i jeżeli (minister) będzie na miejscu, to jutro taka informacja by była
— dodała marszałek Sejmu.
Janusz Korwin-Mikke (Konfederacja) apelował, „żeby wreszcie nie robić wniosków prorosyjskich, nie straszyć”.
Poseł zgłosił wniosek przeciwny. Jak zaznaczył, prezydent Rosji Władimir Putin „chce nas zastraszyć”.
Kto straszy Rosją, ten działa na rzecz Putina
— ocenił polityk.
Wniosek Zalewskiego o odroczenie posiedzenia został odrzucony w głosowaniu.
Szef polskiej dyplomacji we wtorek składa wizytę w Wiedniu gdzie weźmie udział w spotkaniu inaugurującym Odnowiony Dialog OBWE nt. bezpieczeństwa europejskiego.
Posiedzenie rządu - wśród tematów przekazanie mienia wojskowego Ukrainie
Rząd po godz. 11 rozpoczął obrady; ministrowie zajmą się projektem uchwały w sprawie nieodpłatnego przekazania mienia wojskowego Ukrainie, a także propozycjami zmian w Kodeksie karnym oraz w Kodeksie postępowania cywilnego.
Według porządku obrad wtorkowego posiedzenia rząd zajmie się przygotowanym przez MON projektem uchwały w sprawie nieodpłatnego przekazania Siłom Zbrojnym Ukrainy składników mienia wojskowego pochodzącego z zasobów Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.
Ministrowie mają też debatować nad projektem zmian w Kodeksie karnym, który powstał w resorcie sprawiedliwości. Jak wskazano w uzasadnieniu projektu głównym celem propozycji jest „wzmocnienie ochrony prawnokarnej przed najcięższymi kategoriami przestępstw poprzez zaostrzenie odpowiedzialności karnej za: najpoważniejsze przestępstwa przeciwko wolności seksualnej, w szczególności na szkodę małoletnich; przestępstwa drogowe popełniane w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego; przestępstwa popełniane w ramach zorganizowanych grup przestępczych”.
Rząd zajmie się również projektem zmian w Kodeksie postępowania cywilnego, który przygotował wiceszef Solidarnej Polski, minister w KPRM Michał Wójcik. Rano we wtorek Wójcik w Polskim Radiu 24 wskazywał, że projektowane zmiany mają polegać m.in. na tym, by złożenie – wraz ze skargą kasacyjną lub skargą nadzwyczajną do Sądu Najwyższego – wniosku o wstrzymanie przymusowego odebrania dziecka powodowało obligatoryjnie, że nie wolno go wykonać.
Ministrowie omówią też projekt ustawy o zasadach realizacji zadań finansowanych ze środków europejskich w perspektywie finansowej 2021–2027. Podstawowym celem projektowanej ustawy jest stworzenie ram prawnych, które będą stanowić podstawę dla realizacji umowy partnerstwa, w tym wdrażania programów w zakresie polityki spójności w perspektywie finansowej 2021-2027. Konieczność stworzenia nowej ustawy uzasadniono rozpoczętą w 2021 r. nową, siedmioletnią perspektywą finansowania polityki spójności z budżetu UE, następującą w oparciu o nowy pakiet unijnych aktów prawnych regulujących zasady wdrażania tej polityki.
aja/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/584795-marszalek-witek-odpowiada-na-wniosek-posla-zalewskiego
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.