We wtorek o godz. 13.00 prezydent Andrzej Duda spotka się w Pałacu Prezydenckim z przedstawicielami klubów i kół parlamentarnych na konsultacjach w sprawie prezydenckiego projektu zmiany ustawy o Sądzie Najwyższym - poinformowała kancelaria prezydenta. Udział przedstawicieli swojego ugrupowania zapowiedział lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Konsultacje dot. projektu prezydenta
Wiceszef klubu Lewicy Krzysztof Śmiszek, który będzie reprezentował swoje ugrupowanie na spotkaniu u prezydenta, powiedział PAP, że w jego opinii projekt ws. Izby Dyscyplinarnej jest dyskusyjny.
Projekt zawiera rozwiązania, które nie do końca realizują wytyczne Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w kontekście poszanowania praworządności w Polsce
— powiedział.
Jak dodał, Lewica i Koalicja Obywatelska oraz PPS złożyła we wtorek projekt ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, które realizuje wytyczne TSUE i zażegnuje konflikt z Komisją Europejską, a także daje szanse na odblokowanie pieniędzy z Funduszu Odbudowy i o tym projekcie będzie rozmawiać na spotkaniu u prezydenta.
Rządowy projekt zmiany ustawy o SN jest już na ukończeniu
Z tego co wiem, to rządowy projekt zmiany ustawy o Sądzie Najwyższym jest już na ukończeniu, który być może w sposób bardziej kompleksowy podchodzi do tematu - powiedział we wtorek wicerzecznik PiS Radosław Fogiel.
W ubiegłym tygodniu prezydent Andrzej Duda skierował do Sejmu projekt zmiany ustawy o Sądzie Najwyższym, który zakłada m.in. likwidację Izby Dyscyplinarnej i powstanie Izby Odpowiedzialności Zawodowej. Zgodnie z propozycją spośród wszystkich sędziów SN, z wyjątkiem m.in. prezesów izb SN, mają zostać wylosowane 33 osoby, spośród których prezydent wybierze na pięcioletnią kadencję 11 sędziów do składu Izby Odpowiedzialności Zawodowej.
Fogiel pytany we wtorek w Programie Pierwszym Polskiego Radia, jak PiS odnosi się do tej propozycji prezydenta podkreślił, że „Prawo i Sprawiedliwość z szacunkiem się odnosi do korzystania przez pana prezydenta z konstytucyjnych prerogatyw”.
Równocześnie - jak dodał - „musimy pamiętać, że sfera, której dotyczy ten projekt niedługo przyjmie projekt kolejny - rządowy, nie ministerialny”.
On jest już z tego co, wiem na ukończeniu, który być może w sposób bardziej kompleksowy podchodzi do tematu
— powiedział wicerzecznik PiS.
Będziemy wtedy rozważać jak postępować w sytuacji, kiedy oba te projekty są w przestrzeni legislacyjnej, politycznej
— podkreślił Fogiel.
Na pytanie, czym różni się projekt rządowy od prezydenckiego, polityk PiS odparł:
Będziemy o tym rozmawiać, jak już oba projekty w finalnych swoich wersjach będą leżały na stole, bo dzisiaj to mogłoby być tylko źródło nieporozumień.
Likwidacja Izby Dyscyplinarnej SN
W kwietniu 2018 r. weszła w życie nowa ustawa o SN, na mocy której m.in. powstała Izba Dyscyplinarna SN. W kwietniu 2019 r. KE wszczęła procedurę naruszenia prawa UE w związku z wprowadzeniem przepisów ustanawiających Izbę Dyscyplinarną oraz jej funkcjonowaniem w kwestii postępowań dyscyplinarnych sędziów sądów powszechnych, następnie zwróciła się do Trybunału Sprawiedliwości UE. TSUE orzekł w lipcu 2021 r., że system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów w Polsce nie jest zgodny z prawem Unii.
14 lutego 2020 r. weszła w życie nowelizacja m.in. Prawa o ustroju sądów powszechnych i ustawy o Sądzie Najwyższym, które m.in. rozszerzyły odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów i wprowadziły zmiany w procedurze wyboru I prezesa Sądu Najwyższego. KE uznając, że przepisy naruszają prawo Unii, wniosła w kwietniu 2021 r. do TSUE skargę o stwierdzenie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego. Komisja wystąpiła też z wnioskiem o zarządzenie wobec Polski środków tymczasowych.
TSUE 14 lipca 2021 r. zobowiązał Polskę do natychmiastowego zawieszenia stosowania przepisów odnoszących się do uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego w kwestiach m.in. uchylania immunitetów sędziowskich. Na początku września Komisja Europejska zdecydowała o zwróceniu się do TSUE o nałożenie kar finansowych na Polskę za nieprzestrzeganie tej decyzji TSUE. Pod koniec października TSUE poinformował, że Polska została zobowiązana do zapłaty na rzecz KE kary pieniężnej w wysokości 1 mln euro dziennie.
W lecie ubiegłego roku likwidację Izby Dyscyplinarnej zapowiadał wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński. Jak uzasadniał, izba ta nie sprawdziła się. Także premier Mateusz Morawiecki mówił, że Izba Dyscyplinarna zostanie zlikwidowana. Ministerstwo Sprawiedliwości informowało, że projekt reformujący SN jest przygotowywany.
W ostatnim czasie Izba Dyscyplinarna SN nie orzekała w większości spraw dotyczących sędziów, rozstrzygając jednak pewne takie sprawy. Działo się tak m.in. w związku z zarządzeniami I prezes SN Małgorzaty Manowskiej z sierpnia i listopada ub.r., zgodnie z którymi nowe sprawy dyscyplinarne i immunitetowe sędziów miały trafiać do sekretariatu I prezesa SN. Zarządzenia te obowiązywały do 31 stycznia 2022 roku.
Kosiniak-Kamysz: PSL weźmie udział w spotkaniu
Weźmiemy udział we wtorkowym spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą i przedstawimy na nim swoje poprawki do prezydenckiego projektu zmiany ustawy o Sądzie Najwyższym - zapowiedział we wtorek lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.
We wtorek o godz. 13.00 prezydent Andrzej Duda spotka się w Pałacu Prezydenckim z przedstawicielami klubów i kół parlamentarnych na konsultacjach w sprawie prezydenckiego projektu zmiany ustawy o Sądzie Najwyższym. Projekt zakłada m.in. likwidację Izby Dyscyplinarnej i powstanie Izby Odpowiedzialności Zawodowej. Zgodnie z propozycją spośród wszystkich sędziów SN, z wyjątkiem m.in. prezesów izb SN, mają zostać wylosowane 33 osoby, spośród których prezydent wybierze na pięcioletnią kadencję 11 sędziów do składu Izby Odpowiedzialności Zawodowej.
Kosiniak-Kamysz poinformował na konferencji prasowej w Sejmie, że przedstawiciele Koalicji Polskiej - PSL wezmą udział w tym spotkaniu.
Chcielibyśmy dzisiaj też zaprezentować naszą ocenę tego projektu, merytoryczną, wypracowaną przez zespół pod przewodnictwem pana senatora Kazimierza Michała Ujazdowskiego poprawki
— mówił poseł.
Według niego, ważne jest, by łagodzić relacje między Polską a Brukselą w obliczu zagrożenia międzynarodowego.
Z tym przesłaniem poszedłem na posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Dobrze oceniliśmy zablokowanie ustawy „lex TVN” przez pana prezydenta. Teraz też dobrze przyjmujemy inicjatywę pana prezydenta, jako ruch w kierunku wygaszania sporów z Unią Europejską
— podkreślił szef ludowców.
Ale - jak dodał - „oczywiście szczegóły są bardzo ważne”.
W takiej postaci, jak została przedstawiona ta ustawa, wymaga ona zmian, wymaga poprawek. I my te poprawki przygotowaliśmy
— zaznaczył Kosiniak-Kamysz.
Ujazdowski: Projekt prezydenta może mieć skutek naprawczy
Zdaniem senatora Kazimierza Michała Ujazdowskiego projekt zgłoszony przez Andrzeja Dudę po przyjęciu poprawek „może mieć skutek naprawczy”.
A jeśli może mieć skutek naprawczy, to warto przyjąć postawę rzeczową, otwartą i pracować nad tym projektem
— powiedział senator.
Jakie poprawki przedstawi PSL?
Poinformował też o poprawkach, które KP-PSL przedstawi w toku prac legislacyjnych nad projektem.
Po pierwsze wraz z likwidacją Izby Dyscyplinarnej z Sądu Najwyższego muszą odejść sędziowie członkowie Izby Dyscyplinarnej. Nie mogą oni rozejść się do innych izb SN, powinni przestać być sędziami Sądu Najwyższego. To znaczy w praktyce wrócić na poprzednie stanowiska w prokuraturze i sądach powszechnych
— zapowiedział Ujazdowski.
Według niego projektowana przez prezydenta Izba Odpowiedzialności Zawodowej, czyli nowa instytucja orzekająca w sprawach dyscyplinarnych powinna być wyłoniona bez udziału sędziów nominowanych przez „neo-KRS”.
Senator zapowiedział, że zostanie zgłoszona odpowiednią poprawka, na podstawie której wśród wylosowanych sędziów nowej Izby Odpowiedzialności Dyscyplinarnej nie będzie sędziów nominowanych przez KRS.
Myślimy o poprawce dotyczącej 7-8 letniego stażu sędziowskiego w Sądzie Najwyższym
— podkreślił.
Ponadto, jak dodał Ujazdowski, sędziowie skrzywdzeni przez Izbę Dyscyplinarną, skazani za orzeczenia, za czynności sądowe, za okazywanie niezależności muszą wrócić do orzekania na podstawie tej ustawy.
wkt/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/584782-dzis-konsultacje-prezydenta-z-politykami-ws-projektu-o-sn