Sejm we wtorek po godz. 10 rozpoczął posiedzenie; posłowie zajmą się pilnym rządowym projektem ustawy o wsparciu gospodarstw domowych w ponoszeniu kosztów związanych ze zmianą standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej. Sejm rozpatrzy też projekty Kukiz‘15 oraz PiS ułatwiające uprawę konopi i maku. Sejm uczcił minutą ciszy pamięć zamordowanego 71 lat temu mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszkę”. Kiedy część posłów zaczęła skandować „Cześć i chwała bohaterom”, część polityków opozycji nadal siedziała, a inni wyszli z sali obrad.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Sejm uczcił mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszkę”
Sejm na początku wtorkowych obrad uczcił minutą ciszy pamięć zamordowanego 71 lat temu mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszkę”; część posłów skandowała „Cześć i chwała bohaterom”, część jednak siedziała lub wyszła wtedy z sali obrad.
Wysoka Izbo, 71 lat temu w więzieniu na Mokotowie strzałem w tył głowy zamordowany został major Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka” dowódca V Wileńskiej brygady Armii Krajowej. Wraz z nim komuniści zamordowali trzech innych oficerów, towarzyszy walki: podpułkownika Antoniego Olechnowicza pseudonim „Pohorecki”, podporucznika Lucjana Minkiewicza pseudonim „Wiktor” i kapitana Henryka Borowego-Borowskiego pseudonim „Trzmiel”. Uczcijmy ich pamięć minutą ciszy
— powiedziała na początku wtorkowych obrad Sejmu marszałek Elżbieta Witek.
Po tych słowach część posłów zaczęła skandować „Cześć i chwała bohaterom”, część nadal siedziała, a inni wyszli z sali obrad.
Skandaliczny wpis Senyszyn
Część Sejmu uczciła minutą ciszy rocznicę zabicia jednego ze słusznie wyklętych bandytów, odpowiedzialnego za wymordowanie w tylko w Dubinkach 68 cywilów, z których 75 proc. stanowiły kobiety i dzieci. Wstyd, że wielu posłów ma takich idoli
— napisała na Twitterze posłanka PPS Joanna Senyszyn.
Do sytuacji odniósł się również wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł.
Haniebna postawa Lewicy i części Koalicji Obywatelskiej! Wyszli z sali Sejmu albo lekceważąco siedzieli w czasie hołdu zamordowanemu przez komunistów w 1951 r. w więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie mjr. Zygmuntowi Szendzielarzowi ps. „Łupaszka”. Cześć i chwała Bohaterowi
— napisał na Twitterze.
Na początku obrad posłowie uczcili też minutą ciszy zmarłego 4 lutego ekonomistę, byłego ministra finansów i doradcę prezydenta Bronisława Komorowskiego prof. Jerzego Osiatyńskiego. Jerzy Osiatyński był też posłem na Sejm X, I, II i III kadencji. Miał 81 lat.
Po rozpoczęciu posiedzenia ślubowanie poselskie złożył wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski, który objął mandat po Łukaszu Szumowskim. B. minister zdrowia pod koniec stycznia złożył rezygnację z wykonywania mandatu poselskiego. Łukasz Szumowski został dyrektorem Narodowego Instytutu Kardiologii w Aninie.
Projekt dot. uprawy konopi i maku
We wtorek posłowie zajmą się pilnym rządowym projektem ustawy o wsparciu gospodarstw domowych w ponoszeniu kosztów związanych ze zmianą standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej. Projekt zakłada, że w związku w wprowadzanym w 2022 r. nowym standardem nadawania naziemnej telewizji cyfrowej rząd dopłaci 100 zł do kupna dekodera. Wniosek o świadczenie będzie można złożyć on-line lub wysłać Pocztą Polską.
Sejm będzie też pracował nad projektami Kukiz‘15 i PiS dot. ułatwienia uprawy konopi i maku. Chodzi o nowelizację ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz ustawy o Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa. Według projektu uprawy konopi i maku w Polsce będą możliwe na podstawie zgłoszenia do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Ma być też rozszerzony katalog przeznaczenia i celów, na jakie może być wykorzystywany mak czy konopie włókniste.
Zmiany w Kodeksie spółek handlowych
Posłowie będą kontynuować prace nad projektem zmiany Kodeksu spółek handlowych. Rządowy projekt ma m.in. regulować relacje prywatno-prawne pomiędzy spółką dominującą a jej spółkami zależnymi, co ma się odbywać „w sposób uwzględniający interes wierzycieli, członków organów oraz drobnych wspólników (akcjonariuszy), zwłaszcza spółki zależnej”.
Izba zajmie się też rządowym projektem nowelizacji ustawy o Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Jak wskazują autorzy, projekt dotyczy wprowadzenia rozwiązań ułatwiających zastępstwo pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy; skrócenia procesu uzupełnienia niedoborów kadrowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa; a także utworzenia spółki, która będzie obsługiwać ARiMR w zakresie IT, aby uniezależnić się w tym obszarze od podmiotów zewnętrznych.
W głosowaniu posłowie zdecydują o ewentualnym uzupełnieniu porządku dziennego o rozpatrzenie projektu nowelizacji ustawy o czasie urzędowym na obszarze RP oraz projektu nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
Harmonogram może być uzupełniony o wybór Bogdana Święczkowskiego na sędziego Trybunału Konstytucyjnego.
wkt/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/584774-sejm-rozpoczal-obrady-poslowie-uczcili-mjr-lupaszke